Sajmonov pohľad: Záujem o Setha Jonesa je obrovský, vymyká sa normálu

Jedna zlá sezóna. Presne toľko zažili Columbus Blue Jackets za bačovania Johna Tortorellu a presne toľko zjavne stačilo na to, aby si Seth Jones povedal, že v Ohiu nevidí svoju budúcnosť. Ktovie, koľko faktorov stálo za jeho rozhodnutím. Faktom ale je, že odchádza.

Seth Jones, 26-ročný americký obranca, sa môže radiť medzi hviezdy ligy. Hoci posledný rok, jemne povedané, nebol najideálnejší ani z jeho strany, stále má potenciál vytiahnuť sa do (minimálne) širšej nominácie na Norrisovu trofej. Za jeho klesnuté renomé môže aj výkon celého mužstva.

S „klesnutým renomé“ som to možno prehnal.

Zdroj obrázku: andyrono.com

Hoci grafy ukazujú, že Seth Jones zažil na svoje pomery veľmi zlý rok, jeho potenciál je každému dobre známy. Jeho prípad by som asi uzavrel vetou „nie každý deň je nedeľa“ – v preklade nie každá sezóna môže byť dokonalá. Zvlášť, keď musíte odolávať vlne nemastných-neslaných výkonov spoluhráčov. A pre Jonesa sa táto vlna zmenila na cunami, aspoň podľa predvádzanej hry.

Jedna nepodarená a turbulentná sezóna v Columbuse však nič nezmení na fakte, že bol práve Jones základným kameňom piatej najlepšej defenzívy súťaže medzi rokmi 2017-2020.

Niečo sa v prípade Jonesa muselo pokaziť. Nepadla len jeho defenzíva, konštantne klesajú i jeho ofenzívne čísla. V 56 stretnutiach poslednej sezóny si pripísal 28 (5+23) bodov. Pre porovnanie – v sezóne 2017/18 zaknihoval 57 (16+41) bodov v 78 dueloch.

Aj v tomto prípade sa zviezol na vlne tímu. Nejde to Jonesovi, nešliape ani mančaft. A platí to i opačne. „Modrokabátnici“ boli v počte gólov na zápas v poslednej sezóne štvrtí od konca. Posledná sezóna akoby naznačovala, že Jones nemusí pre kupca automaticky znamenať, že získa rozdielového hráča, ktorý dokáže za akýchkoľvek okolností zabrať a získať duel na svoju stranu.

Lenže renomé pravorukého (stále elitného) obrancu zostalo vysoké. „Záujem o Setha Jonesa sa vymyká normálu,“ povedal zdroj z prostredia ligy Pierre LeBrunovi. Insider dodáva, že vie o záujme zo strany Philadelphie Flyers, ale osobne by som ho s „letcami“ zatiaľ nespájal. Je totiž isté, že pennsylvánsky klub nie je ani zďaleka jediný s vážnym záujmom.

[cfgeo_banner id=“11213″]

Kľúčové v prípade Jones bude zodpovedať dve otázky:

1. Čo môže potenciálny kupec ponúknuť?

Podľa najnovších informácií sa stále zdá, že je pravdepodobnejší variant Jonesovho odchodu pred draftom. Je teda veľmi možné, že už nikdy nenastúpi v drese Blue Jackets. Vyjadril sa jasne – odchádza, hoci má podľa zmluvy pred sebou ešte rok v Ohiu.

Risknúť to a skúsiť ho presvedčiť? Nemyslím si, že by to mohlo fungovať.

Preto si myslím, že variant predať Setha Jonesa ešte pred draftom je správny. 26-ročný bek má veľa záujemcov a Blue Jackets by z výmeny mohli vydolovať ďalšie draftové picky. Keby si ho nechávali do budúcoročnej uzávierky prestupov, jeho cena by mohla rapídne klesnúť, lebo Blue Jackets by ho razom predať nie chceli, ale museli. Postavili by sa do úlohy koristi.

Iste si mnohí z vás pamätajú na rok 2019. Napriek jasným náznakom, že v Columbuse nezostane ani Artemij Panarin, ani Sergej Bobrovskij, si ich Jarmo Kekäläinen ponechal a snažil sa o čo najlepší výsledok v honbe za Stanley Cupom. Stačilo to na druhé kolo.

V rovnakej situácii, čo sa týka kontraktu a vôle zostať, bude Jones. Zvyšok tímu však nepripomína ten z roku 2019. Nevedie ich Tortorella, nezažili sezónu ukazujúcu prísľub do budúcna či možnosť ísť v nasledujúcom ročníku ďaleko v play-off. Kekäläinen si môže nechať opory mužstva ako Zacha Werenského, predĺžiť zmluvu s Patrikom Lainem, no zároveň za Jonesa získať zaujímavé artikle.

Opakujem, Seth je špičkovým obrancom, za ktorého sa draho platí. Nezmenilo sa to ani po biednej sezóne amerického rodáka. Kekäläinen si môže vyžiadať ako draftové voľby, tak prospektov či hotových hráčov. Zostáva len namiešať ten správny elixír. Osobne si myslím, že fínsky manažér trejdovať vie a nenechá sa okabátiť. Zároveň je odvážny, čiže keď nepríde ponuka, s ktorou bude spokojný, myslím si, že sa nebude báť ísť s Jonesom v zostave do sezóny 2021/22.

Kekäläinen skrátka draftuje štýlom: Ukážte, čo mi môžete dať, a ja vám potom poviem, čo mi musíte dať.

Keďže insideri naznačujú, že obchod by sa mal uskutočniť ešte pred najbližším draftom, očakávam, že časť výmeny sa bude týkať draftu. Už teraz majú Blue Jackets tri voľby v prvom kole. Za Jonesa môžu pokojne dostať ďalšiu. „Modrokabátnici“ získajú v nadchádzajúcom výbere talentov draftovú päťku. Od Toronta vlastnia voľbu číslo 25, od Tampy Bay niečo medzi 29.-32. voľbou.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png
https://www.patreon.com/ohmyhockey

2. Bude Jones ochotný podpísať predĺženie zmluvy?

Tak znie druhá dôležitá otázka článku. Samozrejme, bavíme sa o jeho novom klube. Organizácia, ktorá ho dostane, bude počítať s tým, že od Jonesa dostane kladnú odpoveď aj čo sa týka dlhšieho zotrvania v klube. Nikto nechce prísť o tučný balík za hráča, čo mu o rok zdúchne.

Je preto nad Slnko jasnejšie, že sa v rokovaniach bude hovoriť aj o tejto otázke. Nemyslím si, že bez uistenia, že Jones predĺži kontrakt, dôjde k trejdu. Možno počas budúcej deadline, ale keďže predpokladám, že si ho Kekäläinen nebude nechávať až dovtedy, myslím si, že bude Jonesovo nastavenie veľmi dôležitým faktorom.

Jones má v zmluve modifikovanú klauzulu o nevymeniteľnosti. Pred výmenou má možnosť vybrať si desať klubov, kam ho Blue Jackets nemôžu vymeniť. Dá sa istým spôsobom predpokladať, že vo zvyšných 21 (Columbus nepočítam, Seattle počítam) kluboch bude ochotný predĺžiť kontrakt, ale nikto nechce kupovať mačku vo vreci.

Preto, než k nejakému trejdu počas tejto offseason dôjde, bude mať konečné slovo rozhodnutie Setha Jonesa.

Bude alebo nebude ochotný predĺžiť kontrakt?

Záujem je veľký, ale predpokladám, že niektoré organizácie so záujmom sa objavia na jeho no-trade liste, čím sa definitívne zavrie ich cesta k vysnívanému pravorukému bekovi.

[cfgeo_banner id=“11213″]

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.