Sajmonov pohľad: Chárova hviezda nezhasína - je druhým Jágrom, legendou

October 23, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Éra veteránov a skúseností je v rámci Národnej Hokejovej Ligy nenávratne preč. Generálni manažéri zmenili kurz smerovania celej súťaže. Už to nie je o výbere čo najlepších "starších pánov" ideálne s nejakým tým získaným Stanley Cupom.

 

A práve opačné priority hlavných funkcionárov klubov môžu za to, že i keď kedysi bol štyridsiatnik na ľade pravidlom, v modernej ére prišli na rad mladí nováčikovia, ktorí stoja vo svojich prvých rokoch v organizáciách malé peniaze, no často sú na ligu pripravení nad očakávania dobre. Ako príklad poslúži McDavid, Matthews či Eichel.

 

Všetkým trom menovaným by mohol byť bostonský kapitán, ktorý je stále najvyťažovanejším hráčom "medveďov", otcom. Zdeno Chára je štyridsiatnik, ktorého pred rokom mnohí odpisovali. Najvyšší hráč histórie najslávnejšej súťaže však ukázal nezlomnú vôľu a nadľudskú výdrž. Najmä v poslednom play-off ťahal Boston obrím ice-timeom.

 

Po tejto sezóne ho bude spochybniť omnoho ťažšie. Video, na ktorom trenčiansky rodák spravil najviac zhybov zo všetkých hráčov v mančafte Bruins, sa stalo populárnym a podčiarklo silu a odhodlanie jedného z najlepších defenzívnych obrancov histórie hokeja.

 

Za Chárom stoja štatistiky. Je najlepším hráčom mužstva v hodnotení +/- Má najvyšší ice-time (22:50 min.) a vlani odohral najviac minút v oslabení spomedzi všetkých hráčov ligy. Aj to je jedným z dôvodov, prečo Slováka, ktorý robí Bostonu kapitána už dvanásty ročník po sebe, nechce pustiť ani kouč tímu Bruce Cassidy. "S naším štyridsiatnikom problém nemáme. Pokiaľ neukáže, že hrať už nedokáže, tak je našou jednotkou," vyjadril sa ešte začiatkom mesiaca pre Boston Herald.

 

Najnovšie pozornosť na Cháru upriamil uznávaný redaktor z The Hockey News, Ryan Kennedy. O Chárovi alias druhom Jágrovi sa hovorí už dlhšiu dobu. "Je v neuveriteľnej kondícii," napísal Kennedy na Twitteri.

 

Obeta a sebakontrola sú asi tými najhlavnejšími vecami, čo držia podľa veku už vyhasnutú hviezdu stále na vrchole hierarchie bostonských obrancov. Chára je v dnešnej dobe výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Škoda, že pre alergiu nehráva Hossa, pretože o tom sa takisto spoluhráči vyjadrujú v tom duchu, že sa mu "nikdy nevybijú baterky".

 

"Keď vidíte jeho postavu, pracovnú morálku a všetky tie ďalšie veci, nemôžete si pomôcť, ostanete v miernom úžase," povedal spoluhráč Adam McQuaid. Obor spod Tatier sa len usmieva a trochu záhadne dodáva: "Vždy som cítil, že môžem hrať dlho zdravý, v kondícii a bez zranení. Určite chcem pokračovať, aj keď neviem, či o mňa bude záujem. Niektorí mi totiž veria, iní nie."

 

O tom, že je víťaz Stanleyho Pohára z roku 2011 legendou, niet pochýb. Byť v štyridsiatke najkľúčovejším zadákom klubu z Original Six? Aj keď náš národ je národom večne nespokojným, mal by si uvedomiť, akú legendu svetu dal a byť patrične hrdý. Jediným sklamaním pre mňa je neúčasť najlepšieho obrancu Slovenska v histórii v rebríčku top 100 hráčov histórie NHL. Tak sa však zdá, že náš "nový Jágr" (aj keď tento prívlastok nepoužívam rád) bude mať ešte dosť času na presviedčanie o svojich kvalitách.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey