Sajmonov pohľad: Pchať sa Číne do zadku je moderné. Máš peniaze, máš NHL

Oh My Hockey|6. aug 2019 o 21:16

Dnešný deň začal tak skvelo... Teda aspoň jeho prvá hodina.
Potom na mňa znova vybehli komentáre o dobrosrdečnej NHL, ktorá pomáha v nehokejových krajinách. “Žvásty,” povedal som si. Pod pojmom nehokejové krajiny sa totiž rozumie jedna jediná. Čína.

Každý vie, že NHL je biznis. Vlastne ako celý dnešný šport. Peniaze hýbu svetom a vieme, že Čína, meniaca sa vo viacerých – no nie všetkých - aspektoch na supermodernú krajinu, ich má požehnane, ak to chce.

A na pomoc si mecenáši pozvali NHL. Otázka čo vlastne chce liga takýmto tlačením sa do Číny je jasná. Peniaze. Alebo azda čakajú, že z Číny im niekedy vzíde draftová jednotka? Pochybujem, že sa toho dožijem.

Celú vec však Bettmanovi „boys“ zaobaľujú do naoko krásneho pozlátka, ktoré volajú „propagácia hokeja vo všetkých kútoch sveta“. Nenechajte sa ale oklamať. Určite to nie je rýdza ušľachtilá charitatívna činnosť.

Nech si liga účtuje koľko chce, ale na takéto hranie sa na hrdinov som alergický. Skôr by som povedal, že ide o „dobrý trejd“. Ak by totiž liga skutočne silou-mocou a s tým najlepším úmyslom chcela propagovať hokej v Ázii, myslím si, že by začala na olympiáde 2018. To sa ale nestalo. Po dvadsiatich rokoch bol veľký turnaj bez hráčov zámorskej profiligy.

V roku 2022 sú zimné olympijské hry v Pekingu. Jedinou vecou, čo ligu nepustí na turnaj, sú ďalší chamtivci z Medzinárodného olympijského výboru a IIHF. Tí majú na absencii najlepších na ZOH 2018 azda ešte väčší podiel ako NHL. Ak by sa však toho ujal niekto iný, čo sa asi nestane, s radosťou by liga do Číny šla.

Ale prečo uprednostňovať Čínu pred Kóreou, ktorá má podľa mňa dokonca väčší hokejový potenciál? Zase sme pri peniazoch...

Pre mňa osobne znamená celosvetová propagácia a napredovanie hokeja niečo iné. Nechápte ma zle. Nemám nič proti Číne, ale proti tomu, že jej NHL pred celým svetom dáva prednosť. Doterajším vrcholom boli minuloročné a predminuloročné prípravné zápasy Los Angeles Kings, Vancouveru Canucks, Bostonu Bruins a Calgary Flames.

Pritom fakt, že to tam až také ružové nie je, iba potvrdzujú divácke návštevy zápasov Kunlunu z KHL. Najnižšia v lige, priemerne 2500 divákov. Ozaj, vedeli ste, že tam vlani hrali iba dvaja hráči narodení v Číne, dokopy odohrali štyri zápasy a nazbierali nula bodov?

Skúsiť Ukrajinu, Rakúsko, Britániu, Taliansko, Slovinsko, Kazachstan, možno dokonca Slovensko, kde hokej krachuje... Je toľko možností pozdvihnúť krajiny, kde má hokej aspoň malé meno, hoc len malými vecami. Posielať tam na nejaké obdobia pár špecialistov či postaviť tréningové centrá. A popri tom sa v pohode venovať Číne, ktorá zatiaľ v mužskom hokeji nedokázala v podstate nič.

Pokiaľ sa ale liga neodhodlá skutočne propagovať hokej a propagovať ho aj inde, potom celá táto motanica s Čínou pre mňa nebude mať to opodstatnenie, ktoré sa tomu snaží dať NHL.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Sajmonov pohľad: Pchať sa Číne do zadku je moderné. Máš peniaze, máš NHL