Po. aug 10th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Každý športovec by mal byť ako Stan Mikita

2 min read

Je to už deväť dní od chvíle, keď vyhasol život jedného z najlepších hokejistov všetkých dôb Stana Mikitu. Bude sa naňho spomínať ako na skvelého hráča, držiteľa viacerých rekordov Chicaga Blackhawks či slovenský klenot, ktorý musel byť už odmalička veľmi odvážny. Inak by sa totiž nikdy nedostal tam, kde bol – v spoločnosti najlepších.

Stan Mikita zmenil pohľad mnohých ľudí na hokej a aj samotných hokejistov naučil nejednej novinke. Niet preto divu, koľko pozornosti mu po smrti darovali športové médiá a aj náš blog. Rodák z dnes zatopenej dedinky Sokolče však pozmenil nie len spomenuté. Svojím správaním totiž mnohým ľuďom ukázal športovcov (a mnohým športovcom vzor) v inom svetle.

Každý športovec by – podľa mňa – mal byť ako Stan Mikita. Muž zanietený pre charitatívnu činnosť, milujúci otec a manžel, a, čo je hlavné, gentleman. Taký bol náš rodák. Mnohé výpovede hovoria o tom, ako sa dokázal obetovať pre svojich priaznivcov – a to i napriek tomu, že ich v podstate ani nepoznal.

Kým sa to na sociálnych sieťach hemžilo príspevkami k jeho pamiatke, začali prichádzať aj názory ľudí na jeho osobu. Vytiahnem jedno svedectvo, ktoré ma donútilo napísať tento krátky článok – alebo aj výzvu – všetkým športovcom. Píše ho fanúšik John.

„Stretol som Stana v reštaurácii Mario´s a povedal mu, že moji synovia by boli veľmi šťastní, ak by sa s ním stretli. Boli však doma, asi päť minút cesty odtiaľ. Povedal mi: „Počkám ich tu, ak chcete.“ Išiel som teda autom domov, vyzdvihol mojich dvoch synov a keď sme sa vrátili, Stan bol tam. Potriasli si rukou a porozprávali sa. Bol to ozajstný gentleman a vždy taký bude v našich spomienkach!“

Koľko negatívnych ohlasov dnes čítame na adresu veľa nie len hokejistov, ale aj futbalistov či iných športovcov. Odmietli dať podpis, správali sa arogantne, nezastavili sa pri fanúšikoch atď. Samozrejme, každý má svoje horšie dni, no Stan by mal byť všetkým vzorom. Prečo? Pretože som na jeho osobu neprečítal doteraz snáď ani jedno krivé slovo. O Mikitovi sa oplatí zistiť si čo najviac (a odporúčam aj knihu Naveky Čiernym jastrabom)

Chceš aj ty držať titul „pravý gentleman“? Tak neváhaj a buď ako Stan. Pretože ten je vzorom, ako by sa mal správať športovec – mať vášeň pre svoj tím, lásku pre svojich blízkych a ochotu pre svojich fanúšikov.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.