MP: All or nothing? Tavares k Leafs za 16 miliónov, ale...

May 2, 2018

Čakatelia na pohár z hlavného mesta hokeja sa porúčali po bojovnej a dramatickej sérii opäť v prvom kole. Treba športovo uznať, že hoci Leafs mali slušnú šancu postúpiť, kvalita bola predsa len na strane súpera. Nepochybne však majú v Toronte ingrediencie na ten správny víťazný tím.

 

Ako sme však mohli vidieť, niečo mu stále chýba. Okrem slabiny na pravej strane obrany je to aj určitá nevyváženosť v kádri. Ďalší postup na súpiske je teraz predmetom diskusii. Spomedzi naozaj hrubej hromady špekulácii má najviac zaujala tá, ktorú predostrel novinár Toronto Star Kevin McGran. Ten šípi, že sa Leafs predsa len pokúsia zlanáriť Johna Tavaresa, ale prostriedky na to jednoducho nebudú. Od sezóny 2019/20 totiž budú platiť ťažkotonážne kontrakty Austona Matthewsa či Mitcha Marnera.

 

McGran preto ponúkol zaujímavú hypotézu, vedenie Leafs ponúkne Tavaresovi absolútne maximálnu gážu, ktorú platový strop povoľuje, ale len na rok. Pravidlá hovoria jasne, priemerný hráčov zárobok vyplývajúci zo zmluvy nesmie presiahnuť 20% celkového objemu platového stropu. Napríklad, v tejto sezóne boli celkové výdaje na platy stanovené na 75 miliónov, a teda maximálnu gážu, ktorú teoreticky môže hráč poberať je presne 15 miliónov dolárov. V budúcej sezóne sa platový strop zvýši (možno aj na úroveň 78 až 80 miliónov), preto môže limit na jedného hráča stúpnuť na 16 miliónov.

 

Nech to bude znieť akokoľvek šialene, úplne mimo logiku McGran určite nešiel. Po sezóne totiž bude v Toronte bez zmluvy kvarteto útočníkov van Riemsdyk, Bozak, Plekanec a Komarov. A koľko odoberali dokopy z platového stropu? Presne 14,4 milióna. Toronto môže tieto letné prázdniny utratiť až 30 miliónov dolárov, s ktorými ale musí narábať umne. Auston Matthews totiž môže žiadať plat na úrovni 11 miliónov, Mitch Marner možno aj okolo deviatich miliónov. Priestor na nejaké veľké dlhodobé výdaje teda nie je takmer žiadny.

 

McGran teda má teóriu, ktorá vyzerá asi takto. Dať Tavaresovi maximum, ale len na jeden rok, predĺžiť Williama Nylandera (podľa odhadov by mohol Leafs stáť cez 6 miliónov ročne) a za zvyšok privábiť nejakého obrancu s pravostranným držaním hokejky. Skrátka stávka na jednu kartu. S Tavaresom urvať pohár, po ktorom rodák z neďalekej Mississaugy a organizácia Maple Leafs tak veľmi túžia a potom ho pustiť preč, nakoľko treba uvoľniť prostriedky pre Matthewsa a spol.

 

Na druhú stranu môže Toronto by veľmi mrzela strata Jamesa van Riemsdyka, ktorý strelil v tejto sezóne fantastických 36 gólov. Stále pritom existuje slušná šanca, že v Air Canada Centre zotrvá. Bozak a Plekanec však zrejme odídu. Ako sa to nakoniec celé poskladá nevedno, ale Toronto zaiste čaká ďalšie krušné leto.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey