Sajmonov pohľad: Vyrovnanosť, vyrovnanosť, vyrovnanosť

December 15, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

12.12.2017 Ovečkin a jeho ofenzívna družina skončila vygumovaná. Slovák v službách New Yorku Islanders Jaroslav Halák inkasoval jeden jediný gól.

 

14.12.2017 Potom, čo bol v minulom zápase hviezdou, tentoraz Halák musel striedať. Zo sedemnástich dalaských striel inkasoval štyrikrát a prenechal miesto Greissovi.

 

Aký kontrast, čo? A nie prvýkrát.

 

Smutné konštatovanie znie takto: Ak by Islanders mali lepších gólmanov, stali by sa ašpirantmi na vysoké umiestnenie v play-off.

 

Gólmani Halák a Greiss v tejto sezóne zatieňujú to, akí silní "ostrovania" naozaj sú. Organizácia sídliaca v Brooklyne straší súperov smrtiacim útokom, ktorý je hneď za Tampou Bay najlepším v lige. Avšak čo zráža ich úpornú ofenzívnu silu, je opačný pól.

 

Do brány newyorského tímu skrátka padá veľa gólov.

 

V tabuľke najlepších obrán NHL patrí Isles až 28.priečka, čiže jej samé dno. Pripomeňme si nestarnúce pravdivé klišé - útok vyhráva zápasy, defenzíva trofeje.

 

Už z toho, ako Halák odchytal posledné dva zápasy, je jasné, čo je achillovou pätou bratislavského rodáka. Vyrovnanosť, vyrovnanosť a ešte raz vyrovnanosť.

 

Hovorí sa, že ak je Jaro jasná jednotka a necíti v tíme silnú konkurenciu, chytá najlepšie. Nuž, možno je na tom čo-to pravdy, ale - povedzme si úprimne - kedy takáto situácia nastala? Najprv tu bol Price, potom Elliott, ďalej na krátku chvíľu Holtby. Možno by sa dala počítať jeho prvá sezóna v Islanders, ale inak si 32-ročný Slovák nikdy nevybudoval takú dôveru, ktorá by mu zaručila miesto jasnej jednotky.

 

Pohľad na Halákovu nevyrovnanosť je sám osebe strašiakom. Ani vlani, keď pobudol 24 hodín na waiver liste predtým, ako ho preložili na farmu do AHL, si ho nik nemal odvahu stiahnuť.

 

Konštantnosť výkonov je od elitných brankárov jednou z najviac požadovaných vlastností. Bohužiaľ, u Haláka absentuje.

 

Snáď jedinou obranou proti tomuto argumentu je fakt, že Islanders hrajú priveľa oslabení a z nich často padajú góly za chrbát ich gólmanov. Mimo nich sa ale Halák drží vskutku statočne. V hre 5 na 5 si drží 93,7-percentnú úspešnosť zásahov, čo ho radí k úzkej špičke ligy.

 

Chyba je však v lacných góloch, ktoré niekedy inkasuje. Kto videl zápas proti Dallasu Stars, vie, o čom hovorí. Minimálne dva presné zásahy sa dali chytiť a po nich bolo na slovenskom brankárovi vidieť frustráciu.

 

Ak by Islanders chceli elitného gólmana, mali by skrížiť Haláka a Greissa. Slovák zvláda precízne hru vo vyrovnanom počte a nemecký kolega, ktorý ma čísla ešte horšie než Jaro (3,81; 88,7%), si vedie skvelo najmä počas oslabení.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey