Sajmonov pohľad: Blesk z jasného neba. Má Martin Bakoš v Bostone šancu?

June 14, 2018

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Vo včerajších neskorých večerných hodinách doletela na Slovensko prestupová bomba priamo z NHL! Po rokoch odmlky zo strany severoamerických tímov, ktoré v európskych ligových vodách o Slovákov veľmi záujem nemali, mieri za more od skončenia poslednej sezóny už druhý rodák spod Tatier.

 

Martina Bakoša si nečakane pod svoje krídla vzal Boston Bruins. Nikde sme nevideli nijaké špekulácie, indície a podobne. Prišlo to ako blesk z jasného neba. 28-ročný spišskonovoveský rodák sa po Patrikovi Rybárovi stáva druhým Slovákom za posledný mesiac, ktorý zamieri z českej ligy popasovať sa o miestenku do najlepšej hokejovej ligy sveta.

 

Radosť ale mohla byť trojnásobná. Marek Ďaloga odmietol odísť do Ameriky už pred štyrmi rokmi po ponuke z Dallasu s tým, že mu vyhovujú európske klziská. Pred niekoľkými týždňami dokonca podľa denníka Nový Čas mohol podpísať zase, no neurobil to. "Nebudem konkretizovať klub, ale išlo iba o dvojcestný kontrakt. Keby som mal istotu, že budem hrať NHL a nepôjdem na farmu, tak by som to prijal, ale takto radšej pobudnem rok vo Švédsku a potom sa uvidí. Možno predsa len skončím ešte v NHL," povedal v súčasnosti jeden z najlepších slovenských zadákov.

 

Vráťme sa späť k Bakošovi. Ten sa po podpise kontraktu stáva tretím slovenským členom organizácie Bruins. Cesta do klubu bola tŕnistá. Pôvodne mal v nasledujúcej sezóne hrať za Kometu Brno, no využil klauzulu a mal sa stať Ďalogovým novým spoluhráčom v klube IK Mora, hrajúcom v známej SHL. Záujmu zo strany tímu NHL je ale vždy ťažké odolať. A toto isto iste nebolo iné.

 

Má Bakoš v NHL šancu?

 

Na jednej strane som šťastný, že sa ďalší Slovák z Európy zviditeľnil a dostal úžasnú príležitosť sa pobiť o miestenku do NHL. Na druhej mám zmiešané pocity z toho, že to bude práve v silnom Bostone.

 

Niekdajší víťaz slovenskej i českej najvyššej súťaže by mal určite väčšiu šancu v skoro všetkých ostatných tímoch. Martin sa bude musieť popasovať s tým, že je členom organizácie, ktorej hlavné i farmárske mužstvo patria medzi najlepšie vo svojich súťažiach. V AHL bude spoluhráčom mien ako Austin Czarnik, Peter Cehlárik, Matt Beleskey, Kenny Agostino, Jordan Szwarz či Ryan Fitzgerald. Ofenzíva tohto celku je na tak vysokej úrovni, že sa bude musieť Bakoš ukázať v tom najlepšom svetle, aby o ňom ako o možnej posile v TD Garden vôbec rozmýšľali.

 

V jeho prospech ale hrá fakt, že v súčasnosti sa česká liga dostala v povedomí generálnych manažérov naozaj vysoko. Hráčov z nej si cenia a mnohí, čo z nej vzišli - napríklad nikdy nedraftovaný Michal Kempný, čerstvý držiteľ Stanley Cupu - sa za morom dokázali skvelo presadiť. Z Česka sa dnes nechodí do AHL, ale často do NHL. To sú fakty, čo môžu Bakošovi nahrať.

 

Som názoru, že by mu omnoho viac prospel kontrakt v slabšom celku. Čo tak Buffalo či Montreal? To sú - hlavne čo sa útoku týka - tímy absolútneho dna.

 

Na druhej strane sa radujem aj z tejto príležitosti. Lepšia nejaká ako žiadna. Bodaj by to Bakošovi vyšlo a presadil sa až do NHL! Prvým krokom ale bude dostať sa do povedomia v zostave Providence, kde by mal začať ročník po boku Petra Cehlárika. Sledovať tamojší vývoj situácie bude pre slovenského fanúšika zaujímavé.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey