MP: Vybrali sme si správny šport, dámy a páni

July 19, 2018

 

S koncom finále majstrovstiev sveta vo futbale sa nám skončila aj tento rok veľmi dlhá športová sezóna 2017/18. Hoci boje v rámci Tour de France či Formuly 1 sú každoročne ozdobou prázdnin, počas ktorých nemáme možnosť sledovať toľko športových podujatí ako v inej časti roka.

 

Bol to tak pre mňa čas trošku bilancovať. Hokej je síce pre mňa jasne športom číslo 1, no zďaleka nie je jediný, ktorý sledujem (ani jediný, o ktorom píšem). Ani mne nedalo a trochu som sa zamyslel nad jeho porovnávaním s ostatnými športmi. Hoci osobne to považujem za zbytočné a hlúpe, predsa len sa v poslednom období objavilo niekoľko skutočností, pre ktoré sa postavenie hokeja ako najdokonalejšieho športu stalo pre mňa nespochybniteľným.

 

Nie je to možno ani tak hokej ako taký, ale skôr porovnanie NHL a ostatných špičkových líg, či už futbalových, basketbalových alebo iných. Zaráža ma, že hokejisti, ktorí hrajú túto hru na najvyššej úrovni sú v porovnaní so svojimi kolegami len takí chudobní príbuzní. Nehovoriac o tom, aké neuveriteľné peniaze sa točia na futbalovom či basketbalovom trhu.

 

Tak napríklad, komu sa vlaňajšie prestupy Neymara a Mbappého zdali šialene vysoké musí v tomto roku len blahosklonne mávnuť rukou. Neymar stál katarských šejkov 222 miliónov eur, Mbappé oficiálne „len“ 135 miliónov, no ďalších 45 bolo vyplatených v rámci bonusov, aby tak PSG obišlo finančnú fair-play  UEFA. Skutočná cena tak bola 180 miliónov. Sčítané a podčiarknuté 402 miliónov eur za oboch. V prepočte asi 470 miliónov dolárov.

 

Spočítal som si to. Ak by ste za tieto peniaze mali zaplatiť hráčov NHL, pohodlne pokryjete 40 najlepšie zarábajúcich hokejistov v sezóne 2018/19. A to sú len peniaze za transfer, ešte toho Neymara s Mbappém musíte platiť. A inak, každý vás bude stáť viac ako traja najproduktívnejší hráči NHL poslednej sezóny dokopy. Pritom sa zdá, že toto leto by vlaňajšie „rekordy“ Neymara a Mbappého mohli byť zdolané. Podľa mnohých špekulácii je cena Harryho Kanea 250 miliónov, podobne tak Mohameda Salaha. Najnovšie by sa mohol opäť sťahovať sám Mbappé, do Realu za 282 miliónov.

 

Rovnako tak to je v NBA. Tam sa síce hrajú na hru menom platový strop, ten ale v posledných rokoch masívne zvyšovali. Teraz je nad úrovňou 100 miliónov ročne. Takže kým v NHL vám musí stačiť 79,5 milióna pre 23 chlapov, tak v NBA môžete 108 miliónov rozdeliť medzi 12 chlapov. Áno správne, to znamená ďaleko vyššie finančné príjmy na hlavu. LeBron James tak môže podpísať štvorročnú zmluvu na 154 miliónov (38,5 milióna za rok). V jeho prípade to zase až také šokujúce nie je, veď to je jeden z najlepších hráčov histórie NBA. No taký Paul George, ktorý bol čo sa týka bodových priemerov vlani na 21.mieste v NBA v budúcom roku na základe novej zmluvy zinkasuje 34,25 milióna. Skoro trikrát viac než Connor McDavid.

 

Ďalej sa môžem zmieniť, že pred štartom minulej sezóny NBA bolo každému jasné, že reálnu šancu na titul majú tak štyri tímy. V budúcej sezóne sa k tomu zdá pozícia obhajcov titulu Golden State Warriors takmer neotrasiteľná. V NHL bolo pritom zloženie posledného finále Washington – Vegas pre mnohých veľkým prekvapením, nakoľko vo finále konferencie vyradili favoritov Tampu, resp. Winnipeg.

 

Nedá mi pritom nespomenúť ani najväčší problém dnešného futbalu, filmovanie. Správanie hviezdy menom Neymar na trávnikoch majstrovstiev sveta ma vytáčalo do nepríčetna a veru nebol som sám. V konečnom dôsledku tak dala väčšina fanúšikov prednosť outsiderom a fandila nie úplne favorizovaným tímom akými bolo napríklad Chorvátsko. „Vatreni“ predviedli na turnaji nejeden parádny výkon a s nutnou dávkou šťastia fanúšikom ukázali, že futbal je predsa len o tímovosti, o kolektíve a tímovom duchu. Škoda, že veľké hviezdy futbalu majú v posledných rokoch s niečím podobným stále väčšie a väčšie problémy.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey