Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Šikana postihnutého spolužiaka: Prospekt Arizony Coyotes čelí trestnej minulosti

4 min read

Zdroj obrázku: Last Word On Sports

„Prezýval ma brownie a tým slovom na N.“

Tým, čím si musel prejsť Isaiah Meyer-Crothers, by si nechcel prejsť nikto. Podľa jeho vlastnej výpovede i výpovedí zo svedectiev spolužiakov ho šikanoval nedávno draftovaný útočník, Mitchell Miller. Toho si vybrala Arizona na 111. mieste posledného draftu.

Isaiah Meyer-Crothers je mentálne zaostalý afroameričan, ktorý je rozumovo štyri roky za svojimi rovesníkmi. Pred štyrmi rokmi bol spolužiakom s čoskoro 19-ročným Millerom. Vyrastali spolu v americkom štáte Ohio, v neveľkom meste Sylvania. Pre populárneho Millera to zjavne bol skvelý čas. Jeho obeť, Meyer-Crothers, sa však bál chodiť do školy.

„Tváril sa, že je môj priateľ a nútil ma robiť veci, ktoré som robiť nechcel,“ cituje ho portál AZ Central. „V škole ma bil. Každý si myslí, že je cool, že sa dostal do NHL, ale ja si nemyslím, že niekto môže byť cool, ak si niekoho vyhliadne a celý život ho šikanuje.“

Pred štyrmi rokmi Miller pripustil, že nútil Meyera-Crothersa oblizovať cukrík, ktorý predtým s niektorým kamarátom vyváľali v pisoári na školských toaletách a omočili. Došlo to až do situácie, že Meyer-Crothers musel byť testovaný na hepatitídu, HIV a iné pohlavné choroby. Našťastie boli testy negatívne.

PantaRhei.sk knizne novinky

Paradoxne si Millera vybrali ako svoju prvú voľbu, keďže Yotes nevlastnili ani jeden výber v prvých troch kolách. V zámorí sa rieši, prečo ho draftovali, keďže sami sa pasujú do roly tých, čo idú príkladom ostatným, čo sa týka boja proti rasizmu a šikane.

„Naším základným poslaním je zabezpečiť bezpečné prostredie bez šikany a rasizmu, či už v školách, v našej komunite, na hokejových klziskách alebo na pracovisku. Keď sme prvýkrát počuli Mitchellov príbeh, bolo ľahké si ho nevybrať, tak, ako to urobilo mnoho tímov pred nami. Namiesto toho sme cítili zodpovednosť a poslanie konať reálne skutky – nie len ísť príkladom, ale viesť k tomu aj ostatných,“ znie vo vyhlásení klubu.

Arizona na seba zobrala úlohu akéhosi „prevychovávateľa“. O Millerovi vedeli už predtým. Napriek tomu, že už to je zopár rokov späť, sa v Meyerovi-Crothersovi otvorili staré rany, keď videl, že si ho vybrali. „Úprimne, rozbolelo ma z toho srdce,“ priznáva. „Je hlúpe, že sa Coyotes nepozreli na minulosť, ale nič s tým nespravím.“

Je bežné, že kluby dobre poznajú pozadie a životné príbehy svojich výberov. Aj preto sa niekedy udejú obrovské odchýlky od skauting rebríčkov. O Millerovej minulosti v NHL vedeli, sám sa k tomu priznal a chcel dokázať, že sa zmenil.

„Mitchell poslal list každému klubu, aby vedeli, čo sa stalo a ospravedlnil sa za svoje správanie. Mitchell urobil obrovskú chybu, no poskytneme mu druhú šancu, aby dokázal, že sa zmenil. Dúfajme, že to využije na posun vpred a zvýšenie povedomia o tom, že šikana je neakceptovateľná,“ povedal generálny manažér Bill Armstrong. Ten za výberom nestál, draftoval starý tím vo vedení Arizony, no zdôraznil, že spomínané incidenty sa stali, keď mal štrnásť rokov, v roku 2016.

V rodine Meyer-Crothersovcov sa to napriek všetkým slovám a sľubom nestretlo s pochopením. Isaiahova mama je sklamaná z toho, že sa im Coyotes nikdy neozvali. Zároveň zdôrazňuje, že sa im Miller nikdy osobne neospravedlnil. Okrem incidentu s cukríkom bol usvedčený aj z fyzického násilia na Meyerovi-Crothersovi, pričom tieto incidenty zapieral. Odhalila ich bezpečnostná kamera. Video z nej nebolo zverejnené, Isaiah povedal, že by sa cítil ponížene.

Miller a jeho spolupáchateľ dostali svoj trest, a to 25 hodín verejnoprospešných prác. Museli súdnou cestou spísať ospravedlnenie Meyerovi-Crothersovi. Druhý násilník sa mu ospravedlnil aj osobne, pričom prepukol v plač. Miller sa k tomuto kroku nikdy neodhodlal, hoci Coyotes vlastnia kópiu listu, ktorý mal údajne dať rodine svojej obete. Tí však tvrdia, že tento list nikdy nedostali.

„Bolo to brutálne,“ spomína Meyer-Crothersová na zábery z kamery, ktoré boli odvysielané na súde. Miller na nich – okrem iného – bil Isaiahovu hlavu o tehlovú steny. „Keby to video bolo zverejnené, Mitchell by to mal o to horšie, lebo tam bolo jasne vidieť brutalitu, ktorú páchal na našom synovi. Pre moje dieťa to bolo traumatizujúce a Miller nikdy nepreukázal výčitky svedomia. Dnes je ale asi v poriadku zobrať si niekoho takého do tímu. Bojujem s tým.“

Coyotes zverejnili vyhlásenie od samotného Millera, ktorý v ďalšej sezóne bude hrať na University of North Dakota. Píše sa v ňom toto:

„Je mi nesmierne ľúto incidentu so šikanou, ktorý sa odohral v roku 2016, keď som bol v ôsmej triede. Bol som mladý, nevyspelý a cítim sa pre svoje skutky hrozne. V tom čase som nechápal dopad môjho správania na iných. Ospravedlnil som sa danej rodine, absolvoval školenia o rasovej diverzite a citoch, a pracoval ako dobrovoľník v mojej komunite. Počas posledných štyroch rokov som mal dostatok času na osobný rast a uvedomenie si vecí a som veľmi vďačný Arizone, že mi dali šancu. Sľubujem, že ich nesklamem. Chcem byť lídrom v boji za ukončenie šikany a rasizmu.“

2 thoughts on “Šikana postihnutého spolužiaka: Prospekt Arizony Coyotes čelí trestnej minulosti

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.