Komentár Samuela Tirpáka: Niečo je zhnité v tom hokeji Slovenskom...

May 18, 2017

Hokejový národ, buď pozdraven! 


Chlapci ďakujeme! Ďakujeme, že ste boli ochotní prísť reprezentovať svoju krajinu, aj napriek tomu, aké veci sa diali v zákulisí. Ďakujeme vám za bojovnosť, ktorú ste ukázali.


A teraz k veci, o ktorej chcem rozprávať, a za ktorú má pravdepodobne veľa ľudí nebude mať veľmi rado. Poďme na to.


Už pred šampionátom som avizoval, že dvojica Cíger-Švehla by nemala viesť národný tím. Ja si za tým názorom stojím a budem a veľa ľudí si myslí to isté. 


Neprofesionalita komunikácie bola jeden z problémov. Taktiež má tréner ísť hráčom príkladom a v dôležitých momentoch ich podporiť alebo aj skričať ak je to dôležité. To, ako sa to robí, nám ukázal pán tréner Javorčík na MS do 18 rokov. Hráči potrebujú impulz a keď to nie je od ich lídra a kapitána, ktorému to v niektorých momentoch nemožno vyčítať, pretože aj on je len človek, tak musí prísť od trénerov. Moderní hráči potrebujú poznať taktiku na každú situáciu a vedieť čo majú robiť, pretože sú na to už odmala naučení. Možno hráči, ktorí vyrastali hraním hokeja na jazerách, sa vedia prispôsobovať situáciám a dobre si s nimi poradiť, ale tých je veľmi málo. Nemám rád, keď tímy vyhodia trénerov vďaka zlým výsledkom, ale v tomto prípade spravím výnimku. Je potrebná zmena a k tej možnej zmene sa dostanem neskôr, ale prekvapí vás to...


Ďalšou otázkou je to, či Martin Kohút a jeho družina dokážu zmeniť hokej k lepšiemu tak, ako o tom hovoria, či to vôbec myslia úprimne a zo srdca. Každopádne, bohužiaľ, prístup Kohúta a jeho vyjadrenia ukazujú to, že od profesionalizmu, ktorý rozhodne treba pri tejto práci, má veľmi ďaleko. Pred zápasom proti Švédsku povedať do kamery, že nepodporí Cígera a Švehlu, aby zotrvali na svojich pozíciach, je viac než neprofesionálne a verte mi, že žiaden iný funkcionár v inej krajine by to v taký čas nepovedal, nech je aj z Uzbekistanu. Takéto veci treba hovoriť po rozanalyzovaní výsledkov (asi to rozanalyzovali už dávno pred šampionátom, ale aj tak, ide o princíp) a s chladnou hlavou po ukončení šampionátu. Boli tam rôzne iné veci, ktoré povedali Švehla a Cíger na rovinu po ukončení a tie osvetľujú, akú zmenu chcú Kohútovci alebo Lintnerovci priniesť. Zákerné odmietnutie toho, aby Zdeno Cíger so Švehlom išli priamo do Ameriky za hokejistami sa porozprávať, je chrapúnstvo.


Ide o to, že ja, človek, ktorý sleduje hokej aj veci v zákulisí veľmi podrobne, neverím tomu, že Martin Kohút prinesie toľko žiadanú zmenu. Hokej na Slovensku je momentálne veľmi žiadaným korytom peňazí a myslím, že družina Martina Kohúta je iba ďalšou skupinkou, ktorá sa chce finančne nabažiť a s prepáčením prd pomôcť hokeju. Ak sa nepohneváte, tak to prirovnám k politike. Je to ako keby ste vo vláde Smer a Fica s Kaliňakom (Nemeček a Široký) nahradili SaS na čele so Sulíkom. Nefunguje to za Nemečka a nebude to fungovať ani za Kohúta. Bolo by za potreby niekoho úplne odlišného. Je tam treba človeka, ktorý je hrdým Slovákom a spraví všetko preto, aby hokej a šport všeobecne fungoval tak, ako sa na krajinu ako Slovensko hodí a patrí a nebude si chcieť iba finančne prilepšiť.


V Slovenskom hokeji je potreba človeka, ktorý sa nebojí buchnúť kladivom po stole, ak je to treba, človeka ktorý ovláda veci ohľadom financií a ohľadom ich efektívneho využívania v praxi. No zároveň človeka, pre ktorého hokej znamená viac ako len šport, ktorý sa nebojí použiť svoje myšlienky v praxi.


Milujem hokej. Milujem Slovensko, som patriot do posledného dychu a chcem, aby Slovensko patrilo opäť medzi špičku, preto si myslím, že tieto post-šampionátové hádky sú otrepané a malo by sa to riešiť v tichu. Mali by brať konečne ohľad aj na Slovenských fanúšikov a nielen na svoje peňaženky. Pretože to, čo sa na Slovensku a nielen v hokeji deje, je veľmi smutné a takýmto spôsobom si znižujeme kredit nielen v zahraničí ale aj u vlastných občanov a fanúšikov. Konkrétni ľudia by sa mali zamyslieť, či chcú vážne pomôcť Slovenskému hokeju, a ak áno, tak nech spoja svoje sily a makajú, pretože je toho veľa, čo treba zmeniť.


Za nového vedenia pevne dúfam, že odskúšame aj viac mladších hokejistov typu Koyš, ktorí majú potenciál a v budúcej sezóne ho môžu naplno preukázať. Za mňa by mal byť novým GM Miroslav Šatan. Viedol tím Európy a má všetky schopnosti ukázať, čo je v ňom. Na pozíciu trénera by som rád dosadil buď Ľubomíra Pokoviča alebo Vladimíra Országha, ktorý má veľmi dobré trénerské schopnosti (áno, môj názor na Lintnerovcov je veľmi konzervatívny, ale sú tam a nik s tým už nič nespraví) a dokázal spraviť z Bystrice finálový tím behom pár sezón. Uvidíme však, ako sa to celé vyvinie a či to prinesie úspech.


O tom, čo s hokejom, sa chcem bližšie povenovať neskôr formou článku. Vyjadriť svoje myšlienky a nie len kritizovať. Kritika je dôležitá, no na druhú stranu stranu treba navrhnúť aj riešenia, a práve o to mi pôjde v danom článku.


Aj napriek toľkej kritike z mojej strany však dúfam, že sa mýlim a že Kohút a spol. vážne pomôžu Slovenskému hokeju. My, verní fanúšikovia a nie fanúšikovia úspechu, si to zaslúžime!


Ďakujem za prečítanie a ak máte nejaké špeciálne otázky alebo kritiku na moju stranu, čím chcete vyvrátiť moje tvrdenia, tak ma pokojne zasypte otázkami a komentármi. Rád sa vyjadrím a ak sa mýlim, tak si to priznám. Nebudem si tvrdohlavo mlieť svoje, pokiaľ to nie je pravda. Ešte raz ďakujem.


Samuel Tirpák (SammyT51)

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey