Sajmonov pohľad: Vyhrať. Už len kvôli Quickovi

April 14, 2018

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Play-off NHL sa nám pomaly, ale isto rozbehlo. Šestnásť tímov momentálne bojuje o to, kto si napokon odnesie posvätný hokejový grál a zasadne na trón najlepšej hokejovej súťaže sveta.

 

Za sledovanie stoja všetky série. Mňa však zaujímajú - z hľadiska atraktívnosti - obzvlášť dve. Boston verzus Toronto a Las Vegas verzus Los Angeles. Tá prvá je favoritom veľkej väčšiny priaznivcov, no možno sa pýtate, prečo som si vybral aj Vegas a Los Angeles.

 

Odpoveď je prostá. Nováčik, ktorého mančaft sa sformoval až pred touto sezónou, hrá proti jednému z najúspešnejších tímov dekády, ktorého štýl a skúsenosti sú na play-off ako vyšité. Otázkou však je, či sú dostatočné aj schopnosti na ľade.

 

V prvom zápase mali mierne navrch Kings, no aj tak ho prehrali o jeden jediný gól. V druhom sa situácia obrátila, dá sa povedať, že aj preto, lebo "kráľom" chýbali traja zo štvorice najlepších bekov tímu. Vegas súpera prestrieľali a napokon po druhom predĺžení vyhrali.

 

Úprimne povedané, Golden Knights hrali lepšie. Najvýraznejším mužom duelu sa však aj tak stal jeden z hráčov kalifornských chlapcov. Bol ním gólman Jonathan Quick. Ten predvádzal spoľahlivé výkony už počas základnej časti a prvé dva zápasy play-off to len a len potvrdili.

 

Los Angeles vďaka nemu inkasujú 1,16 gólu na zápas. A aj tak prehrávajú 0:2 na zápasy. Pokojne tento rok môžu prekonať týmto zápisom rekord. A to len preto, že nedávajú góly. Ani v jednom z prvých dvoch duelov sa naplno neprejavil znovuzrodený Brown, kapitán Kopitar či navrátilec Carter. Keby sa rozbehli, Kings by boli tajným favoritom na zisk majstrovského titulu.

 

Knights im ale stopku vystavia možno už v prvom kole, hoci to v našej predpovedi nikto nepredpokladal.

 

Dnešnej prehry mi bolo veľmi ľúto, lebo - hoci úplne uznávam to, že "zlatí rytieri" boli lepší - Quick v bráne doslova čaroval. Vyžaroval z neho pokoj, istota a sebadôvera. Mužstvu pred sebou dodával vzpruhu, ktorá sa ale nepremenila na góly. Najlepšia defenzíva ligy dnes taktiež vyhorela, ale to najmä preto, lebo jej chýbali kľúčové články. Hlavne Drew Doughty.

 

Netreba sa na nič vyhovárať, Vegas vyhralo právom. Los Angeles si porážku zaslúžili, ale nezaslúžil si ju Quick, preto ak by vyhrali, vyhrali by preňho a vďaka nemu. To, čo on predvádza vo vyraďovacích bojoch, je niekedy na neuverenie.

 

Z dlhodobého hľadiska nemal na svoj tím za posledných desať rokov žiadny gólman taký veľký vplyv na výkon svojho mužstva v play-off ako 32-ročný americký mág. Svojmu tipu, že Kings postúpia v siedmich dueloch série, tak ešte stále verím. No aby sa to splnilo, musí sa zvyšok tímu zobudiť.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey