Sajmonov pohľad: Prečo mal byť podľa mňa Wilson suspendovaný

Päťtisíc dolárov. Pokuta, ktorú kedysi dostal Henrik Lundqvist za to, že vodou postriekal Sidneyho Crosbyho. A po včerajšku suma, ktorú dostanete, ak najprv bijete protihráča zozadu do hlavy, potom druhého protihráča wrestlingovo hodíte na ľad, zraníte ho a pokračujete v buchnátoch, aj keď leží na chrbte.

Hej, vravím o Tomovi Wilsonovi. A o nepochopiteľnom výroku disciplinárnej komisie.

Je fajn, ak si hráč chráni brankára. Je fajn, ak dá v zápale hry niekomu „po papuli“, lebo si zaslúži. Je fajn, ak s niekým zhodíš rukavice a pobiješ sa ako hokejista – tvárou v tvár. Alias nehádžeš nikoho hlavou o zem, nejdeš ho v amoku prizabiť a nebiješ ho, keď už leží na zemi.

Asi ste už pochopili, že to, čo včera v návale emócií predviedol Tom Wilson, mi zďaleka nepríde normálne.

Celá vec má dva rozmery. Prvý – prečo by niečo také akýkoľvek hokejista robil? Ak by Panarina trafil o ľad „lepšie“, rozumej hlavou, skončilo by to veľmi zle. „Môže si za to sám,“ čítal som. Vraj mu nemal skákať na chrbát. No dobre, ale keď ti niekto bije spoluhráča na zemi do hlavy, ostaneš sa na to pozerať? Navyše v momente, keď Wilson hodil Panarina o ľad, dávno nebol Rus na jeho chrbte.

Druhý rozmer: Disciplinárna komisia. Ak je pravdou, že George Parros nechcel Wilsona vylúčiť ani za faul na Brandona Carla, následkom ktorého vynechal obranca Bostonu dva mesiace s otrasom mozgu, tak nemá čo robiť na pozícii šéfa disciplinárnej komisie. Po anglicky „oddelenia pre hráčsku bezpečnosť„.

Vám poviem, Artemij Panarin bol úplne „safe“, keď sa Wilson činil. Nikdy sa necítil bezpečnejšie.

Nie som za žiaden extrém, nevolal som po doživotnom dištanci. Chcel som len spravodlivý trest, a ten podľa môjho názoru neprišiel. Päť tisíc? To je smiešna pokuta, zvlášť pri Wilsonovom plate (hoci rozumiem, že je maximálna možná, preto mal podľa mňa prísť nekompromisne ďalší trest). Ba čo viac, za to s Panarinom nedostal vôbec nič, sumu zaplatil len za incident s Bučnevičom.

Ak by nebol Wilson opakovaným hriešnikom, dali by sa prižmúriť oči. Vezmite si Brada Marchanda. Pred časom (a už je to pár rokov) povedal, že sa potrebuje zmeniť. A zatiaľ sa mu to darí. Povesť „krysy“ sa s ním síce ponesie celú kariéru, ale v ostatnej dobe je to viac skvelý hokejista ako odporný provokatér.

To u Wilsona neplatí. Panarin nie je jediný hráč, ktorý jeho pričinením mohol prísť k ťažkému zraneniu. Svoje by mohli hovoriť viacerí, spomeniem niekoľkých:

BRAYDEN SCHENN

Wilson sa predviedol už vo svojej prvej sezóne. Takto si to napálil do Braydena Schenna a z poriadnej vzdialenosti ho poslal na mantinel. Ten len s ťažkosťami opúšťal ľad.

ĽUBOMÍR VIŠŇOVSKÝ

Takýmto „nádherným“ spôsobom ukončil Wilson kariéru legendárneho Ľubomíra Višňovského v NHL. Incident sa odohral v play-off 2015. Višňovský len postrčil puk. Wilsonovi ale o puk nešlo.

„Je to idiot,“ stručne zhodnotil situáciu Kyle Okposo. „Celý zápas hrá bezohľadne a poľuje na súpera. Pri bodyčekoch skáče a necháva v súbojoch nohu. Pre toto nie je v NHL miesto.“

Mimochodom, Wilson za toto dostal dve minúty.

CONOR SHEARY

Za tento faul nedostal Wilson opäť nič. Pritom to bola čistá zákernosť. Či aj tu sa chceme hádať, že kolenom na súperovo koleno útočí každý, čo ide na striedačku? Tak, ako každý metá súperov hlavou vzad o ľad pri skrumáži pri vlastnej bráne?

SAMMY BLAIS

Tento faul sa udial počas predsezónnych prípravných duelov v roku 2017. Wilson bol suspendovaný na štyri stretnutia.

ALEXANDER WENNBERG, BRIAN DUMOULIN, ZACH ASTON-REESE, JONATHAN MARCHESSAULT

Play-off 2018, vyraďovacia časť, keď sa Wilson začal u mnohých fanúšikov uchádzať o cenu najväčšie prasa súťaže. Najprv takto zákerne trafil Alexa Wennberga do hlavy.

Potom v súboji proti Pittsburghu takto trafil Briana Dumoulina

V tej istej sérii zlomil sánku a spôsobil otras mozgu Zachovi Astonovi-Reesovi.

A čerešnička na záver – finále play-off a tento hit totálne nezlúčiteľný s pravidlami, bez záujmu o hru a úplne akéhokoľvek zmyslu. Obeťou bol Jonathan Marchessault.

OSKAR SUNDQVIST

Podľa mňa to najhoršie, čo kedy Wilson predviedol. Likvidačný zákrok na hlavu. Dnes, keď sa NHL čoraz častejšie dostáva do súdnych sporov s hráčmi, čo ju obviňujú z nedbanlivosti o jej zdravie, pričom sa vždy hovorí o otrasoch mozgu, NHL nechá Wilsona s päťtisícovou pokutou odísť. Pritom aha, čo kedysi spravil Sundqvistovi.

BRANDON CARLO

O tomto prípade už som písal vyššie. Sedem zápasov pre Wilsona, otras mozgu a dva mesiace maródky pre Carla…


Nezahrnul som tu všetky Wilsonove skraty, ani nebolo treba. Stačilo dokázať, že opakovane zraňuje protihráčov a jeho hra je mnohokrát za čiarou. Včera tú čiaru preskočil míľový krokom. A jeho chovanie odsúdili aj bývalí bitkári ako Colton Orr či John Scott. Ani sa nečudujem, aj bitkári majú svoj kódex a svoju česť.

„Rešpektujem ho, hrá hokej, ktorý sa mi páči, je tvrdý, hrá na hrane. Ale teraz prekročil hranicu,“ hovorí John Scott. „A dostal päť tisíc dolárov?! Čo sa to do kelu deje s NHL? Tá pokuta je výsmech. Milujem tvrdý hokej, asi ako všetci. Ale preto, čo urobil Tom, neexistuje ospravedlnenie. Je pre mňa neuveriteľné, že dostal len päť tisíc. Je opakovane trestaný, robí podobné veci pravidelne. Podľa tohto rozhodnutia je fér, ak prídem počas skrumáže k hviezdnemu hráčovi, začnem ho biť zozadu, podkopnem ho, vyvrtnem členok, urobím, čo chcem, lebo to najhoršie, čo môžem dostať, je päťtisíc dolárová pokuta.“

Chápem, niektorým z vás, a zvlášť tým, čo si pamätajú éru deväťdesiatych rokov, podobná tvrdosť chýba. Ale hokej sa posunul. Na druhej strane nemám proti bitkám v zásade nič, ak platí spomenutý bitkársky kódex. „Zametať“ ľad so súperom, čo sa snažil brániť si spoluhráča, pričom je o dosť slabší, zraniť ho a potom ešte „robiť ramená“ na trestnej lavici, je trochu smiešne.

V deväťdesiatych (a osemdesiatych, sedemdesiatych…) rokoch bolo tvrdosti habadej, ale teraz preto nemusíme obhajovať besniaceho hokejistu. To by bol rovnaký argument ako presviedčať brankárov, aby nenosili masky, veď v tridsiatych rokoch ich tiež nenosili. Wilson je špičkový hokejista, skvelý hráč. Ale – musím to povedať – ak niekto očividne a úmyselne koná tak, aby protihráča zranil (nehovoriac o tom, že sa ho snaží šmariť na zem hlavou napred), nemá čo robiť v športe.

Hrať tvrdo je jedna vec a Wilson to vie. Ale hrať zákerne je vec druhá. Bohužiaľ, aj to Wilson vie. A z tej päťtisícovej pokuty sa nepoučí. Navyše je to Wilson, jeho história nám dobre napovie, „ako to myslel“. Ak by som si mal vybrať jedného hráča, ktorému by sa toto správanie tolerovať nemalo, bol by to on. A môže si za to sám – svojou minulosťou.

Je veľa hokejistov, ktorí sú mi nesympatickí. Ale ak niekto úmyselne hodí protihráča na ľad s jasným cieľom ho zraniť, bez ohľadu na možné následky, je to pre mňa nepochopiteľné. Ešte viac ako Wilson azda zlyhala NHL, keď to vyriešila takouto smiešnou pokutou. Lebo na jednej stránke nás kŕmi rozprávkami o bezpečnosti hráčov a na druhej nedokáže predvídať následky svojho konania.

Na záver konštatujem: Trest je podľa mňa neprimeraný.

A dúfam, že Wilson ostane tvrdým hráčom. Ale mal by hrať viac čisto ako zákerne.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.