Sajmonov pohľad: Prečo si Gostisbehera nikto nevzal?

Oh My Hockey|1. apr 2021 o 14:53

Philadelphia Flyers. Pre mňa jedno zo sklamaní sezóny. Úprimne uvažujem, či tu do konca sezóny vydrží tréner Alain Vigneault. Nefunguje to v bráne, viac by sa očakávalo aj od jednotlivých korčuliarov. A na vlastnej koži to pocítil Shayne Gostisbehere.

Keď sa médiami prehnala informácia o tom, že bol niekdajší kandidát na Calder Trophy umiestnený na waiver listinu, prekvapilo to mnohých fanúšikov. Bek Flyers bol jedným z najhorúcejších artiklov, aké sa tam v poslednom období objavili.

A keď už pobyt na listine nechránených "neprežili" Travis Boyd či Jimmy Vesey, pochopiteľne sa čakalo, že si ho niekto vezme. Stále sa nájde niekoľko klubov, ktoré majú miesto a hľadajú bekov. Sú tu Panthers, čo prišli o Ekblada a "Ghost" by sa príchodom tam vrátil domov, keďže on sám pochádza zo slnečného štátu. Dopyt po obrancovi-ľavákovi hlásia Kings, ani oni sa však neodhodlali.

A ja sa pýtam, prečo.

Problém totiž nie je v Gostisbeherovi. Už na začiatku blogu som spomenul meno Alain Vigneault. Hlavný kouč je problémom Flyers. Nebojím sa byť tvrdší, v tomto prípade najmä preto, lebo sa na Shayna vrhá zlé svetlo. Je pravdou, že v posledných sezónach zaostával, ale teraz sa o ňom môže hovoriť ako o najlepšom zadákovi "letcov".

Jeho ofenzívny prínos je nesporný. Pokročilé štatistiky v jeho prípade siahajú do vysoko nadpriemerných hodnôt. V 25 zápasoch má 11 bodov, pričom ak je na ľade, Flyers ofenzívne dominujú. Phildelphia pritom v skórovaní patrí medzi ligový priemer.

Viac povie priložený graf. Vidíte niekde v tých modrých stĺpcoch problém Philadelphie? Vigneault asi áno.

OK, ale čo defenzíva? Ak sa to pýtate, položili ste otázku namieste. Práve zadné rady sú Achillovou pätou tímu. Viac gólov v prepočte na jeden zápas púšťajú len Senators. Presunutím "Ghosta" na listinu nechránených sa môže zdať, akoby to bola čisto jeho vina.

Shayne dodnes trpí tým, že po ročníku 2017/18 padol jeho bodový prínos na polovičné hodnoty. Neznamená to však, že pochoval svoju kariéru. Má 27 rokov, je mladý a pravdepodobne aj nespokojný. Nerozumiem faktu, že si ho nikto nevzal, ba čo viac, myslím si, že ho Philadelphia ponúkla ostatným pred tým, ako ho presunula na waiver listinu. Prísť oňho zadarmo by nebolo veľmi múdre.

Nenašiel sa kupec a Vigneault musel mať poriadne pevné presvedčenie, ak ho napriek všetkému "šupol" na listinu.

Vráťme sa teraz na problém defenzívy. Áno, Flyers tu majú rozdielové komplikácie. Je však dosť zvláštne, podľa čoho sa tréner v ich prípade rozhoduje. Taký Ivan Provorov hráva pravidelne okolo 25 minút. Boduje zhruba rovnako, avšak pohľad na jeho defenzívne pokročilé štatistiky je podobne biedny ako na tie, ktorými disponuje Erik Karlsson.

Porovnanie Gostisbehera a Provorova v pokročilých obranných číslach:

Najlogickejším ťahom by asi bolo, ak by Gostisbehera úplne zadarmo získali Los Angeles Kings. Vyplatilo sa to. "Ghost" hrá solídne a, ako píšem, nie je problémom Flyers. V útoku je vynikajúci, smerom vzad v porovnaní s tímom veľmi dobrý. Nemá šťastie, že počet inkasovaných gólov, keď je na ľade, úplne nezodpovedá predvedenej hre.

A zrejme nepatrí k Vigneaultovým obľúbencom. Ten si týmto ťahom otvoril nové možnosti. Ako sám povedal, chce mať flexibilnejšiu zostavu. Počas najbližších tridsiatich dní bude môcť posielať obrancu do taxi squad a naspäť bez toho, aby ho musel ponúkať ostatným. Získal závideniahodnú výhodu.

"Králi" zháňajú ľavorukého beka. Áno, trejdom za Amadia získali Chrisa Wolanina, ale to určite nie je ten žiadaný zadák, o ktorom sa hovorí. Za Gostisbehera sa nemuseli vzdávať ničoho. Vnútorný pocit mi navyše hovorí, že ak nemá úplnú priazeň súčasného trénera, prechod do priateľskejšieho prostredia by mu mohol pomôcť vybičovať sa a podávať ešte lepšie výkony.

Priestor pod stropom majú. 4,5 miliónová zmluva je z môjho pohľadu hodná risku, navyše trvá len do konca sezóny 2022/23. Iste, Gostisbehere môže byť z dlhodobého hľadiska platovo precenený, ale pri kontraktoch ako je ten Erikssonov je to stále v norme.

Asi jediným dôvodom, prečo sa Kings neodhodlali, je, že už majú podpísaných 49 kontraktov, pričom maximom je päťdesiat. Takí Panthers však majú len 46 podpisov, rovnako sú na tom Red Wings, o ktorých sa okrajovo uvažovalo.

Ak sa na vec pozrieme zo všeobecného hľadiska - ozaj nestojí Gostisbehere ani za to, aby si ho niektorý manažér vzal zadarmo? Ozaj je jeho kontrakt takým strašiakom? Alebo je vo veci niečo, čo sa odohrávalo mimo ľad? Gostisbehera nepoznám, ale nemyslím si, že by bol podobným prípadom ako DeAngelo.

Nevieme, čo prinesie budúcnosť. Už mohol byť v inom drese, veci sa mohli stať jasnejšími. Jeho rola v mužstve je - dosť prekvapujúco a podľa mňa nesprávne - nestabilná. A posledné udalosti naznačujú, že bude nestabilnou, pokiaľ zostane Vigneault koučom Flyers aj v ďalších rokoch.

Výsledky sú však sklamaním a ak sa manažment Philadelphie nebude riadiť zásluhami ale pôjde po vetve aktuálnych výsledkov, čas Alaina na trénerskej stoličke sa kráti.

Vráťme sa k základnej otázke článku: Prečo si Gostisbehera nikto nevzal, keď bol zadarmo? Rozhodla kombinácia zlého statusu, nevyvážených sezón, riskantnej zmluvy aj situácia jednotlivých klubov. Avšak úprimne verím, že by jeho presun mohol byť pomocou pre všetky zainteresované strany, vrátane hráča samotného.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Sajmonov pohľad: Prečo si Gostisbehera nikto nevzal?