Sajmonov pohľad: Makar bude drahý. Vezme dlhodobý kontrakt alebo si vydupe bridge?

Zatiaľ najlepší draftový výber v dobe úradovania Joea Sakica. Tak by som v skratke zhrnul Cale Makara vo vzťahu ku Coloradu Avalanche, aj s ohľadom na to, že Sakic draftoval napríklad Mikka Rantanena. Štvorka vstupného výberu z roku 2017 si odo mňa zaslúži ešte väčší kompliment. Zatiaľ je v mojich očiach najlepším hráčom toho draftu.

Z vlaňajšieho víťaza Calder Trophy sa už teraz rysuje franchise obranca. Momentálne bojuje s Adamom Foxom a Victorom Hedmanom o Norris Trophy. Ak by ju získal, a jeho šance nie sú vôbec márne, zaradil by sa medzi najmladších bekov, ktorí ju kedy získali.

Najmladší – Erik Karlsson – ju dostal, keď mal 22. Aj Makar má 22.

V NHL odohral iba dve plné sezóny, no v podstate okamžite sa zaradil medzi najlepších obrancov súťaže. Osobne nemám pochýb, že je už teraz hviezdou svetového kalibru. Pohľadom na jeho vek môžeme len konštatovať, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude naďalej zlepšovať.

Hovorí sa, že žijeme v dobe hviezdnych mladých obrancov. Makar je podľa mňa na samom vrchole týchto hviezd.

14. apríla 2019 kývol vtedy ešte relatívne neznámy mladík na trojročný kontrakt, z ktorého bol prvý rok spálený, hoci v onej sezóne do základnej časti vôbec nezasiahol. Nastúpil až do play-off. V zvyšných dvoch rokoch potvrdzoval dominanciu, aj jeho bodovanie malo stúpajúci charakter. Ak rátame základnú časť i play-off dokopy, v 54 stretnutiach ročníka 2020/21 mal 54 bodov. Bod na zápas.

[cfgeo_banner id=“11213″]
Zdroj grafu: andyrono.com

Iste v Makarovom rozlete má dôležitú rolu i fakt, že hrá za jeden z najlepších tímov súčasnosti. Coloradu (hlavne v základnej časti) funguje ofenzíva i defenzíva a keď sa pozriete na pokročilé grafy ostatných bekov, Makarovi v nich zdatne sekundujú Devon Toews i Samuel Girard (mimochodom, ďalšia mladá obranná hviezda, okolo ktorej však nie je taký „humbuk“).

Lenže aj dobre fungujúce mužstvo šliape pre nejaké dôvody. A jedným z tých dôvodov je mladučký Makar, v sezóne 2020/21 druhý najvyťažovanejší hráč Colorada.

Nový kontrakt na obzore

Asi nikoho neprekvapí, čo hovoria zámorské zdroje. Hlavné slovo v prípade Makara mal zatiaľ Elliotte Friedman, ani on však nemá práve najdetailnejšie informácie. Tvrdí, že by manažment Avalanche rád vyjednal dlhodobý kontrakt, čo je logické.

Avalanche by si Makara radi zaistili na dlhý čas, a to nie len preto, lebo ho proste chcú mať. U týchto perspektívnych mladíkov je zjavné, že čím skôr podpíšu, tým nižšiu sumu im klub bude vyplácať.

Predstavme si, že Makar dostane osemročný kontrakt na osem miliónov dolárov. Slušné číslo, podľa mňa v aktuálnej situácii spravodlivé. Vedenie Colorada bude mať na osem rokov pokoj a bude si môcť užívať prítomnosť opory defenzívy. Pre Makara bude tento kontrakt znamenať stabilitu a istotu 64 miliónov dolárov.

Lenže aktuálny trend je iný.

O dlhodobom kontrakte sa špekulovalo aj pred rokom, keď na Long Islande chystali zmluvu svojej najväčšej hviezde, Mattovi Barzalovi. Rokovania sa poriadne naťahovali, definitívu sme spoznali až 9. januára 2021. Barzal kývol na trojročný bridge s ročným platom sedem miliónov dolárov.

To, čo sa stalo medzi Barzalom a Islanders, je dokonalým príkladom súčasného vyjednávania s mladými hráčmi. Klub chce dlhodobý kontrakt, hráč to radšej riskne a vydupe si bridge. Dôvod? Neskôr môže podpísať za viac peňazí. Stačí, že sa počas trvania kratšej zmluvy ukáže, ako sa ukazoval do jej podpisu.

Makar síce môže podpísať tučný osemročný kontrakt v mladom veku, otázkou ale je, či s tým bude súhlasiť. V redakcii sme sa zhodli, že ak by vzal podobnú zmluvu ako Barzal, ďalší kontrakt by mal ročnú hodnotu cez 10 miliónov dolárov ročne. Pre hráča by to vyšlo o dosť výhodnejšie.

Viem si predstaviť, že Makar rozmýšľa podobne. Koniec koncov, nebol by jediný. Inšpiráciou – pozitívnou či negatívnou – mu okrem Barzala môžu byť aj Elias Pettersson, Pierre-Luc Dubois či Patrik Laine.

[cfgeo_banner id=“11213″]

Girardových päť miliónov

O inšpirácii v rámci krátkodobých zmlúv už som písal, teraz by som rád v blogu pripomenul aj Makarovho kolegu z obrany.

Sam Girard za posledné roky neuveriteľne vyrástol. Je od Makara len o niekoľko mesiacov starší, no už teraz má potenciál stať sa ďalším hráčom s vynikajúcou zmluvou. Podpísal ju pred sezónou 2019/20 a potrvá do konca sezóny 2026/27.

Ročne si zarobí päť miliónov.

Sakic urobil zo svojej obrany lacnú, mladú a spoľahlivú súčasť systému. Ak by dokázal presvedčiť Makara na spomínaný kontrakt so zárobkom osem miliónov, trio Toews-Makar-Girard by ročne stálo dokopy 17,1 mil. dolárov. Ak si to porovnáme so Sharks, ktorí mali v poslednej sezóne druhú najhoršiu obranu čo do počtu inkasovaných gólov, vyjde ich to výrazne lacnejšie. Trio Karlsson-Burns-Vlasic totiž dostáva neuveriteľných 26,5 mil. dolárov ročne, teda o takmer desať miliónov viac. A to až do skončenia sezóny 2024/25.

Girardov kontrakt možno jedného dňa označíme za podobný „steal“, akým je Nathan MacKinnon, poberajúci len 6,3 mil. ročne.

Bohužiaľ pre Girarda, podpísal na dlhú dobu a Sakic vedel, prečo zvolil taktiku, akú zvolil. A Samova situácia by napokon mohla varovať Makara. Verím, že ak by Girard podpísal trebárs na tri sezóny, o rok by si vyrokoval o dosť objemnejšiu sumu.

Zdroj grafu: andyrono.com

Následky Makarovej zmluvy

Makarova zmluva sa nedotkne iba platového stropu Avalanche. Je jasné, že Sakic musí byť obozretný, veď kontrakt na novú sezónu nemajú ani kapitán Gabriel Landeskog alebo forvard Brandon Saad. Dokopy je bez zmluvy hneď 24 hráčov, hoci sa medzi nich rátajú i farmári a tí, čo zrejme ďalší kontrakt nedostanú.

Sú však hráči, ktorých dopad presahuje až za hranice ich organizácie. Takými obrancami svojho času boli PK Subban či Drew Doughty.

Vplyv na iné rokovania bude mať aj Makar. Zmluvu napríklad nemá ani Quinn Hughes (ktorý by mal podľa mňa v porovnaní kvalít tých dvoch podpísať za menšiu čiastku), ale v ich porovnaní nevedno, kto podpíše skôr.

V týchto odsekoch myslím skôr na iný kontrakt. Pozerám sa na ďalšieho nominanta na Norris Trophy, Adama Foxa.

23-ročný americký bek má zmluvu ešte na jeden rok. Pre Rangers bude podpis tohto zadáka kľúčový, tak, ako je kľúčový on v ich potenciálom nabitej zostave. Nebude lacný – pochopiteľne. Dovolím si povedať, že za hlavné meradlo novej zmluvy bude považovať Makara.

Fox zažil prelomovú sezónu a ak na svoje výkony nadviaže aj v tej ďalšej, manažment Rangers pravdepodobne pristúpi na požiadavku typu „ak má xy miliónov Makar, chcem mať xy miliónov aj ja“. O podobných ťahoch zo strany hráčov sa pri podpisoch hviezd hovorí pomerne často, preto nevidím dôvod, prečo by to tak nemohlo byť aj tu. Navyše sa šíria správy, že sa vedenie Rangers chce s Foxom o podmienkach nového kontraktu baviť už toto leto, Fox na niečo podobné však zrejme pristúpi až v momente, keď bude jasné, aké bude rozuzlenie kauzy Makar.

Cale Makar ovplyvňuje NHL na ľade i mimo neho. To je znak hviezdy.

Je potrebné chápať jednu i druhú stranu. Ak bude Makar súhlasiť so Sakicovou predstavou dlhej zmluvy, pravdepodobne si zavrie dvere k o niekoľko miliónov vyššiemu zárobku. Otázne je, či sa nechá inšpirovať MacKinnonom, alebo Barzalom a ďalšími rovesníkmi.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png
https://www.patreon.com/ohmyhockey

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.