Sajmonov pohľad: Naozaj uprednostníte preplateného Kovaľčuka pred Vojnovom?!

June 27, 2018

Je mi zle.

 

Situácia v klube, ktorý poslednýkrát dosiahol hokejový vrchol pred štyrmi rokmi, sa zhoršila, ostala stáť na šedom priemeri a zjavne sa zhorší opäť. Toľko na začiatok - k momentálnej situácii v štruktúrach Los Angeles Kings.

 

Teraz odhliadnuc od všetkých ostatných možných trejdov, ktorými by sa mohla táto organizácia posilniť či oslabiť, by som sa chcel vyjadriť len k jednému. "Králi" podpísali na najbližšie tri roky ruského veterána, ktorého povedal by som nadpolovičná väčšina ligy nemá rada, lebo kedysi porušil veľký kontrakt s New Jersey Devils a zmyslel si, že odíde domov do Ruska. Skrátka zdrhol. Srdciar, čo?

 

Iľja Kovaľčuk sa v najbližšej sezóne do severoamerickej súťaže vráti a mať sa bude doslova kráľovsky (nuž - aký tím, taký plat). Počas tých troch sezón, ktoré (ak sa mu opäť nezacnie za domovom) odohrá v Kalifornii, si príde priemerne na 6,25 milióna amerických dolárov ročne. Veľa? Určite.

 

Kings sa namiesto toho, aby omladili káder, oživili hru a uprednostnili dravosť zelenáčov, premenujú na domov dôchodcov a zaťažia platový strop nádejou, že sa Iľja vráti vo fazóne, v ktorej odchádzal. V podstate by sa dalo povedať, že na západe nič nové. U Kings to tak platí vlastne rok čo rok. Lenže to nebude, milí moji, také ľahké.

 

Víťaz posledných olympijských hier síce v drese SKA Petrohradu v KHL od svojho príchodu zbieral 1,1 bodu za sezónu, no netreba zabúdať, že hral v jednom z tých klubov, čo v lige držia absolútny prím. Mal po boku takých hráčov a na pomoc takú ofenzívu, s ktorou mali šancu (a proti niektorým súperom dokonca povinnosť) rozstrieľať obranu protivníka na franforce. Teraz sa ocitne v diametrálne odlišnom prostredí. Bude mať za úlohu hrať v mužstve, pre ktorého je strieľanie gólov posledné roky často nevylúštiteľným rébusom.

 

S "Kovym" to nevidím tak ružovo. Do mozgu hlavných funkcionárov LA síce nevidím, ale chcel by som. Pretože ich myšlienkam jednoducho nerozumiem.

 

Uprednostnili Kovaľčuka, ktorý je až hriešne preplatený, pred návratom Slavu Vojnova. Jeho odchod z ligy bol neslávny. Mal opletačky s domácim násilím, tak sa vrátil do Ruska. Teraz sa s manželkou, ktorú vtedy údajne bil, a synom, vracia (alebo sa aspoň chce vrátiť) nazad za more. Takisto z Petrohradu. Ale o sedem rokov mladší a podstatne kvalitnejší ako druhá strana - teda Kovaľčuk.

 

Bohužiaľ to však nebude do radov Kings. Ochladli vzťahy? Alebo čo sa teda stalo?!

 

Los Angeles stále držia práva na 28-ročného obrancu. Ten sa zaradí tam, kde bol, keď odchádzal - k moderným a elitným bekom ligy. Vojnov je hokejista v rozkvete. Pravák by do defenzívy Kings sadol ako "riť na šerbeľ", zvlášť, keď to je hráč takých kvalít. Poznali sme to už v časoch, keď to aj s ním dotiahla družina trénera Suttera k Stanley Cupu. Los Angeles oňho ale nestoja. Rodák z Čeľjabinsku si očividne svoju cestu do kanadsko-americkej súťaže bude musieť vyšliapať sám. A svojmu bývalému klubu tak ujde pomedzi prsty.

 

Nie je to ale skôr o morálnej stránke príbehu? Objavujú sa názory, že by mala NHL zakázať nie len Kings, ale rovno všetkým klubom najať si Vojnova do svojich radov. Hráč, ktorý bol držaný v cele pre domáce násilie páchané na partnerke, si návrat vraj nezaslúži.

 

Teraz sa bavme o faktore s názvom hokej. Tu Vojnov Kovaľčuka predčí. Je mladší, kvalitnejší a tie peniaze si iste zaslúži viac. V sezóne 2011/12 sa proti sebe stretli vo finále Stanley Cupu. Za toto play-off mal Vojnov v štatistike +/- jeden kladný bod. Kovaľčuk sedem záporných. A to bol v tých časoch "Kovy" superstar a Slava len neohrabaný mladík. Do KHL je síce forvard Kovaľčuk možno lepší, no v NHL je hokej o niečom inom (a oveľa viac je tu dôležitý vek) a Vojnovovi sedí najmä preto, že sa v Amerike rozhodol žiť a učiť sa tamojšiemu štýlu hneď po drafte roku 2008. Preteky skrátka vyhráva Vojnov. Nevravím, že jeho starší kolega nebude prínosom. No za také peniaze? To je prehnaná dôvera...

 

Vojnov si tak v rámci NHL nájde iný pobyt. Špekuluje sa najmä o Montreale. Ak sa Vojnov zo svojich minulých excesov poučil, klub, ktorý ho získa, vyhrá jackpot. Slava totiž preukazoval svoje kvality všade - v NHL, Rusku i na medzinárodnej scéne.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey