Sajmonov pohľad: Je Carolina Hurricanes odsúdená na zánik?

October 16, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

V roku 1997 sa v rámci Národnej Hokejovej Ligy udiala zmena, ktorú sme my, súčasníci, mohli zažiť naposledy v roku 2011. Reč je o sťahovaní. Presne pred dvadsiatimi rokmi totiž svoju púť v NHL ukončil klub, za ktorého návrat by aj teraz boli mnohí z jeho pamätníkov. Odišiel Hartford Whalers.

 

Vyvolalo to vlnu nespokojnosti. Peter Karmanos junior, ktorý je majiteľom organizácie doteraz, no bol aj v tej dobe, prehlásil: Frančízu presťahujeme do Severnej Karolíny!

 

Nevysvetlené sa stalo skutočnosťou. Zo dňa na deň sa Whalers pobalili a namiesto Hartfordu tak prišiel najlepší hokej do Raleighu, hlavného mesta štátu Severná Karolína, po ktorom Canes nesú svoj názov. Rana na hokejových srdciach v Hartforde je dodnes nezacelená a dnes 73-ročný Karmanos tam je svojím spôsobom nenávidený. I keď dôvody boli dané, keďže Hartford, hlavné mesto štátu Connecticut v USA, bolo najmenším trhom v lige. Nenahrávala ani skutočnosť, že ich Hartford Civic Center bola v pomere k väčšine ostatných arén malá s kapacitou len okolo 15 tisíc miest na sedenie.

 

Avšak kríza časom prišla aj na Hurricanes. Hoci Karmanos tvrdí, že je všetko pod kontrolou, klub, ktorého je (ešte stále) vlastníkom, možno čaká od doby, keď prišiel do NHL, už druhé sťahovanie.

 

Jedna z najlacnejších organizácií zámorskej profiligy je teraz na predaj, i keď ani s tým Karmanos veľmi neponáhľa. Ba navyše dodáva, že z Caroliny klub jednoznačne presťahovať nehodlá. A už vôbec nie do Quebecu, ktorý sa aj navzdory neúspechu v kandidatúre na expanzný tím, ktorým sa nakoniec stalo Vegas.

 

"Uisťujem vás, že tento tím sa do Quebecu nechystá," vravel ešte pred viac ako rokom pre Le Journal de Québec. "Nehovorím to preto, lebo mám niečo proti Quebecu, ale pretože máme záväzky tu (v Caroline). Máme skvelý nájom, túto arénu milujem a som naozaj naviazaný na tento trh."

 

Za rok a pol sa toho síce veľa mohlo zmeniť, no všetko má svoj dôvod. Vráťme sa späť do posledných dní, v ktorých sa riešila najmä chudobná návštevnosť v ich domácom stánku, PNC Aréne.

 

Ani v tomto prípade však žiaden pesimizmus. S Karmanosovými ideálnymi predstavami zjavne súhlasí aj zvyšok vrchných predstaviteľov "hurikánov". "Nie sme poslední v lige v návštevnosti. Vy síce môžete publikovať čísla, ale ja sa pozerám na doláre. V tom poslední nie sme," citoval Dona Wadella, prezidenta Caroliny, News Observer.

 

Ale tento klub raz aj tak bude musieť prejsť do rúk iným majiteľom. Medzi Raleighom a Kamanosom to však vyzerá na veľkú lásku. "Nie a nie! Naposledy som bol v Quebecu s jedným z mojich detí, keď bolo ešte dieťaťom a dnes je štyridsiatnikom."

 

A ak nenájde lokálneho kupca? Organizáciu podľa neho aj tak nepresťahuje. Požaduje za ňu 500 miliónov amerických dolárov, i keď jej cena je vyčíslená na podstatne nižšiu sumu. Odchod z Karolíny očividne považuje za absurditu. "Len by som chcel povedať, že ľudia sa snažia urobiť veľkú vec niekde, kde nič také nie je." Rovnako reagoval aj na špekulácie o tom, že rokoval s Quebecorom, čo označil za novinársku kačicu: "Nedáva to žiadny zmysel. Kto by mohol predstierať, že videl moje lietadlo tam, kde nebolo? Ak však fámy budú pretrvávať, pokúsim sa ich zničiť. Žiadny kontakt s Quebecom neexistuje. Ani teraz, ani nikdy."

 

Ani teraz, ani nikdy. Hurricanes a Quebec City? Pre Karmanosa nepredstaviteľné. To je pravdepodobne aj požiadavka na kupca, keďže sa zdá, že pánovi, ktorý túto organizáciu presťahoval z Hartfordu, na jej zotrvaní tam, kde to možno ani nemá - vzhľadom na výsledky a katastrofálnu návštevnosť - zmysel, záleží.

 

Avšak pred začiatkom aktuálneho ročníka sa povrávalo, že sa chystá zlepšenie. No príde naozaj? Canes do play-off nepostúpili posledných sedem rokov. A s návštevnosťou ta stále vyzerá bledo.

 

Sajmon


 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey