MP: Najlepší brankári Islanders za Islanders nechytajú

December 28, 2017

Viete aký je najväčší paradox súčasného diania v NHL? Že New York Islanders majú najhoršiu brankársku zostavu v lige. Pritom je to klub, ktorý som kedysi označil za klub s najväčším brankárskym talentom vôbec. Avšak vedenie je v tomto smere absolútne bezmocné a bude sa musieť na trhu obracať, aby svoju situáciu vyriešilo.

 

Áno, Islanders majú naozaj toľko brankárskeho talentu, že by v lete 2018 mohli dostať Thomas Greiss aj Jaroslav Halák hodinovú výpoveď. V roku 2014 sa totiž pod tlakom ťaživej brankárskej situácie rozhodli na drafte obetovať až dve voľby na brankárov. „Ostrovania“ sa vtedy medzi tromi tyčami trápili, Jevgenij Nabokov, Kevin Poulin a Anders Nilsson proste neboli žiadnymi veľkými oporami. A vlastne aj preto Isles v nasledujúcom prestupovom období podpísali Haláka. Koniec koncov, tento postup môžu zopakovať aj v lete 2018.

 

Ale späť k draftu 2014, na ktorom mal tím mimochodom dve voľby v prvom kole, jednou z nich bola dokonca celková piata voľba. V treťom kole (78.miesto) vyriekli zástupcovia klubu meno vtedy ešte len 18-ročného ruského mladíčka Iľju Sorokina, ten bol dokonca k dispozícii na výber už rok predtým, avšak nik po ňom nesiahol. Ďalšia voľba (celkové 95.miesto) padlo na švédskeho obra s neľahkým osudom, Linusa Söderströma.

 

Ani vedenie a skauti Islanders pravdepodobne netušili, aké veľké esá sa z týchto dvoch mužov stanú. Sorokin mal už v čase draftu, ako 18-ročný, za sebou pomerne veľkú cestu. Síce stále čerstvo plnoletý, no v KHL mal za hlboko podpriemerný Novokuzneck na konte už vyše 30 štartov s viac ako solídnymi výsledkami. V roku 2015 prišiel prestup do CSKA Moskva, ktorý vyústil až v stabilné miesto v ruskej reprezentácii. „Sorok“ reálne bojuje o titul najlepšieho gólmana KHL. Napriek faktu, že má stále len 22 rokov, v Kontinentálnej hokejovej lige už odchytal vrátane play-off takmer 200 zápasov. Robil aj „backup“ brankárskym hviezdam Zbornej na MS, v roku 2016 bol dvojkou Sergeja Bobrovského, o rok neskôr Andreja Vasilevského.

 

Söderström je od svojho kolegu o rok mladší, aj preto nemá tak obsiahly životopis. Muž, ktorý svojim príbehom dojal hokejový svet má za sebou ťažký životný osud. Trpí totiž Aspergerovým syndrómom, čo je vlastne forma autizmu. S Islanders už má podpísanú zmluvu a vyzeralo to, že v tomto roku bude chytať na farme, napokon však prišlo rozhodnutie, že strávi ešte rok vo Švédsku. Tam vlani skutočne exceloval, po svojom návrate však už na tom z čisto štatistického hľadiska tak dobre nie je. O rok ho už ale zrejme definitívne čaká presun do AHL.

 

Nuž, ja osobne nepochybujem o tom, že minimálne Iľja Sorokin je na NHL pripravený, avšak v CSKA má podľa všetkého zmluvu až do roku 2020. Islanders tak nemajú na výber, cestu z brankárskej krízy musia hľadať na trhu, kde musia získať jednak defenzívne posily, rovnako tak posily brankárske. V hre je samozrejme aj zotrvanie Haláka s Greissom. Na riešenie tejto tajničky som mimoriadne zvedavý.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey