Sajmonov pohľad: Rask je dlhodobo zranený, zostane Halák v Bostone?

Odchod Jaroslava Haláka z Bostonu sa zdal byť spečatený. Slovenskému brankárovi končí zmluva a do bránkoviska Bostonu sa natláča mladá krv. Jeremy Swayman ukázal veľmi veľký potenciál a jeho spoľahlivou dvojkou sa môže jedného dňa stať Dan Vladař.

Jeremy Swayman si svojimi výkonmi podmanil Boston. Prišiel z univerzity a ukázal, že má na to byť pre „medveďov“ víťazným faktorom. V základnej časti nastúpil do desiatich zápasov a sedem z nich vyhral. K tomu sa pridružili oslnivé štatistiky a bolo zjavné, že sa v ňom skauti Bruins nemýlili.

Kontrakt na budúci rok nemá okrem Jara Haláka ani Tuukka Rask. Dlhoročná jednotka tímu a mladučká budúca jednotka – tak mal vyzerať tandem Bruins v budúcej sezóne.

Ozvali sa však zdravotné komplikácie, ktoré Bostonu odpovedali: „Nie tak rýchlo!“ Veterána Raska čaká operácia problémového bedrového kĺbu a vyradí ho do januára 2022. Zmešká teda významnú časť základnej časti, Bruins preto musia premýšľať nad tromi variantmi.

[cfgeo_banner id=“11213″]

Halák zostane a utvorí duo so Swaymanom

K Jeremymu Swaymanovi by sa podľa mňa hodil skúsený a preverený gólman. Preto by bolo najjednoduchšou alternatívou si nechať toho, ktorý tam už istý čas pôsobil. Udržať si Haláka však nemusí byť vôbec ľahké, lebo by sa zrejme dostal do situácie, v ktorej bol tento rok.

Z Haláka sa vo vyraďovacích bojoch stal brankár číslo tri. Po nákaze covidom sa evidentne nedokázal vrátiť do svojej stabilnej formy, preto tréner Bruce Cassidy uprednostnil na pozícii Raskovho náhradníka práve mladého Swaymana. Bruins vypadli v druhom kole.

Otázkou je, či sa Halák uspokojí s nejasnou pozíciou. Pred podpisom nového kontraktu by totižto musel rátať s tým, že mu po Raskovom zotavení do rúk opäť padne rola tímovej trojky a nebude chytať. Bostonu však zmýšľanie „Rask-Swayman“ nezazlievam. Generačná výmena skrátka prísť musí, lenže, bohužiaľ, nešťastníkom, ktorý ňou utrpí najviac, bude Halák.

Do organizácie Bruins nevidím, ale ak by som bol ich generálnym manažérom, volil by som túto možnosť. Bolo by už len na slovenskom gólmanovi, ako sa rozhodne.

Risk je zisk? Swayman-Vladař

Druhou možnosťou je risknúť to s mladíkmi. Nemyslím si, že je tento variant veľmi nepravdepodobný – Boston by skrátka dal veľkú zodpovednosť dvom mladým a čakal na Raska. Môže sa to vypomstiť? Môže a ľahko. Skrátka by to bol risk.

Ani Swayman, ani Vladař ešte nemajú skúsenosti s dlhodobým pôsobením v NHL. Swayman tam síce začal vynikajúco, ale desať zápasov ešte nemusí znamenať, že v rovnakej forme nastúpi aj do ďalšieho ročníka a že bude spoľahlivou jednotkou. U Vladařa by som bol ešte skeptickejší – môže mať formu ako hrom, ale ľahko z nej môže zísť do podpriemeru.

Ja by som takouto cestou určite nešiel, zvlášť preto, lebo Bruins budú aj o rok ašpirantmi na popredné priečky. Z prípadných prehier zavinených neskúsenosťou mladého dua by sa nemuseli otriasť a zlý štart do sezóny by mohol poznačiť aj jej zvyšok.

Voľný brankár z trhu

Keďže Halák ani Rask nemajú zmluvy, vedenie Bruins čakajú podpisovačky. Ak by sa Halák rozhodol odísť a nechceli by nechať celú zodpovednosť na tandeme Swayman-Vladař, museli by sa pozrieť na trh s voľnými hráčmi. Nepredpokladám, žeby chceli získať „brankára na záskok“ ako súčasť trejdu, preto som túto možnosť vylúčil.

Neobmedzene voľnými by sa mali stať viacerí veteráni – na trhu sa môžu objaviť mená ako Pekka Rinne, Devan Dubnyk, James Reimer, David Rittich či Jonathan Bernier. Aj tu však bude záležať na tom, kto sa podvolí riziku, že odchytá len zopár mesiacov a potom sa na zvyšok tímu bude často pozerať z pozície trojky.

Presne pre túto nelichotivú pozíciu a neistotu v klube si myslím, že sú pravdepodobnejšie prvé dva varianty. Otázne bude, či vedenie Bruins bude chcieť dať Halákovi ďalší ročný kontrakt, alebo sa rozhodne zariskovať a dať mladíkom zodpovednosť, akú doteraz v hokejovom svete nezažili.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png
https://www.patreon.com/ohmyhockey

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.