MP: Aká je budúcnosť Yotes? Talenty veľké, osobnosti žiadne

June 19, 2017

 

Čo čaká tento tím? Aká je jeho budúcnosť? Čo chystá vedenie? Kedy budú konečne pripravení postúpiť do play-off? Tento tím je pre novinárov a analytikov veľkou záhadou, najmä vďaka nevypočítateľným krokom manažéra Johna Chayku.

 

Keď sa vlani dostal mladučký John Chayka na post generálneho manažéra Coyotes začala v klube malá revolúcia. Nový prístup založený na modernom poňatí budovania kádra. V roku 2014 unikol Arizone postup o dva bodíky, o rok neskôr už okupoval klub poslednú priečku. Z nej sa jar 2016 dostali Coyotes na priečku číslo 10 a v apríli 2017 sa klub nachádzal na pozícii číslo 12. Na play-off však stratil priepastných 24 bodov, čo je rovných 12 víťazstiev. V tabuľke celej NHL to bolo slabé 27.miesto.

 

Keď sa Chayka klubu vlani ujal, začala nová filozofia. Po roku môžeme jeho kroky pomaly sumarizovať a hľadať v nich znaky manažérovho plánu. V prvom rade treba povedať, že Arizona založila svoju prestupovú politiku na voľbách v drafte. Medzi rokmi 2014 a 2016 mala až 14 volieb v prvých troch kolách draftu, päť z nich v prvom kole. Dve voľby v prvom kole budú mať skauti Arizony k dispozícii aj v tomto roku.

 

Prvým veľkým krokom nového šéfa bolo angažovanie tvorivého veterána Alexa Goligoskiho. Americký obranca sa preslávil skvelým hokejovým kumštom, ako tvorivý zadák je skvelý, smerom dozadu však nie. Chayka s ním okamžite podpísal päťročnú zmluvu. Skvelý ťah ukázal na drafte, bez problémov ponúkol Detroitu, že klub zbaví kontraktu odchádzajúceho Pavla Dacjuka. Arizone pomohol naplniť aspoň platové minimum, Red Wings k tomu pribalili aj prvé kolo draftu. Coyotes následne z pozície číslo 16 vybrali obrancu Jakoba Chychruna, ktorý podľa skautov mal patriť do top 10. Kanadský zadák sa do NHL prebojoval hneď v prvom roku.

 

Podobný ťah predviedol Chayka aj koncom augusta, keď si z Floridy stiahol kontrakt zraneného Davea Bollanda. Florida k nemu musela pribaliť aj jedenástku draftu Lawsona Crousea, ako protihodnotu dostali Panthers druhé kolo.

 

Do Arizony prišli v lete aj ďalší hráči, ktorých angažovanie malo byť, zdá sa, len krátkodobou záležitosťou. Ryan White klub už opustil a Radim Vrbata skúsi trh s voľnými hráčmi. Jediným dlhodobejším záväzkom je trojročný kontrakt Jamieho McGinna, ktorý ale, ako sa zdá, bol krokom vedľa. Ako chyba sa javí aj vyplatenie Antoinea Vermettea, ktorý púšť opúšťal za podivných okolností v polovici augusta. Chayka chcel dať šancu svojim mladým centrom, ktorí sa ale počas sezóny ukázali ako nepripravení.

 

Post centra bol počas neúspešného ročníka obrovskou slabinou. Trojka draftu Dylan Strome bol po siedmich zápasoch poslaný späť medzi juniorov a Jordan Martinook na post prvého centra jednoducho nemal. Prestížnu pozíciu napokon získal stále zlepšujúci sa Christian Dvorak, nesklamal ani narýchlo získaný Alex Burmistrov.

 

Po tejto sezóne sa Chayka zbavil asi svojho najlepšieho hráča za uplynulú sezónu, brankára Mikea Smitha. Tento krok vyvoláva otázky, podobá sa totiž na odchod Vermettea. Skúsený a kvalitný hokejista odchádza a nie je nám jasné, ako ho chcú v púšti nahradiť. Budú mať celé leto aby do modrého polmesiaca priviedli spoľahlivého gólmana, podobného Smithovi. Malo by sa to podariť, keďže toto leto bude brankárskemu trhu priať.

 

Poďme si teda zosumarizovať, s čím Chayka a spol. aktuálne operujú. Pod zmluvou je 18 hráčov, len polovica z nich ale drží kontrakty jednocestné. Klub je asi 13 miliónov pod platovou podlahou. Záväzky voči vyplatenej dvojici Vermette – Ribeiro trvajú, rovnako tak podiel na plate brankára Mikea Smitha.

 

Tím je aktuálne bez brankárskej jednotky, zmluvu má minuloročná dvojka Louis Domingue (pred Vegas ho však nechránia). V zálohe sú talentovaní Hunter Miska, Adin Hill a Marek Langhamer. Tím môže hľadať na trhu, k dispozícii je a bude množstvo mien, zrejme aj Vegas vyberú viac brankárov ako sú schopní nasadiť.

 

 

Obrana vyzerá o čosi lepšie. Zdalo by sa, že tu tej práce až toľko nebude, ale nie je to tak. Hoci zmluvu má až sedem zadákov. Mladíci Chychrun a DeAngelo začali veľmi nádejný vývoj. Je tu aj hviezdny Ekman-Larsson či tvorivý Goligoski. Dôležitou súčasťou je aj Connor Murphy. Je vidieť, že Yotes chceli tím postaviť okolo pevnej defenzívy, tá ale vôbec nefungovala. Horšiu obranu mali vlani len v Colorade a Dallase.

 

Útok je dokonalou prehliadkou obrovského talentu. Mladých hráčov však nemá kto viesť. Budúcnosť Vrbatu a Doana je vo hviezdach a McGinn vyzerá ako útočník maximálne do tretieho útoku. Naproti tomu osobnosti ako Domi, Strome, Keller, Crouse, Perlini, Dvorak a mnoho, mnoho ďalších. Zdá sa to až neuveriteľné, no v drese Arizony nastúpilo vlani až 13 hráčov, ktorí boli vybraní v prvom kole. Samozrejme, Shane Doan je veterán a hráči ako Burmistrov, Holland či Schenn sú považovaní za premárnené talenty, no aj tak je to neskutočné.


Takže, aká je budúcnosť klubu z púšte? Spočíva v mladosti a dravosti mladých hráčov. Ich rady ešte rozšíria prospekty vybrané z pozícii číslo 7 a 23, ktoré Arizona vlastní. Inak musí vedenie nájsť brankársku jednotku a osobnosti, ktoré mladých povedú. Na to ale budú potrebovať naplniť platový rozpočet až niekam veľmi blízko stropu.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey