Po. sep 28th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Puljujärvi je hráčom do prvej lajny? A odkedy?

4 min read

Zdroj obrázku: NHL.com

Raz nie, potom áno, raz možno, potom skôr nie, inokedy zas pravdepodobne… Puljujärvi strieda svoje názory na návrat do Edmontonu častejšie ako ponožky. Predsa len tu však je šanca, že to raz príde a čoraz viac sa o nej nahlas hovorí.

Niečo ma však trochu udivuje. O Puljujärvim sa až príliš často hovorí ako o hráčovi k McDavidovi do prvého útoku. Miestami toto tvrdenie sprevádzajú také oslavné slová, akoby bol 22-ročný Fín bombou, Waynom Gretzkym vo fínskej Liige, o ktorého by sa všetky kluby najradšej potrhali.

Nechcem teraz riešiť charakter. Nepoznám ho, hoci vieme, ako trucuje a koľko kontroverzných výrokov už voči NHL a Oilers vyslal. Poďme sa naňho pozrieť z hráčskej stránky.

Jesse Puljujärvi bol draftovaný v roku 2016 Edmontonom Oilers z celkového štvrtého miesta. To samo osebe je poriadne vysoké číslo a je isté, že sa jedná o jeden z najväčších hokejových talentov. To nepopieram. V Európe mu to vždy išlo. A to sa len potvrdzuje.

Argument, že keď vo Fínsku nazbieral 53 bodov v 56 stretnutiach a preto je určite hráčom do prvej formácie, neberiem. V preddraftovej sezóne pozbieral ako 17-ročný 28 bodov v 50 zápasoch, a to je na ligu týchto kvalít viac než slušné. Ale v 46 dueloch NHL o tri roky neskôr získal len 9 bodov. Jeho výkony boli chabé, na ľade netrávil veľa času, no oprávnene.

Na rok sa teda vrátil domov a ukázal sa ako štvrtý najproduktívnejší hráč celej súťaže. Bol najproduktívnejším hráčom Kärpätu, možno najväčšieho favorita celej súťaže a pri sebe mal špičkové mužstvo. Ale nie, nebol najlepší hráč Liigy a už vôbec nie jej MVP.

Potom je tu ale aj druhá strana mince a som rád, že existujú odborníci, ktorí to povedia nahlas. Puljujärvi nie je hokejistom, na ktorého Oilers čakajú ako na spasiteľa a nie je hokejistom, ktorý by mal od prvej minúty naskakovať po boku McDavida či Draisaitla. Hoci je talentovaný a hoci v Európe dominuje, ukážte mi jeden moment, kedy sa mu niečo podobné podarilo v zámorí.

Bob Stauffer, novinár z Oilers Now, zachádza ešte ďalej a tvrdí, že by sa mal ihneď vrátiť, pretože ďalší rok vo Fínsku mu v jeho vývoji neprospeje. „Zrejme si veľa z vás myslí, že ak sa Puljujärvi vráti, tak by mal hneď od začiatku dostať priestor v prvej lajne s 97-kou… Pre vašu informáciu, v 139 zápasoch v NHL strelil 17 gólov. Úspešní hráči majú neúnavnú pracovnú morálku a makajú. Môže začať v treťom útoku a snáď sa sám prebojuje vyššie,“ napísal.

Najviac moje pocity vyjadril on a Jim Matheson, ktorý o mužstve píše už takmer päťdesiat rokov: „Hocikto, kto si myslí, že by Puljujärvi ihneď zapasoval k McDavidovi, má ružové okuliare (…). Jesse, ak sa vráti, bude krídelníkom do tretieho útoku a bude musieť dokázať, že má na viac.“

Neviem síce, na čo pristúpi Jesse, no je možné, že ho tieto slová práve neuspokoja. Plne však súhlasím s názorom, že myslieť si, že Puljujärvi naskočí a bude hviezdiť ako jeden z najkľúčovejších dielikov mančaftu „olejárov“, je naivné.

Jedna skvelá sezóna v Európe ešte z nikoho nerobí elitného hráča v NHL. Puljujärvi tvrdo narazil a zistil, že hokej v Amerike je iný. Niekomu typologicky nesedí a je veľká pravdepodobnosť, že aj on bude tento prípad. Dvere späť má otvorené. No dať mu zadarmo popredné miesto by bolo až vtipné…

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.