Sajmonov pohľad: Môžu za šesť striel hokejisti alebo hokej?

December 28, 2016

Hokejový národ, buď pozdravený!

 

Slovensko je krajinou, ktorej poloha na mape nedovoľuje zarytým hokejovým fanúšikom (ak nato nemajú veľmi vážny dôvod) pobudnúť celú noc vo svojej posteli, keď sa práve odohrávajú tuhé boje Národnej Hokejovej Ligy alebo teraz aktuálnych Majstrovstiev Sveta juniorov, ktoré sú väčšinou na americkom kontinente. Výnimkou nie je ani tento rok.

 

S časovým pásmom sa do života slovenského, českého či akéhokoľvek európskeho fanúšika vnáša istá eufória, ktorej nevadí, že vstane v noci o druhej podporiť svoj tím. O to tá eufória upadá, keď jeho mužstvo nepredvedie výkon hodný turnaja svetového formátu. Ten mohli vidieť slovenskí fanúšikovia dnes v noci.

 

Netvrdím, že sme proti kanadskému tímu mali rozumnú šancu na úspech, to nie. Len mi príde, že tých šesť striel na bránu súpera viac zodpovedalo strachu našich hokejistov než ich ofenzívnym schopnostiam, ktoré bezpochyby majú.

 

Otázkou je, či zato môžu hokejisti, alebo hokej.

 

Náš hokej dávno nie je podporovaný tak, ako by sa na hokejový národ patrilo. Dávno nie je dotovaný štátom. Dávno nie je športom pre každého. A tu je ten rozdiel medzi Slovenskom a Kanadou. Absolútne súhlasím s názorom, ktorý včera zaznel v štúdiu Dvojky, a to, že kým v Kanade si môžu vyberať zo stoviek hráčov s potenciálom i schopnosťami pre turnaj takýchto rozmerov, na Slovensku musíme brať všetko, čo máme, a niekedy siahnuť ešte hlbšie.

 

A tak tých dookola omieľaných šesť striel, teda vyrovnanie negatívneho rekordu, možno ani tak nebude vina hokejistov, ale hokeja. Slovenský hokej ide dole vodou a žiť z predošlých úspechov sa možno donedávna dalo, ale už si každý priaznivec štátu v srdci Európy uvedomil, že ak to pôjde takto ďalej, Slovensko pôjde stále nižšie a nižšie.

 

Myslím, že aj tí "hore" si dávno uvedomili, že prakticky celá zlatá generácia začala s hokejom ešte v dobách, kedy si svoje prvé výstroje nemuseli kupovať, kedy mohli hrať, hoci neboli práve najbohatší - viď príbeh Michala Handzuša, ktorého mama ako vdova vychovávala jeho i jeho sestru, no aj tak chlapec hral. Dnes? Dnes by toto bez nejakého zázraku nebolo možné. A ten chlapec hral neskôr kľúčovú rolu pri zisku majstrovského titulu či pri smutnej rozprávke z Vancouveru 2010.

 

Možno si brať príklad z bratov Čechov. Pastrňák, Zacha či Frk zďaleka nie sú jedinými mladými veľmi talentovanými hráčmi. Nehovorím, že nemáme talenty, ktoré na MSJ kvalitu majú. Ale náš hokej niektorým ďalším, možno väčším talentom, nedovoľuje stať sa hokejistami.

 

Sajmon

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon
  • Twitter App Icon

© 2017 Oh my Hockey