MP: 300 miliónov investovaných, no Oilers čelia blamáži

March 8, 2018

Konečne správne ambície, konečne správni hráči, konečne úspech? Kdeže Edmonton Oilers sa stanú najväčším sklamaním sezóny 2017/18.

 

Určite by im to nejeden prial, po rokoch trápenia sa logo klubu z mesta kanadskej nafty malo objaviť na popredných priečkach. Podpísalo kľúčové dohody s McDavidom a Draisaitlom, ktoré majú tímu zaručiť úspech na celú dekádu. Tak sa však nestalo. Prečo?

 

Nuž, na túto otázku je ťažké odpovedať. Riešia to novinári a zaiste aj vedenie Oilers. Hlavne treba pripomenúť slová futbalového klasika, ofenzíva vyhráva zápasy, defenzíva trofeje. Lenže McDavidovi a spol. aj tých zápasov vyhrala málo. Nedá sa povedať, že by útok pod vedením kanadského fenoména strieľal málo gólov, Oilers ich strelia dosť, ale súper častokrát minimálne o jeden viac.

 

Obrana je preťažená a nemá dostatok kvalitných ľudí. Aj tí hrajú o dosť slabšie, než vlani. Napríklad herný prejav Oscara Klefboma je veľmi slabý, švédskeho obrancu ale tiež skrátka nemá kto zastúpiť. V plnení defenzívnych povinností nevynikajú ani jeho spoluhráči z útoku. V tomto smere má značné slabiny aj sám McDavid, na ktoré skauti upozorňovali už niekoľko mesiacov pred draftom.

 

Podľa mňa sa však najväčšia chyba stala posledné leto, keď Oilers poslali preč Jordana Eberleho. Ten sa pri odchode nezabudol posťažovať na krutovládu, ktorou nad kanadským hokejom vládnu médiá. Ak totiž ste hráčom Toronta, Montrealu, Edmontonu a ďalších, pritom hráte pod svoje možnosti, novinári vám to dajú poriadne vyžrať. V hokejovej krajine ako je Kanada, kde každý človek hokejom dýcha sa tomu skrátka nedá vyhnúť. Aj výmenu Eberleho komentovali s náležitou pochvalou, že sa Oilers len zbavili predraženého útočníka, ktorý hrá pod svoje možnosti a že Edmonton trejd ušetril dôležité prostriedky pre skutočné hviezdy.

 

Chyba. Niežeby Kanaďanom chýbali Jordanove body, to ani náhodou, ale chýba im pravé krídlo. Možnosti alternovať so zostavou sa Edmontonu znížili na minimum. To by ešte nemuselo znamenať stratu bodov, ktoré im na play-off chýbajú, ale keď sa už Peter Chiarelli zbavoval kvalitného útočníka, mal zaň priviesť posilu na miesto, kde káder tlačí topánka najviac, do obrany. Či toho nebol schopný, alebo to jednoducho nebolo možné musí vedieť on.

 

Ako výbuch začínajú pôsobiť aj ďalšie kroky vedenia. Odchod Taylora Halla (tentoraz naozaj za obrancu) bol z dnešného pohľadu kruto nevýhodným ťahom, vzhľadom na fakt, že sa stáva konkurentom McDavida v boji o Hart Trophy. Dôvodom nie sú ani tak samotní protagonisti, ale za rovnaké peniaze, aké stojí Hall vtedy Chiarelli podpísal Milana Lucica. Ten mal priviesť dávku tvrdosti na oba konce klziska a päsťami i nesporným hokejovým čuchom pomôcť McDavidovi. Výsledkom však je, že Lucic pôsobí ako vyhasnutý veterán, ktorý patrí do štvrtého útoku.

 

Za svoje gazdovanie Chiarelli prepustil Halla, Eberleho a Justina Schultza. Priviedol do tímu Sekeru, Talbota, Lucica a Russella. Draftoval McDavida s Puljujärvim a celkovo investoval vyše 300 miliónov dolárov, avšak minimálne pre rok 2018, bezúspešne.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey