MP: Ako vyriešite brankársku otázku? Začnite riskovať

July 18, 2018

 

Poznáte to. Tímy, ktorých už priam generačne trápia problémy v modrom polmesiaci. Snahy riešiť trable každoročne na drafte, týždeň potom aj na trhu s voľnými a nakoniec aj vo februári pri uzávierke prestupov. Nič z toho napokon úspech neslávi. Tak prečo nezačať riskovať?

 

Carolina Hurricanes a Philadelphia Flyers sú typické príklady tímov, pre ktoré sú špecifické dlhodobé problémy v bránkovisku. Dnes sa budem venovať tímu z mesta bratskej lásky, ktoré si svoju „goaltending game“ rozohralo vskutku zaujímavo. V hlavnom tíme majú pod zmluvou dvojicu Elliott – Neuvirth. Obaja už majú za sebou 30. narodeniny a obaja budú v lete 2019 neobmedzene voľní hráči. Nie je to bohvieaká perspektíva že?

 

Obaja sa pritom vlani borili s výkonnostnými aj zdravotnými problémami, vedenie preto pred uzávierkou prestupov priviedlo Petra Mrázka. Počas sezóny odohral slušnú porciu minút aj príslušník mladšej generácie Alex Lyon. To znamená, štyria brankári v jednom tíme počas jednej sezóny. V play-off si Flyers zahrali len prvé kolo, v ktorom neuspeli s Pittsburgom. Do brány sa ale postavili Elliott (177 minút), Neuvirth (149 minút) aj Mrázek (takmer 30 minút).

 

Až by sa zdalo, že by vedenie tento problém malo riešiť urýchlene. Ale to GM Ron Hextall, inak bývalý vynikajúci brankár neurobil. A urobil dobre. Mrázek, ktorého angažovanie bolo obrovskou chybou už v tíme podľa očakávaní nie je. Hoci sa obávam, že k 1. júlu 2019 v ňom nebudú ani Elliott s Neuvirthom. Hextall si dobre uvedomuje, akú silu majú jeho brankári na nižších poschodiach spoločenského rebríčka NHL.

 

Philadelphia uvedomujúc si svoje problémy v posledných štyroch rokoch na drafte volila brankárov ako zmyslov zbavená. Medzi rokmi 2015 a 2018 ich zvolilo celkovo šesť. Pritom riešenie všetkých problémov nesie menovku Carter Hart. Čoskoro 20-ročný Kanaďan má na to, aby napodobnil úspech Andreja Vasilevského a do NHL sa prebojoval už v mladom veku. V juniorskej WHL chytal pravidelne od svojich sedemnástich rokov. Za Everett Silvertips odchytal štyri sezóny a jeho úspešnosť mala stúpajúcu tendenciu: 91,5%-91,8%-92,7%-94,7%. Posledná sezóna sa pritom zapíše do dejín kanadských junioriek, bol o triedu či dve lepší, než konkurenti. Hart si po jej skončení odniesol ako prvý muž histórie cenu pre najlepšieho brankára súťaže druhýkrát v kariére. O jeho skvelých výkonoch na MS do 20 rokov ani nehovoríme.

 

V budúcej sezóne ho čaká nástup medzi seniorov do záložného Lehigh Valley, no dovolím si tvrdiť, že v ročníku 2018/19 ochutná NHL. Ak budú problémy Flyers na tomto poste pretrvávať, čaká Harta aj Alexa Lyona opäť práca na najvyššej úrovni. A prečo nie? Obaja sú schopní uniesť ten tlak a o svojich kvalitách už presvedčili. Áno, nasadiť 20-ročného borca môže byť rizikom pre jeho vývoj, no špičkový brankár musí vedieť uniesť ten tlak.

 

Na záver mi ešte nedá nespomenúť meno Kirill Ustimenko. Tohto 19-ročného Rusa draftovali „letci“ vlani v treťom kole a je dosť možné, že sa stane ruskou jednotkou na najbližšom juniorskom šampionáte. Tak ako bol iný muž draftovaný Flyers, Felix Sandström pred rokom jednotkou tej švédskej.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey