Sajmonov pohľad: Seattle Flames? Sťahovanie Calgary je nebezpečne blízko!

September 14, 2017

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Tradícia niekedy ide bokom. V dnešnej dobe ju mnohokrát úplne dokážeme nahradiť peniazmi, ktoré síce hýbu svetom, no niekedy viac, ako by sme si predstavovali. A nepochybne viac, ako by si priali fanúšikovia Calgary Flames.

 

Ich klub sa totižto môže - a to celkom onedlho - sťahovať do mesta, o ktorom sa v spojitosti s Národnou Hokejovou Ligou spája už dlhé roky. Seattle. Nevytvoria nový, tridsiaty druhý tím, ale budú pokračovať v tradícii, ktorú založili Flames v Atlante, odkiaľ sa roku 1980 presťahovali práve do Calgary.

 

V najväčšom meste kanadskej provincie Alberta si organizácia Flames predstavovala novú, modernejšiu arénu. Scotiabank Saddledome, domáca aréna "plameňov", už má 34 rokov a na hokej pojme do svojich útrob cez 19 tisíc ľudí. Po vzore Detroitu, ktorého Little Caesars Arena sa teraz stáva azda najmodernejšou halou NHL, chceli v Calgary uskutočniť to isté.

 

Debata s radnicou však skončila neúspešne. To bola smutná správa, ktorú oznámil verejnosti prezident organizácie Ken King. Víťazi Stanley Cupu 1989 však budú o zotrvanie v tradičnom hokejovom meste ešte bojovať. A podporí ich v tom aj hlavný komisionár NHL Gary Bettman. Inak, ako vraví, Calgary pocíti (bližšie nešpecifikované) dôsledky. Tento boj ale bude vyzerať trochu ináč než bežne. Flames dajú ruky preč. Stanú sa nenápadným, no dôležitým artiklom pre mesto, kde pôsobia.

 

Ak sa novučičká aréna dokázala vybudovať v nedávno skrachovanom Detroite, môže sa aj v Calgary, ktoré upadá takisto, keďže ropní magnáti nad mestom čím ďalej pochybovačne mávajú rukou a trh s naftou už takisto nie je to, čo býval. No medzi hlavnými prioritami Calgary nefiguruje to, aby v meste stála nová aréna. A tento fakt Kingovi stačí, aby so sklopeným zrakom vyhlásil: "Bohužiaľ." Flames sa nebudú hrnúť tam, kde ich berú na ľahkú váhu a radšej odídu tam, kde ich privítajú s otvorenou náručou. Teda do Seattlu.

 

Tam sa bude rekonštruovať Key Arena, domáci stánok niekdajších SuperSonics, ktorí hrávali basketbalovú NBA, no po sťahovaní dnes sídlia v Oklahome. Všetko by malo byť hotové do roku 2020 a túto informáciu nemusíme brať s rezervou, ako to poznáme u nás, na Slovensku.

 

Seattlu nahrávajú aj slová o tom, že stavbu novej arény nebudú Flames nijako síliť a nebudú hľadať ani žiadne ďalšie možnosti, ako ju zbudovať. Pod tlak sa však dostalo aj Calgary. Buď prídu o tím, ktorý prirástol domácim k srdcu, a tak pripravia svoje mesto o hokej, alebo vysolia stovky miliónov dolárov na nový štadión. To môže byť antikampaň pre súčasné vedenie mesta. Ľudia si totiž môžu už o pár týždňov zvoliť iných kandidátov do radnice.

 

Samotný klub sa - ak by plán na novú arénu prešiel - bude podieľať zaplatením nanajvýš pätiny ceny arény. A tu prichádza spomínaný večný problém. Peniaze. Mesto ich chce potom vidieť späť a nie je ochotné zaplatiť taký pomer z ceny, aký by chceli Flames. Na druhej strane klub odkázal, čo odkázal. A tak zhruba polovicu ceny arény v centre mesta bude musieť buď zaplatiť niekto iný, alebo jedna zo strán ustúpi. V nekompromisnej politike sa však na takúto možnosť spoliehať nemôžeme. Len si spomeňte, ako to dopadlo s účasťou profesionálov z NHL na budúcoročnej olympiáde.

 

Jednou z priorít v americkom Seattli je účasť klubu NHL a NBA v zrenovovanej Key Arene už o tých pár rokov, ktoré bude trvať jej prestavba. A hlavným favoritom sú spomínané "plamene". V boji medzi Flames a Calgary sa teda teraz objavila ďalšia figúrka. Muži zo Seattlu, ktorí využijú to, že vo vojne peňazí a tradície vyhrávajú peniaze.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey