MP: Dovidenia Jonathan Ericsson?

July 23, 2017

 

Blíži sa nám ďalšie okno pre vyplácanie hráčov zo zmlúv. To prvé Ken Holland prepásol, teraz však už zaváhať nemôže, platová situácia v jeho tíme ho totiž silno zatlačila do kúta.

 

Pre tímy z dna NHL je charakteristický dostatok platových prostriedkov. Detroit Red Wings sú však smutnou výnimkou. Výkonovo stagnujúci tím stratil na play-off vlani 16 bodov, pritom má po odrátaní platu zraneného Johana Franzéna priestor pod platovým stropom len necelý milión dolárov. Pri vyjednávaní o novej zmluve si Ken Holland zrejme uvedomil, že snaha presvedčiť Tatara na spoluprácu v hodnote asi 4,1 milióna ročne je nezmyslom a sudca by mal rovnaký názor. Ustúpil a Tomášovi zaplatil, arbitráž by mohla mať za následok vznik neprekonateľných rozdielov, výsledkom ktorých by bolo odlúčenie Tatara a Red Wings.

 

Všetci ale dobre vedia, že ten necelý milión na predĺženie zmluvy Andreasa Athanasioua stačiť nebude. Vo všeobecnosti sa očakáva zmluva podobná tej niekdajšej Tatarovej, teda „bridge“ za asi 2,75, možno 3 milióny ročne. Tento priestor môže získať Holland dvojakým spôsobom.

 

Prvým a nepravdepodobnejším je trejd. Nepravdepodobnejší preto, že ťažko si predstaviť nejakú výmenu, ktorou by si jeden z konkurentov (bez ďalších strát pre Detroit) na seba prebral napríklad zvyšné dva roky Kronwallovho kontraktu v hodnote 4,75 milióna ročne. Hoci také Colorado trpiace chronickým nedostatkom obrancov by to snáď bolo ochotné aj schopné prijať.

 

Druhým a pravdepodobnejším je spomínané využite „buyout window“, v ktorom môžu kluby slobodne vyplatiť zo zmluvy akéhokoľvek člena kádra. Po podpise Tatara sa okamžite ozvali hlasy, podľa ktorých bude tým obetným baránkom Johnathan Ericsson. Robustný 33-ročný zadák mal v poslednom roku veľké zdravotné problémy a pre svoj tím nemá takmer žiadny prínos. Jeho vyplatením by sa stropová záťaž Red Wings znížila zo súčasných 4,25 milióna na asi 1,6 milióna v sezóne 2017/18. Čistý „zisk“ na platovom strope tak predstavuje asi 2,6 milióna. To dáva Hollandovi približne 3,6 „mega“ priestoru na podpísanie Athanasioua.

 

Zmysel by mohlo dávať aj vyplatenie Kronwalla, tomu ale zo zmluvy zostávajú dva roky, na rozdiel od Ericssonových troch. To nedáva tímu takú úsporu ani taký význam. Nezabúdajme, že Hollanda čaká perné leto aj o rok, bez zmluvy totiž budú Larkin a Mantha. Nuž Ken Holland sedí v poriadne horúcom kresle.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey