Sajmonov pohľad: Hokejbal ukazuje, koľko hokejových talentov na Slovensku máme

June 18, 2017

Hokej stále vieme...

 

...len ho nevieme robiť správne.

 

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Už je to týždeň od momentu, kedy slovenskí hokejbalisti porazili Kanaďanov v nervy drásajúcom finále dvanástych majstrovstiev sveta v tomto športe, ktoré sa konali v českých Pardubiciach. Štvrtý titul a tretí v poradí nenechal chladnými ani hokejových fanúšikov, ktorí si napriek neúspechu a rozkolom v našom hokejovom zväze mohol pohladiť dušu pohľadom na to, že na vrcholovom podujatí, ktoré hostili bratia Česi, zvíťazila opäť raz naša reprezentácia. Hoci to je hokejbal, mladší brat hokeja.

 

Aby som bol presný, Slovensko je momentálne v hokejbale niečo ako Kanada v hokeji. Najlepší mančaft na svete. V športe, v ktorom je veľa hráčov bývalými hokejistami a má k hokeju najbližšie, je to o to väčšie zadosťučinenie, zvlášť práve pohľadom na hokej, národný šport, ktorý je v našich končinách v ťažkom krachu. Hoci si všetci prajeme, aby to bol len očný klam.

 

Prepojenie hokej a hokejbal môže byť hlbšie, než sa zdá. Nie len v radoch slovenskej reprezentácie, ale aj v ostatných sme mnohokrát zazreli nejedného hokejového hráča svetovej úrovne. Platí to aj o Kanade, ktorú prišiel reprezentovať napríklad Alex Burrows, či Česku.

 

Práve to, že je tak veľa bývalých hokejistov, ktorí prešli na hokejbal, je na mieste (aj keď trošku filozofická) otázka. Je toto odrazom toho, čo sme tu mohli mať, ak by sa u nás ľadový hokej robil tak, ako by sa mal?

 

Slovensko kedysi patrilo medzi svetovú špičku v hokeji. To teraz platí o hokejbale. Tento šport je menej finančne náročný a aj to je pochopiteľne jedným z dôvodov, prečo sa mnohé hokejové talenty uchyľujú k hokejbalu. Séria filozofických viet však nekončí. Mám na srdci jednu vec, a tou je to, že naše úspechy v hokejbale, a takisto náš zlatý hetrik, môžu odzrkadľovať to, kde sme mohli ako hokejová krajina byť. Nevravím, že by sme vyhrávali každé majstrovstvá, avšak ak by sa u nás robil hokej aspoň tak, ako v Česku či napríklad Nemecku, ktoré stále napredujú, Slovensko by sa častejšie vyskytovalo v spoločnosti krajín ako Fínsko či USA.

 

Nemôžem si pomôcť, keďže sám hrávam hokejbal. Hokej a hokejbal sú si ako športy naozaj veľmi blízke, a to len nahráva môjmu presvedčeniu, že toto môže byť kľúčom k nájdeniu vinníka našej situácie. Nato, aký sme malý národ, máme na Slovensku tak veľa talentov, ktoré nedokážeme využiť v náš prospech, v prospech našej reprezentácie, ktorá potrebuje mladých konkurencieschopných chlapcov ako soľ.

 

Na Slovensku sú v hokejbale štyri druhy chlapcov. Po prvé sú to tí, ktorí hokej aktívne ani neskúšali, ale venujú sa čisto hokejbalu. Druhú skupinu tvoria tí, čo sa nepresadili na ľade, a tak svoj milovaný šport hrajú v botaskách s loptičkou. Po tretie sú to talentovaní hokejisti, ktorým zmarila finančná situácia či zranenie (a možno nejaký ďalší faktor) hrať hokej. A ďalej som to aj ja. V meste, kde nemáme hokejový štadión (a to máme, prosím pekne, dvadsať tisíc obyvateľov!), nemáme možnosť hrávať hokej aktívne, a ak áno, tak to stojí kopu peňazí, driny, a tak ďalej. Pritom byť hokejistom bol môj sen odmalička, ale keď to nejde, tak to nejde. A môžu za to najmä tí vysoko postavení ľudia na Slovensku, v zväze atď.

 

Dajme príklad. Prečo nie je fínska hokejbalová reprezentácia tak vysoko ako tá naša? Presne, nie je problém tam hrať hokej, čo je omnoho populárnejší šport. Nechcem zhadzovať našich zlatých hokejbalistov. Chlapci, je paráda, čo ste dokázali. Po rokoch nadvlády Kanady sme sa dostali na trón  pred niekoľkými rokmi my, a za to vám od celého Slovenska patrí nebývalá vďaka. Avšak možnosti v niektorých kútoch našej krajiny dovoľujú maximálne tak s hokejkami a tenisákom behať po ulici. Korčule sa obúvajú nanajvýš od decembra do marca (aj to len raz za niekoľko rokov, keďže už ani zima nie je to, čo bývala). A kto by to aj vedel, nemôže si to dovoliť. Prečo? Lebo je to hokej. Nákladný šport, na ktorý nemajú mnohé slovenské rodiny financie.

 

Je smutné, že dnes sa hokej točí len okolo peňazí. Je smutné, že hokejoví skauti (alebo aspoň väčšina z nich) nemajú šialené nápady typu ísť sa pozrieť na rybník, či tam neuvidia nejakého maličkého, ale v budúcnosti veľkého hokejistu. Propagovať hokej ako niečo viac než len kopu vrazených peňazí. Ak by Michal Handzuš chcel začať s hokejom dnes, nemohol by. Jeho mama totiž bola vdova, sama na dve deti. Vtedy sa ale hokej ešte robiť dal. Vtedy tu bol niekto, kto sa nebál prispieť mladým talentom a ukázať im aj rodičom, že hokej je viac než tá fúra peňazí.

 

Pozerať sa na hokejbalové úspechy je pre mňa potešujúce. Ale zároveň aj smutné, lebo ukazuje, o koľko lepší sme v hokeji mohli byť.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey