Po. sep 28th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Kto bude novým generálnym manažérom Floridy Panthers?

8 min read

Zdroj obrázku: NHL.com

Pred týždňom prišla oficiálna správa od organizácie Florida Panthers. Dale Tallon po desiatich rokoch vo funkcii končí na pozícii generálneho manažéra Floridy Panthers. To, že si musí zbaliť veci, ma nezarazilo. Práve naopak.

Pri jeho príchode horeli vlastníci nádejou, že Tallon urobí z Floridy rovnako dominantné mužstvo, ako to dokázal v Chicagu. Práve on má najväčšiu zásluhu na vybudovaní dynastie okolo Toewsa, Kanea a Keitha. Funkciu pred sezónou 2009/10 prenechal Stanovi Bowmanovi, pričom tu zostal ako poradca a zvyšok je história.

Tallon teda po prvom Stanley Cupe definitívne s pocitom dobrej práce odišiel z Illinois na slnečnú Floridu. Vedel, že tu budú nároky – po jeho práci v Blackhawks – vysoké. Bohužiaľ, očakávania nenaplnil. Je až zarážajúce, aký kontrast vytvorili jeho dve misie.

Z Chicaga urobil víťazov Stanley Cupu. Ako generálny manažér ich počas prestavby doviedol do jedného play-off. Potom, ako tzv. „senior advisor“, s nimi vyhral Stanley Cup a nechal organizáciu bežať a zveľaďovať nástupcovi Bowmanovi.

Toto trvalo len päť rokov. V Sunrise však dostal dvojnásobne taký čas. Prišli aj svetlé momenty, napríklad výhra Atlantickej divízie v roku 2016, ale z troch účastí v play-off sa ani jedna neskončila dobre. Panthers pod dohľadom Tallona nevyhrali ani jedinú sériu v nadstavbovej časti…

A, pochopiteľne, prišla reakcia. Našli sa ľudia, ktorí z nevábneho a neefektívneho hokeja vinili skôr Joela Quennevilla. Kráľovsky platený tréner zatiaľ takisto nenapĺňa obrovské očakávania. Skrátka a jasne – druhé Chicago sa na Floride zatiaľ vybudovať nepodarilo. A to ani len náznakom.

Kto teda príde po Dale Tallonovi? Kandidátov je viacero.

JOHN CHAYKA

Hokejovým svetom otriasol nečakaný odchod Johna Chayku v najnevhodnejšej chvíli, a to uprostred príprav na play-off. Coyotes sa tam dostali prvýkrát od začiatku Chaykovho angažmánu a momentálne ešte stále tvrdo bojujú, aby ako outsideri postúpili cez Colorado Avalanche do druhého kola play-off.

John je voľný. Kontrakt s Arizonou je rozviazaný, no hovorilo sa, že mu bola ponúknutá ešte väčšia rola a veľmi sa v súvislosti s ňou spomínala organizácia New Jersey Devils. Zatiaľ je situácia stále neprehľadná a hoci Chayka pravdepodobne neodišiel náhle preto, aby sa stal novým generálnym manažérom Panthers, verím, že šanca tam stále je.

Chayka je stále veľmi mladý – má len 31 rokov a za sebou už štyri ročníky na manažérskej pozícii. Jeho gazdovanie mi nebolo proti srsti. Naopak, ukázal odvahu pri výmenách týkajúcich sa „veľkých rýb“, napríklad Taylora Halla či Phila Kessela. A problémom s financiami sa dokázal vyhnúť odkúpením zmlúv Mariána Hossu alebo Pavla Dacjuka.

Podľa mňa sa Chayka hokeju rozumie, má talent a bude vedúcou osobnosťou najmladšej generácie generálnych manažérov. Na Floridu by mohol priniesť očakávanú zmenu, hoci to zostáva v hypotetickej rovine, keďže sa zdá, že tu neskončí. To „rošambo“ v Arizone by za to jednoducho nestálo.

Zdroj obrázku: David Wallace/The Arizona Republic

SCOTT MELLANBY

Pre mňa najväčším favoritom na rolu generálneho manažéra Floridy je zatiaľ nie príliš známy Scott Mellanby. Myslím to, samozrejme, pri pohľade naňho ako na funkcionára. Kedysi bol na Floride kapitánom a ako hráč sa tu stal miláčikom.

To je jeden z faktorov, ktorý bývalému útočníkovi pomôže. Dnes 54-ročný Mellanby nikdy nepôsobil na pozícii generálneho manažéra, ale už šesť rokov je asistentom Marca Bergevina, GM Montrealu Canadiens. Predtým pôsobil ako asistent trénera v St. Louis či skaut a poradca vo Vancouveri.

Hoci sa Scott môže javiť ako risk, nepovedal by som to o ňom. Mellanby má hokej preštudovaný skrz-naskrz. Pohovor Panthers a Mellanbyho nebol založený len na ich spoločnej minulosti. O jeho služby sa pred rokom zaujímali aj v Minnesote, kde však napokon uprednostnili Billa Guerina.

Mellanby je na pozíciu generálneho manažéra po rokoch zbierania skúseností na spomenutých funkcionárskych frontoch pripravený. Montreal Canadiens dali Floride oficiálne povolenie rokovať s ním o jeho možnom prijatí na túto pozíciu. Pre Habs by šlo o stratu, ale brániť mu silou-mocou v kariérnom pokroku by neprospelo naozaj nikomu.

Zdroj obrázku: theScore.com / Getty Images

MICHAEL FUTA

Ak by Panthers priviedli toto meno, myslím si, že všetci ich fanúšikovia môžu byť spokojní. Michael Futa má skúseností na rozdávanie, a to čo sa týka mnohých funkcií i úrovní hokeja. Pozná juniorov, pozná profesionálov, pozná pomery v hokejových kruhoch.

Jeho zoznam je dlhý. Od deväťdesiatych rokov zbieral skúsenosti v kanadskej OHL ako generálny manažér či hlavný tréner. Prešiel si organizáciami Toronto St. Michael´s Majors, Oshawa Generals a Owen Sound Attack, keď pred trinástimi rokmi dostal ponuku od LA Kings a prijal ju.

Tam pôsobil ako šéf skautingu, viceprezident či asistent generálneho manažéra. Ako fanúšik Kings vám môžem povedať, že nepredĺžiť mu kontrakt a nechať ho ísť bola podľa mňa chyba. Ak ho Florida podpíše, Kings si môžu biť hlavu o stenu. Už teraz je podľa môjho názoru o dosť schopnejší ako súčasný GM klubu, Rob Blake.

Futa je mužom, ktorý môže priviesť Cats k úspechu. Ten tím sám osebe nie je zlý, len tomu chýba pár dielikov a citlivejší prístup Joela Quennevilla. Osobne verím (a v prípade Futu si to dokonca želám), že ak sa Michael stane generálnym manažérom, priaznivci „panterov“ si po mnohých rokoch užijú dlhšiu účasť v play-off.

Zdroj obrázku: NHL.com

CHRIS DRURY

Ďalším človekom, s ktorým dostali podľa Friedmana Panthers povolenie hovoriť, je Chris Drury. Bývalý center je momentálne generálnym manažérom Hartford Wolf Pack (AHL) a asistentom generálneho manažéra New Yorku Rangers.

Na farme za tri roky bačovania urobil významné pokroky – nie len osobné. Aj Hartford sa pod ním viditeľne zlepšil, v poslednom ročníku ich vytiahol na štvrté miesto osemčlennej divízie. To je v rámci základnej časti najlepší výsledok klubu za ostatných päť rokov.

U Druryho však mám pochybnosti, či už na takúto úlohu dozrel. Chayka, Futa a Mellanby majú väčšie skúsenosti a zatiaľ aj lepšie schopnosti (čo sa však časom môže zmeniť). Osobne Druryho zatiaľ nepovažujem za favorita na tento post.

Vedenie organizácie by mohlo lákať práve Druryho odhodlanie, ktoré by bezpochyby prišlo, keďže nikdy predtým nesedel na stoličke generálneho manažéra klubu NHL. Veľmi mu k povesti dopomohol aj fakt, že bol manažérom reprezentácie USA na Majstrovstvách sveta 2019.

Zdroj obrázku: WGR 550 SportsRadio

JOHN FERGUSON

Z Friedmanovho zoznamu nesmiem vynechať ešte jedno meno. John Ferguson má len 51 rokov, no skúseností má viac ako mnoho starších kandidátov. Na rôznych pozíciách už pôsobil v Ottawe, St. Louis, Toronte, San Jose a Bostone. Aktuálne je generálnym manažérom Providence Bruins.

Bývalý generálny manažér Maple Leafs je v mojich očiach mužom, ktorý by si ďalšiu šancu určite zaslúžil. Po troch tesných postupoch do play-off sa v poslednom ročníku farma „medveďov“ pod jeho velením držala medzi úplnou špičkou AHL, a to musím zvýrazniť aj s podčiarknutím toho, že prvý tím Bruins vyhral základnú časť.

Na farme je Fergusona škoda. Bruins sú ochotní pustiť ho a ponúknuť mu ďalšiu príležitosť. Generálnym manažérom sa tu tak skoro nestane, keďže Don Sweeney si svoju pozíciu podľa mňa drží naozaj dobre. Prečo však nie na Floride? Určite tu jeho meno zvážia.

Zdroj obrázku: TSN

RAY SHERO

Nehovorí sa o ňom, no nemal by ostať v zabudnutí. Ray Shero je jedným z najskúsenejších (bývalých) generálnych manažérov v lige a jeho meno vzbudzuje záujem už len pre spomínané skúsenosti. Koniec koncov, za lubom má i úspechy.

Hlavne vybudoval tím, ktorý sa dokázal oklepať z neúspešného finále a o rok poraziť v záverečných bojoch o Stanleyho pohár toho istého súpera, čo je v podstate nadľudská úloha. Shero bol vtedy generálnym manažérom Pittsburghu Penguins.

Túto organizáciu napokon viedol až do konca sezóny 2013/14 a na základoch, ktoré vybudoval, vzniklo mužstvo, ktoré v rokoch 2016 a 2017 vyhralo Stanley Cup. On sa potom pobral do New Jersey, kde však nezažil ani zďaleka takéto úspešné obdobie. Jeho osud sa tak trochu podobá tomu Tallonovmu.

Keď sa pozerám na aktuálny tím Devils, ktorý je jeho dielom, trochu sa obávam, či nie je Shero už mierne vyhorený. Hlavným „klincom do rakvy“, ktorý sa ukázal neskôr, bolo podľa mňa angažovanie P.K. Subbana ako ich obranného lídra. Rozhodne by som post manažéra „panterov“ vložil radšej do rúk Michaela Futu, no skúsenostiam, akými disponuje Shero, je ťažké odolať.

Zdroj obrázku: NHL.com

Podľa mňa sa ideálne schopnosti pre vedenie Panthers ukrývajú v osobe Michaela Futu, no každý zo spomenutých kandidátov má niečo do seba a priniesol by na Floridu isté aspekty, ktoré by klubu v konečnom dôsledku pomohli. Iste, môže sa stať, že si Cats napokon nezvolia ani jedného z týchto kandidátov a pôjdu po inom mene (spomína sa trebárs Ron Hextall), no dovolím si povedať, že je veľká šanca, že nový generálny manažér Floridy bude práve jeden z vymenovanej šestky.

Favorizujem Mellanbyho, fandím Futovi. A čo vy?

1 thought on “Sajmonov pohľad: Kto bude novým generálnym manažérom Floridy Panthers?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.