Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Vegas pracujú na trejde Schmidta, Pietrangelov príchod (takmer) stopercentný

4 min read

Zdroj obrázku: cardiaccane.com

Vegas predávajú Nate Schmidta!

Veta, ktorou sa len potvrdilo, ako blízko k sebe majú Alex Pietrangelo a Vegas Golden Knights. Len to podčiarklo skutočnosti vyplývajúce z fotografií elitného obrancu nastupujúceho do lietadla smerujúceho do „mesta hriechu“.

Už včera sme vám priniesli informáciu o tom, že v noci mohol byť oznámený príchod Pietrangela do Vegas. Zatiaľ sa tak nestalo. Verím a chápem, že je to hlavne pre problémy s platovým stropom, nie preto, žeby sa dve strany nemohli dohodnúť.

Usvedčuje ma v tom aj fakt, že Golden Knights predávajú Nate Schmidta. Dôvod je jednoduchý, v dnešnej dobe nemôžete mať každého, na koho ukážete prstom. Vegas sa podľa zámorských zdrojov aktuálne pohybujú nad hranicou platového stropu. Odchodom Schmidta by sa uvoľnilo 5,9 milióna. Ak by sa im podarilo vytrejdovať Fleuryho, bolo by to najideálnejšie.

Komplikácie s Nate Schmidtom

Keď George McPhee pred dvomi rokmi podpisoval Nate Schmidta, daroval mu zmluvu vo výške 5,9 mil. dolárov ročne. Dnes by som povedal, že má o niečo nižšiu hodnotu, čiže to nebol práve podpis roka, ale o tom potom. (Nemyslím si, že tá čiastka je katastrofa, zas nechápte ma zle.) Okrem kontraktu Schmidt dostal aj modifikovanú klauzulu o nevymeniteľnosti.

Podľa nej má možnosť vypísať desať tímov, do ktorých nechce byť vymenený. Zdá sa, že toto skomplikovalo klubu situáciu aj dnes v noci. Ako informoval Andy Strickland z Fox Sports, o Schmidtovi rokovali „zlatí rytieri“ s Floridou Panthers.

Nate by sa na Floride pod sekundou stal základným kameňom defenzívy. Tá pred Bobrovským v poslednej sezóne často horela. Za čo bol potom často, paradoxne, odsudzovaný Bobrovskij, ktorý síce tiež nebol ktovieako úžasný, no o defenzíve to platí dupľovane. Aj preto sa v Panthers dejú zmeny, čoho svedkom je aj Radko Gudas, ktorý tu podpísal napriek tomu, že pôvodne mal ísť do Toronta.

Z posledných správ vyplýva, že sa predať Schmidta nepodarilo. Nedá sa stopercentne určiť, prečo. Jedna možnosť je, že sa to nepozdávalo manažmentu na Floride, druhá zas, a podľa našich správ pravdivá, že Schmidt odmietol prestup do tímu Panthers a uplatnil na nich svoju no-trade klauzulu. Tak či onak, bolo to kľúčové pre príchod Pietrangela.

Bez nového priestoru pod stropom sa podpis kanadského beka nebude môcť uskutočniť, a tak Kelly McCrimmon dvíha telefón a rieši ďalej. Ako ďalší adepti na trejd sa spomínajú Winnipeg Jets, s ktorým sa bavia o Roslovicovi, čím by sa však zo stropu uvoľnili maximálne dva milióny, keďže Roslovic rokuje o novom kontrakte ako obmedzený voľný hráč.

A čo s Fleurym?

Povedať, že Pietrangelo príde bez protihodnoty, je technicky správne, ale v širšom zábere nie. Kluby môžu prekročiť platový strop v rámci celkovej zostavy počas off-season o 10%, čím sa dostávame na hodnotu okolo 89 miliónov. A plat Pietrangela tým pádom nemôžu oficiálne oznámiť, lebo by to bolo v rozpore s pravidlami.

Ďalším adeptom na trejd je teraz Marc-André Fleury.

Kluby však chcú od Vegas aj prvé kolo draftu plus druhé kolo či prospekta. Nie práve výhodná situácia. Vzhľadom na to, že niekoho potrebujú vymeniť, musia buď vytrejdovať Nate Schmidta pod cenu, alebo Fleuryho spoločne s podstatnou súčasťou svojej budúcnosti.

Pietrangelov príchod teda bude mať väčší zásah do diania v organizácii. Nebude to len o zmene v platovom strope. Môže prísť, no Golden Knights možno prídu o budúcu hviezdu. To je pre mňa príklad vedenia tímu k momentálnemu úspechu. Je jasné, že si Vegas rozmaznali svojich fanúšikov úspechmi v prvých troch sezónach. Len ešte neprišiel Stanley Cup a ísť raz do prestavby bez neho je kruté. Veď sa spýtajte priaznivcov San Jose…

Lehner bude spoľahlivou jednotkou a Pietrangelo Schmidta nahradí a prevýši. O tom nemôže byť pochýb. Ale fanúšikovia Golden Knights musia počítať s tým, že raz budú v rozpoložení ako Kings či Blackhawks. Taká je daň platového stropu, no s Pietrangelom v zostave sa z nich stanú určite favoriti na Pohár. Aspoň na najbližšie roky.

Otázka času

Po pozitívnych pohovoroch s Pietrangelom sú vo Vegas bezpochyby naladení tak, že jeho získaniu obetujú, čo bude potrebné. Predtým však musí odísť Schmidt, Fleury alebo niekto iný (hoci títo dvaja by dávali najväčší zmysel). Inde sa hovorí aj o Alecovi Martinezovi. Očakávajte odchod Schmidta aj jedného z dua Fleury/Martinez, no aj draftových volieb či prospekta.

Alex Pietrangelo by mal byť s Golden Knights dohodnutý na sedemročnej zmluve s priemerným platom 8,25 miliónov dolárov, hoci to ešte nie je nikde oficiálne (pochopiteľne). Za mňa ale ide len o otázku času. Schmidt je veľmi solídny bek a bude chcený. Záleží len od neho a kupca, ktorý bude chcieť využiť situáciu McCrimmona, ktorý sa ho zbaviť jednoducho potrebuje, a získať ho pod cenu. U Fleuryho je najhorší ten plat. Jeho zmluva sa mení len ťažko.

Vegas sú trochu v patovej situácii, no verím, že sa Pietrangelov príchod nakoniec uskutoční. Verte mi, Golden Knights pre to urobia všetko. A tým, bez čoho sa to nezaobíde, bude trejd niektorej z ich opôr.

2 thoughts on “Sajmonov pohľad: Vegas pracujú na trejde Schmidta, Pietrangelov príchod (takmer) stopercentný

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.