Sajmonov pohľad: Z neúčasti hráčov NHL na olympiáde nebudeme môcť obviniť NHL

February 2, 2017

Až po Nagano 1998, pre Čechov tak pamätný turnaj, to bolo celé len o "amatéroch" (aj keď slovíčko amatér sa už v tej dobe nebralo a ani nemohlo brať tak vážne, čo sa olympiády týka). V onom olympijskom roku totiž prvýkrát prišli na rad zručnosti najväčších hokejových hviezd, ktoré v tej dobe už dávno všetky hrali v National Hockey League. Prvý raz sa NHL a Medzinárodný olympijský výbor (MOV) dohodli na istých podmienkach účasti hráčov najlepšej z líg spoza veľkej mláky.

 

Ako sa spomína vo vyjadrení Petra Adlera z NHL.cz (ktorému za inšpiráciu ďakujem), MOV a IIHF pochopili, že tá idea o "amaterizme na olympiáde" bola pre hokej (a ich biznis) skôr na škodu. Organizácie medzinárodného hokeja a olympijských hier sa naviac zaviazali, že náklady, ktoré boli k zúčastneniu hviezd najlepšej ligy potrebné, budú hradiť.

 

To ale prestáva platiť. A asi najväčší podiel má na tom Thomas Bach.

 

Že neviete kto to je? Nuž, hlava MOV. Všetko bolo v poriadku do chvíľ, kedy spomínaný šéf nedal jasne najavo, že je mu ukradnuté platenie "nejakých" nákladov pre účasť "nejakých" hokejistov. A, ako povedal sám najvyšší človek vedenia zámorskej profiligy Gary Bettman, dal tým najavo aj to, že o NHL vlastne nestojí.

 

Keby tu išlo len o peniaze, iste by sa dalo na všeličom za pomoci kompromisov dohodnúť. Možno vám to sprvu bude pripadať ako detské urážanie, ale Bettman a s ním všetci majitelia tímov NHL si naozaj nerád vypočuli slová, ktoré na adresu ich podniku dokázal Bach vypustiť. Hoci sa prednedávnom vyjadril v trochu otočenom zmysle.

 

"Všetky racionálne argumenty hovoria v prospech účasti hráčov z NHL. Je v záujme IIHF, NHL a aj MOV, aby sa na olympiáde predstavili najlepší hráči. Radi by sme ich tam privítali," vravel Bach pre Olympijský kanál.

 

No ak predtým nebolo v jednohlasnom záujme majiteľov nepúšťať svojich zamestnancov (teda hráčov) na Olympijské hry, teraz sa situácia zjavne mení. 65-ročný Bach nahneval takpovediac všetky osoby v najvyšších kanceláriách ligy, ktorej hráči sa doteraz predstavili len na piatich Hrách.

 

K dôvodom voľna, riskovania zranenia a urážke na cti pridajme ďalší, a dosť podstatný - peniaze. Bach by síce "rád privítal hráčov z NHL", no poistné a cestovné zaplatiť odmieta. A tak by toto bola prvá Olympiáda, na ktorej by NHL tak veľa prerobila.

 

Predstavte si to. Máte podnik. Vaši zamestnanci vravia, že ich máte pustiť na dva týždne na dovolenku, počas ktorej budú riskovať svoje zdravie, máte im ju zaplatiť a ešte svoj podnik aj zavrieť. Iste, pre mnohých z nás, fanúšikov, je myšlienka o tom, že by olympijský turnaj už nebol súťažou najlepších nepredstaviteľná, ba priam nereálna, no NHL nejde iba o pocit fanúšikov, hráčov či o dobré meno hokeja v Južnej Kórei. Ide tu o viac, a to o to, že liga bude maximálne stratová.

 

A majitelia, z ktorých možno mnohí nemajú to pravé "hokejové cítenie", nevidia dôvod na to zaplatiť svojim hráčom túto "dovolenku".

 

Chcete kompromis? Dobre, zaplaťte si to sami, odkazuje liga hráčom. Tak, ako sa mnohé z hviezd NHL, na čele s kapitánom Blackhawks Jonathanom Toewsom vyjadrili, olympiáda bez nich nebude olympiádou a reprezentovať svoju krajinu na najlepšom turnaji je veľká česť, tak, ako sa Ovečkin rozhodol odísť aj bez súhlasu ligy, tak musia priniesť obetu. A tá obeta činí siahnuť si do vlastného vrecka - ak sa NHL nerozhodne, že to pôjde aj inak.

 

Vo vyhliadkach na účasť hviezd v juhokórejskom Pjongčangu sa treba krotiť. Šance sú menej ako päťdesiatpercentné. Ak jedna zo strán neustúpi, ak nenájdu kompromis a ak nejakým výrazným spôsobom nezvíťazí to "cítenie hokejového fanúšika" nad "cítením bohatého biznismena", na najlepší hokej na svete môžeme (aspoň pre rok 2018) zabudnúť.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey