MP: Stavil by som na Hischiera

June 22, 2017

 

Rozširovací draft je za nami a čaká nás tradičný výber mladých talentov. Pre absolútnu väčšinu odborníkov je jednotkou Nolan Patrick, ktorého pozícia sa zdá neotrasiteľná.

 

Ja však mám vlastného koňa. Mojim obľúbeným hokejistom v NHL Entry Draft 2017 je švajčiarsky rýchlik Nico Hischier. Ak by som bol generálnym manažérom akéhokoľvek tímu na svete a mal vyberať medzi dvojicou Patrick – Hischier, vybral by som si toho menej nápadného Švajčiara. Ešte na jeseň sa zdalo, akoby na drafte bol k dispozícii len jeden hráč. Sezóna však prebehla a všetkým nám je jasné, že Patrick nebol jej najväčšou hviezdou.

 

Vlani to bolo o dvojici Matthews – Laine. Obaja boli svetu na očiach, hrali skvelo a boli skutočnou ozdobou sezóny. Tento ročník je na osobnosti skromnejší, ak by bol Patrick spôsobilý na draft vlani, pravdepodobne by nepreskočil ani Jesse Puljujärviho, nie to ešte Matthewsa či Laineho.

 

Samozrejme, dôvodom prečo nehviezdil bolo zdravie, ale tak to už v hokeji chodí. Navyše odolnosť voči zraneniam je veľmi dôležitým aspektom profilu každého hokejistu. Nič to nemení na tom, že je to všestranný, obojsmerný a fyzicky disponovaný hokejista.

 

Nebudem tak hovoriť o Patrickovi Ak je mojim koňom Hischier, asi by bolo lepšie ozrejmiť prečo je to tak. Môj hlavný dôvod sa vysvetľuje ťažko, pre mňa je to typ hráča, ktorý vás chytí za srdce. Každý má svojho obľúbeného hráča, ale ten váš asi nie je najobľúbenejší preto, že je najlepší na svete. Jednoducho vás baví ho na ľade sledovať, či už je strelec alebo tvorca, jednoducho je ten váš a jeho hra je pre vás naj.

 

Mojim druhým (tentoraz už skutočným) dôvodom je, že som mal možnosť sledovať ho osobne. Hral v Poporade na MS do 18 rokov a bol lepší než všetci okolo, a to o triedu. Je to hráč, ktorý je takým nenápadným, ani by ste nepovedali, že to je jeden z najlepších hráčov vo svojom ročníku. Vaša ignorancia však skončí keď Nico dostane puk. Keď som ho sledoval, nebál som sa keď dostal priestor, báť som sa začal už keď dostal puk, hoc aj v rohu obranného pásma. Keď Hischier dostal puk, Švajčiari pôsobili zrazu ako Kanaďania, akoby to bol iný tím. Je to ten typ hokejistu, ktorý nie je nebezpečný preto že je najlepší, je nebezpečný lebo najlepších robí zo svojich spoluhráčov.

 

Tretí dôvod prečo by som ho v tíme mal radšej než Patricka je jediný gól, ktorý nám Švajčiari v tom zápase dali. Naši vedeli proti komu stoja, poctivo ho strážili. Dostal prihrávku, hoci bol bránený urobil kľučku, natiahol na seba dvoch protihráčov a našiel voľného spoluhráča pred prázdnou bránou. Ako inak to asi mohlo skončiť? Nepleťte sa, Hischier v zápase nebol nijak dominantný, nie je to hráč, ktorý zápasu vládne a je ho plný ľad. Je to hokejista, ktorému dáte dve sekundy, dva metre a do konca zápasu to ľutujete.

 

 

Je nesmierne rýchly, je nohy však nie sú najrýchlejšou časťou jeho repertoára. Je to jeho myseľ. Pôsobí dojmom akoby rýchlosť jeho hokejového umu bola priamo úmerná jeho reálnej rýchlosti. Málokedy postavíte tím na MS do 20 rokov okolo 17-ročného hráča. Švajčiari to však urobili a Nico svoju rolu zvládol skvelo. V základnej skupine rozhodol o dvoch bodoch pre svoj tím v predĺžení proti Čechom. Gólom začal aj obrat v zápase s Dánskom. Dva presné zásahy dal aj v neúspešnom, no hrdinskom štvrťfinále proti neskorším majstrom z USA, v ktorom Helvéti siahali po senzácii. Je to rozdielový hráč, nezloží sa keď sa tímu nedarí, práve naopak. Čím vypätejšia situácia, čím horšie rozohraný zápas, tým je Nico Hischier lepší hráč.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey