Sajmonov pohľad: Juniori obstáli slušne. Aj nepostup má svoje svetlé stránky

January 3, 2018


Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Ako veľa hrdých slovenských hokejových fanúšikov som ani ja neváhal pozerať tretí štvrťfinálový zápas tohtoročných MS juniorov dlho do noci. Naši sa v ňom stretli s veľkým favoritom. Švédskom. Z tábora troch koruniek sa ozývali jedine sebavedomé hlasy hnané niektorými ich novinármi, ktorí tento výber označili za najlepší, aký kedy Švédi na juniorské majstrovstvá sveta poslali.

 

Ofenzívna mašina, ktorú podporovali aj ofenzívni zadáci, ktorých - musíme uznať - táto škandinávska krajina vychováva lepšie než ktokoľvek iný - mala Slovákov rozobrať. Ale nestalo sa. Výsledkovo zahrali chalani spod Tatier proti Tre kronor druhý najvyrovnanejší zápas. Chýbal jediný gólik.

 

Stav 2:3 napokon možno úplne najvernejšie neodzrkadlil dianie na ľadovej ploche, keďže Švédi boli drvivú väčšinu času lepší, aj keď odohrali svoj pravdepodobne najslabší zápas na šampionáte. No poznáme to. Hokej často nie je fér. Koľko zápasov už bolo vyhratých vďaka šťastiu či náhode? Škoda, že to nebol aj náš prípad. Ale aj nepostup má svetlé stránky.

 

Slovensko nakoniec skončilo na siedmom mieste. Hoci pre seniorov sa postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta stal skôr raritou než povinnosťou, mladíci držia latku nastavenú veľmi slušne. Táto priečka je dobrým odzrkadlením toho, kde je naša reprezentácia v juniorskej kategórii.

 

Lenže medzi dospelými to už takto očividne nefunguje. Bohužiaľ.

 

Darmo si budeme hovoriť, že sme stále v top osmičke tímov na svete, keď nás v máji každoročne preskočia tímy ako Švajčiarsko, Nemecko, Bielorusko či Francúzsko. Mladíci však aspoň ukazujú, že sme v budúcnosti schopní do prvej osmičky postupovať pravidelne a občas - ak motyka vystrelí - sa pobiť o medaily.

 

Nakoniec je možno dobré, že sme nepostúpili. Ak by sa nám to podarilo, možno by to opäť len viac zakrylo istú neschopnosť nášho tréningového systému už od žiackych kategórií. Som presvedčený, že ak dokážu Fíni - národ len o pár desiatok tisíc väčší než my - vychovávať talenty, ktoré sa dostávajú do prvých kôl draftu a vstupovať do každých jedných majstrovstiev sveta ako jeden z favoritov, dokáže to aj Slovensko. Veď sú to tí istí Fíni, ktorí sa v našich končinách učili, ako na hokej.

 

Na pre nás už skončených Majstrovstvách v Buffale nás držali najmä brankári (ktorých vychovávať stále vieme) a, samozrejme, kolektív. V tom a v hrdosti pobiť sa za svoju krajinu sme každým rokom jedni z najlepších.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey