Sajmonov pohľad: Ďakujem, Slovan, že Janus odchádza

September 28, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Jediný zástupca Slovenskej republiky v druhej najprestížnejšej klubovej súťaži sveta krátky čas pred začiatkom základnej časti hlásil: "Nemáme káder!" A tak pred sezónou voľba brankára padla na bývalého gólmana bratislavského tímu, Jaroslava Janusa.

 

Prešovský rodák mal podľa môjho názoru byť ak nie jednotka, tak minimálne dvojka. Ťažko povedať, či to viac spískal Říha alebo manažment, no Janus sa ešte pred začiatkom prebiehajúceho ročníka dostal do roly klubovej trojky.

 

Síce bol Slovan pred vstupom do KHL označovaný (alebo sa tak označil sám) za základňu slovenskej reprezentácie, teraz sa zmenil skôr na zásobňu tej českej. Svedčí o tom aj brankárska dvojica, kvôli ktorej Janus od Slovana prakticky nedostal príležitosť. Obaja jeho konkurenti sú Česi. Jakub Štěpánek a Marek Mazanec.

 

"Povedali nám, že nemôžeme mať týchto troch brankárov spolu. Takže Jaro asi odchádza," povedal na tlačovke po včerajšej výhre 4:3 nad Viťazom napodiv ešte stále hlavný kormidelník "orlov" Miloš Říha.

 

Skvelý postreh od tých, ktorí "im to povedali". Janus vlani exceloval v českej najvyššej súťaži. V základnej časti odchytal 39 zápasov s gólovým priemerom 2,02 a 93,1-percentnou úspešnosťou zákrokov. Nadpriemerné čísla by mu však boli nanič, ak by márnil svoj čas v Slovane, kde sa vrátil pomôcť, no očividne ho potrebujú len ako zadné vrátka.

 

V rozbehnutej sezóne je síce ťažšie nájsť si angažmán, no v Česku či na Slovensku sa iste niečo nájde. Mimochodom, u našich západných susedov majú s našimi krajanmi len dobré skúsenosti. Spomeňme, že vo vlaňajšom semifinále boli všetky štyri jednotky Slováci a v práve bežiacom ročníku je najlepším gólmanom súťaže Ján Laco chytajúci za Chomutov.

 

V prebiehajúcej sezóne budeme svedkami zimných olympijských hier. Naša reprezentácia bude musieť vzhľadom na rozhodnutie NHL o hráčoch pôsobiacich v nej čerpať len zo svojho európskeho bohatstva. A nie je od veci predpokladať, že jedným z brankárov bude v juhokórejskom Pchjongčchangu aj Jaroslav Janus.

 

Náš národný tím bol v posledných rokoch známy kvalitou na brankárskom poste. V Slovane sme ale jedného z tých, ktorí sa o tú povesť postarali, zahrábavali pod zem. Dúfam, že si Janus čoskoro nájde nový angažmán a bude tam minimálne taký úspešný, ako v poslednej sezóne.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey