Sajmonov pohľad: Tomáš Jurčo - stratený prípad?

October 7, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Koľko vody ešte pretečie, kým sa Jurčovi definitívne zatvoria dvere do NHL?

 

Toť otázka. A nie len taká hocaká, nie len rečnícka. Tomáš Jurčo sa totiž sezónu čo sezónu ťažko potáca v NHL (ak práve nie je v AHL) a zďaleka nenaplňuje potenciál a nádeje, ktoré doňho vložili experti, manažéri, tréneri i fanúšikovia.

 

Najjasnejší plamienok nádeje skrsol 24-ročnému Košičanovi vo chvíli, keď ho počas minulej sezóny z Detroitu, kde uňho ani s ním rozhodne spokojnosť nepanovala, zobrali do Chicaga. Tím s najvyššími ambíciami sa ujal Jurča s tým, že v ňom duo Bowman-Quenneville videlo nového Richarda Pánika.

 

Lenže Pánik je Pánik a Jurčo je Jurčo. Kým jeden sa uchytil a teraz je členom prvého útoku poslednej dynastie ligy, druhý menovaný bol poslaný cez waiver listinu na farmu. Je toto posledná kapitola Jurčovho pôsobenia v zámorí?

 

Keď mu zhruba pred pol rokom vyslovil kouč Quenneville takú obrovskú podporu, musím priznať, že som bol trošku v šoku. Napriek tomu, akú zmenu sme videli u Pánika a ako sa pod jeho vedením Slovákom vždy darilo, Jurčovi som neveril. V NHL sa totiž nikdy poriadne nechytil a v sezóne 2016/17 sedel väčšinou na tribúne. Ono sa ani nebolo čo čudovať, veď v šestnástich stretnutiach ani raz neskóroval, ba dokonca si nepripísal ani jednu jedinú gólovú prihrávku. Po príchode k Blackhawks odohral ďalších trinásť duelov a bodovo to bolo tiež nemastné-neslané. Podarilo sa mu vsietiť jeden gól.

 

Aj počas prípravného kempu bol za svoju hru kritizovaný. Kto sledoval situáciu, videl aj slová portálu blackhawkup.com, na ktorom bolo jasne napísané, že Chicago by malo dať Jurča na waiver listinu. A tak sa aj stalo. "Chicago Blackhawks potrebuje ukončiť experiment s Tomášom Jurčom. Nebol veľmi dobrý poslednú sezónu a doteraz ho v príprave prekonávali mladší hráči John Hayden a Vinnie Hinostroza," napísali na webe pred týždňom.

 

Nech sa nám tieto slová čítajú akokoľvek ťažko, sú absolútne pravdivé. Ak bude Jurčo hrať ako doteraz, na NHL mať určite nebude. Videá na youtube, na ktorých je detailne zachytená jeho technika, síce potešia oko, no už v etape života menom NHL určite nepomôžu. Jurčo potrebuje viac.

 

Po výmene slovenského krídelníka, za ktorú Red Wings zinkasovali tretie kolo posledného draftu, sa od fanúšikov Detroitu vynárali najmä nespokojné reči s tým, že "červené krídla" z tohto obchodu vyjdu ako porazení. Jurčovi sa verilo aj napriek absolútne neúspešnej poslednej sezóne.

 

Ale nebolo tej dôvery už priveľa?

 

Nech už bola tridsaťpäťka draftu 2011 na predsezónny kemp "čiernych jastrabov" akokoľvek namotivovaná, nevyšlo to. Teraz hrá za 800 tisíc dolárov ročne, bol preradený na farmu do Rockfordu a dovolím si tvrdiť, že v Illinois dostane v prebiehajúcom ročníku poslednú šancu vzkriesiť svoju kariéru v NHL. Potom bude namieste otázka, či to už nie je len hádzanie hrachu na stenu. Európske klzisko by technicky nadanému Slovákovi svedčilo v mnohých ohľadoch viac ako to zámorské.

 

Sorry, ale ja Jurčovi neverím. Pravdepodobne ho čaká osud Ladislava Nagyho alebo Petra Sejnu. Ak by však moje slová nenaplnil, potešil by som sa. Našich krajanov je v NHL momentálne ako šafránu a všetci to veľmi dobre vedia.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey