Ne. sep 20th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Sťažujete sa na Cehlárika a aj tak ho nechcete vymeniť. Prečo?!

4 min read

Toto už je tragikomédia. Alebo irónia, ani vlastne neviem, čo z toho.

Tréner Bostonu Bruins Bruce Cassidy dal Petrovi Cehlárikovi včera v noci možnosť druhýkrát v tejto sezóne odohrať zápas v NHL. Boston vyhral 5:2. Žilinský rodák sa síce bodovo nepresadil, ale dokázal zblokovať dve strely, rozdať bodýček a pripísať si jeden zisk puku.

Nehovorím, že to je veľa. Ono, za tých ani nie desať minút, čo ti tréner veľkodušne nadelí, aby si sa „predviedol“, toho väčšinou veľa nestihneš. A zvlášť vtedy, keď tých desať minút dostaneš raz za týždeň a potom ťa kouč prevelí rovno do AHL, akoby si tú cestu z Providence do Bostonu nepoznal už aj odzadu.

„Cehlo“ je tam hviezdou. Začiatok tejto sezóny má naozaj výborný. Odohral sedem duelov (zatiaľčo jeho spoluhráči aj dvojnásobok, ale to len tak mimochodom) a s desiatimi bodmi je najproduktívnejším hráčom mužstva. S bodovým priemerom zhruba 1,4 na zápas patrí v AHL medzi špičku. Tréner Cassidy mu za to z dobrej duše posiela pozvánky do Bostonu, aby ho potom sfúkol.

Aha, čo povedal po poslednom zápase Bruins: „Bol priemerný. Myslím si, že mal príležitosti na tvorbu hry a ak má zostať v NHL, tak musí hrať na svoje silné stránky.“

Tento výrok by ešte bol v pohode. Tie najjagavejšie perly prišli vzápätí. „Už je v našom systéme dlho a aby som bol úprimný, tak neviem, či by som si to u neho aj všimol. Najlepšie hral, keď sem prišiel a dostal ofenzívnejšiu úlohu… možno s Krejčím a potom Heinenom alebo DeBruskom na ľavej strane. Ich dopĺňal dobre,“ povedal. Z jeho slov je zrejmé, že mu neplánuje dávať toľko šancí. Že „toľko šancí“. Sám som sa na tej vete pobavil.

Kritika je, samozrejme, oprávnená, ak sa jedná o objektívne zhodnotenie s prihliadnutím na okolnosti. Ale toto? Tak Cehlárika si budeme veselo posielať na farmu, občas ho povoláme len na jeden tréning, a potom sa hráme na majstrov sveta, lebo on nevyužíva svoje príležitosti.

Boston je – čo sa útoku týka – jedným z najlepších tímov ligy. Beriem. Celkovo je to jeden zo špičkových tímov ligy, veď vlani takmer získali Stanley Cup. Aj to beriem. Ak ale Cassidy nemá trpezlivosť, potom neberiem, prečo sa spoločne s generálnym manažérom Donom Sweeneym rozhodli nechávať si ho.

Cehlárikovo meno sa ohľadom možnej výmeny spomínalo už v minulej sezóne počas trade deadline. Vtedy ale vedenie Bruins odkázalo, že si svojich mladých hráčov necháva, pretože sa už vzdali Ryana Donata, ktorého výmenou za Charlieho Coylea poslali Minnesote Wild. V ofenzíve má potrebnú hĺbku a aj na farme veľké talenty. Na to však neprihliadli. Dôsledkom toho je terajšia situácia a trochu trápne výroky Cassidyho. Za túto situáciu si v podstate môže sám, veď si mladíkov chceli nechávať.

Cehlárik už má 24 rokov a aktuálna situácia mu viac škodí ako pomáha. V takom veku a s takouto produktivitou v AHL už mal dostať viac šancí aj v role, ktorej Cassidy hovorí „ofenzívnejšia“. Ak ale majú Bruins toľko skvelých útočníkov, prečo mu nedať príležitosť niekde inde? Verím, že v Minnesote, Edmontone alebo podobnej destinácii by mu to svedčalo viac, a to najmä preto, že by nemusel chodiť do prvého tímu pre tých desať minút týždenne.

Boston má hĺbku v útoku i obrane, čiže by som protihodnotu tipol na draftovú voľbu v druhej polovici draftu. Do útoku Oilers by podľa mňa mohol zapadnúť. Navyše ich ofenzíva onedlho pravdepodobne bude potrebovať nový vietor, hlavne čo sa jej spodných partií týka, a Cehlárik by mohol priniesť nejaké body navyše a tzv. „secondary scoring“, ak mu Oilers dajú čas. Rád by som ho videl po boku Colbyho Cavea – obaja by si vzájomne mohli pomôcť. Hoci jeho lajna predvčerom dala gól, Cave má spoluhráčov, konkrétne Markusa Granlunda a Patricka Russella, ktorí nebodujú. S tými ťažko namúti veľa vody. „Cehlo“ by teda mohol byť spúšťačom reštartu jeho kariéry v NHL, visiacej na vlásku. Zatiaľ je to však iba hypotéza.

Najprv sa totiž musí trochu spamätať manažment Bruins a pochopiť, že takto mrhajú nie len Cehlárikovým talentom, ale aj potenciálnym budúcim hráčom NHL, ktorý by sa mohol skrývať v protihodnote, čo k nim príde výmenou. Nevidím dôvod držať Cehlárika ako na reťazi niekde, kde sa očividne nepresadí, keďže si asi neporozumel s úlohou, ktorú mu dávajú tréneri. 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.