Sajmonov pohľad: Sedinovci skončili v pravý čas

April 4, 2018

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Pamätníci NHL si určite spomenú na draft 1999. Po jednotke Patrikovi Štefanovi, ktorý sa v NHL napokon stal známym skôr neslávne, prišli na rad dvaja na pohľad identickí chlapci. Kto by to bol vtedy povedal, že sa z nich stanú také legendy.

 

Po sedemnástich sezónach v profilige sa Sedinovci rozhodli skončiť s hokejom. 37-roční Švédi, známi prihrávkami naslepo a oku lahodiacimi akciami, tak uzavrú jednu éru ligy. Kapitola najslávnejších hokejových dvojčiat v dejinách sa končí.

 

Vždy budem tvrdiť, že mohli bratia z Örnsköldsviku potiahnuť ešte aspoň jednu sezónu. Výkonnosť na to majú, vo Vancouveri sú ikonami organizácie a stále dokážu byť najdôležitejšími článkami mužstva. O líderskej funkcii ani nehovorím, pretože tá je jasná.

 

Tí dvaja však nenapáchali toľký rozruch len preto, lebo získali veľa bodov či trofejí. Ani jeden z nich nie je len taká "obyčajná" legenda. Meno Sedin sa do sŕdc a povedomia fanúšikov dostalo najmä preto, že im od začiatku bolo sympatické a robilo radosť z hokeja. Máloktorí hráči sú dnes takí obľúbení ako končiace dvojčatá. Neexistuje veľa ľudí, čo ich nemá rado.

 

Jeden z nich bol prvotriedny playmaker, nahrávač, ktorý svojmu bratovi pripravil šancu prakticky z ničoho. Tým je kapitán "kosatiek" Henrik Sedin. Daniel, draftovaný ako celková dvojka, je skôr strelcom. Táto chémia funguje, odkedy vstúpili do kolotoča najlepšej hokejovej ligy sveta.

 

Históriu súťaže výrazne ovplyvnili ešte predtým, než boli jej súčasťou. Brian Burke pred devätnástimi rokmi urobil všetko preto, aby ich draftoval oboch - a tento príbeh dodnes patrí medzi jeden z najchytrejších manévrov generálnych manažérov.

 

Sedinovci prišli ako mladé hviezdy a odchádzajú ako legendy. Podarí sa im to, čo sa - podľa môjho názoru - nepodarilo Jaromírovi Jágrovi. Neodídu ako vyhorení veteráni, o ktorých nie je záujem. Opustia nás so všetkou gráciou. Skončia v pravý čas.

 

Možno už aj ich samých otravovali reči o tom, že priveľmi zaťažujú platový strop Vancouveru. Práve tých bolo - najmä pred poslednou sezónou - viac než dosť. 37-roční ľaváci ešte dokončia kontrakt, ktorý im zaručuje 7 miliónov, a potom bude môcť klub z Britskej Kolumbie naložiť s voľným miestom, ako uzná za vhodné.

 

Držitelia mnohých individuálnych trofejí i medailí z medzinárodnej scény nikdy nedosiahli na hokejový grál Stanley Cup, hoci sa Vancouver držal na vrchole pomerne dlho. U Canucks by ale na tento cieľ už asi nikdy nedosiahli. Napriek tomu neplánujú prestúpiť. Plánujú skončiť navždy verní jednému klubu. A už onedlho budú ich čísla 22 a 33 pod stropom Rogers Areny.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey