Sajmonov pohľad: Trejd Quicka? Veľkú šancu nevidím

Dnešný blog začnem osobnejšie. Koniec koncov, je to blog…

Meno Jonathan Quick je pre mňa srdcovou záležitosťou. Keď som ja začínal pozornejšie sledovať NHL, on začínal svoju bohatú kariéru. Keď som s chlapcami chodil hrávať hokejbal, bol mojím vzorom. Keď som si kupoval svoj prvý dres, bol to jasný výber.

Legenda klubu, ktorému fandím. Verím, že jeho „32-ka“ jedného dňa bude visieť pod stropom Staples Center. Avšak od istoty, že skončí kariéra jedného z najlepších amerických gólmanov všetkých čias tam, kde začala, sme poriadne ďaleko.

Ono, možno by to ani nebol dobrý nápad. Ale prišiel čas na jeho výmenu teraz?

Včera sme informovali o špekuláciách, ktoré do sveta vypustil bývalý brankár Kevin Weekes, v súčasnosti pracujúci pre NHL Network. Medzi kandidátov na trejd spomedzi mužov v maskách zaradil Jonathana Quicka, Jonathana Berniera, Jonasa Johanssona a Devana Dubnyka.

Už je to dobrých pár rokov, čo je pri klube Los Angeles Kings ako jedno z hlavných mien pred trade deadline spomínaný Jonathan Quick. Dôvod je jednoduchý: Už to nie je „Quickie“ spred niekoľkých rokov. Má 35 a s jeho štýlom chytania bolo jasné, že sa nemôže držať na vrchole tak dlho ako napríklad Marc-André Fleury.

Na druhú stranu si myslím, že je jeho výmena každým rokom reálnejšia. V minulých sezónach to boli len také nástrely, bolo to skôr o tom, kto hľadá jednotku na najbližšie dva-tri roky. Teraz sa Quick berie skôr ako brankár pre favorita, okamžitá výpomoc do play-off.

Lenže tu vidím riadnu komplikáciu.

Keď Jonathan chytí formu, môže sa stať najlepším brankárom vyraďovacích bojov. Avšak ako na „jednorázovku“ sa naňho stále nedá pomýšľať. Má zmluvu do konca sezóny 2022/23, pričom ročne zo stropu ukrajuje 5,8 mil. dolárov. Podľa mňa môže práve tento fakt pôsobiť odstrašujúco.

Vezmime si trebárs Jonathana Berniera. Ak by sa našiel klub, ktorý by chcel spoľahlivého veterána na krátku pomoc v play-off, nevidím dôvod, prečo by po ňom nesiahol. Bernier si drží solídne čísla aj za obranou Detroitu, berie tri milióny ročne, kontrakt mu končí po prebiehajúcom ročníku a ani Steve Yzerman by sa jeho výmene, myslím si, nebránil.

Yzerman je natoľko chytrý manažér, že ak by s ním mal plány do budúcna, viem si predstaviť, že by sa s ním dohodol o ďalšej spolupráci. Počas deadline by ho vymenil – veď Red Wings aj tak nebojujú o play-off, sú v prestavbe. Ešte predtým by sa s ním mohol ústne dohodnúť, že počas off-season, keď bude voľným hráčom, sa vráti. Detroit by to poľahky vyhral – dostal by zaňho nejakú protihodnotu a udržal by si ho do budúcna.

Medzi Quickom a Bernierom je poriadna dilema. Bernier má vhodnejšiu zmluvu, Quick zase dokáže doviesť tím k Stanley Cupu aj z pozície jednotky, ak by jeho kolega nenačasoval formu. Asi bude záležať na momentálnych potrebách potenciálneho zamestnávateľa.

Ideálny scenár by nastal, ak by mal Quick končiacu zmluvu.

Preto si myslím, že výmena zahrňujúca Quicka je opäť ďalej ako bližšie k realite. Po prvé – Kings sa na svoju brankársku dvojicu nemôžu sťažovať. Cal Petersen si berie pozíciu jednotky a Jonathan mu môže byť počas posledných rokov zmluvy mentorom. Majú dostatok priestoru pod platovým stropom a, čo je hlavné, stále bojujú o play-off. Hoci si myslím, že ostanú na piatej priečke, nevylučujem, že by mohli postúpiť.

Keď to play-off skutočne chcú, asi to bude reálnejšie s Quickom ako s Grosenickom.

V prípade Kings by som si Quicka pre tentokrát udržal. Hlavný dôvod som spomínal. Boj o play-off je jasný. Po ďalšie si s touto výmenou nemôžu príliš vyskakovať. Asi najlepší scenár pre nich by sa konal, ak by si ponechali polovicu jeho platu, čo by v ich prípade nebol problém. Avšak ak by protistranu donútili zobrať si celý jeho kontrakt, veľa by zaňho nedostali. A tak by mi trejd prišiel zbytočný. Jediný osoh by bol väčší priestor pod stropom.

Ako som spomenul – záležalo by na hodnote, ale zmysel čo sa týka protihodnoty by to pre Kings dávalo jedine v prípade, že by si nechali povedzme 2-2,5 mil. z jeho platu.

Quick je lákadlom jedine smerom do play-off. Som si istý, že z neho pri súčasných okolnostiach nikto neplánuje urobiť plnohodnotnú dlhodobú jednotku. A preto bude zmluva jednoznačným dôvodom, prečo ho nekupovať.

Viem si predstaviť, že ak by sa Quickov kontrakt končil po sezóne 2020/21, kluby by sa oňho potrhali. Lákavé ponuky by prišli od Colorada, Caroliny, možno Toronta, kde chytá tragický Andersen.

V tejto sezóne vidím len dvoch adeptov. Už som ich tu spomínal. Prvým je, resp. skôr bolo, Colorado. Na LTIR je Pavel Francouz, jednotkou je Phillip Grubauer a pozíciu druhého brankára nemajú vyriešenú. Lenže – ako sme písali včera – k organizácii Avs sa pravdepodobne pripojí brankár Buffala Sabres, Jonas Johansson. Včera netrénoval a dohoda medzi klubmi je na spadnutie.

Denverský klub podľa mňa padá a ostávajú Hurricanes. O tých sa včera vyjadrili novinári z The Athletic, tvrdia, že by v ňom mohli nájsť steal. Aj tu sa však, myslím si, bavíme len o aktuálnej sezóne. A súhlasím, Quick stále má na to, že môže doviesť funkčný tím k Poháru.

Ale všetko stojí a padá na zmluve a na aktuálnom postavení Kings.

Zopakujem to ešte raz: Bojujú o play-off. Museli by si nechať časť z platu, pričom sa nebude zvyšovať strop. Pre Petersena sa ako dvojka bude hodiť aj o dva roky. A v prípade postupu do vyraďovacích bojov je nevyspytateľný.

Príde trejd Quicka? Pred uzávierkou prestupov podľa mňa na 90% nie.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!

One thought on “Sajmonov pohľad: Trejd Quicka? Veľkú šancu nevidím

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.