Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Sajmonov pohľad: Kam zamieri Erik Černák?

5 min read

Zdroj obrázku: NHL.com

Je mladý, je perspektívny, je zodpovedný. A momentálne je asi najväčšou záhadou vo vrcholovom slovenskom hokeji. Reč je o Erikovi Černákovi, ktorý popri starnúcom Zdenovi Chárovi chytá líderské opraty na pozícii obrancu spod Tatier.

Zatiaľ je stále mladý (má čoskoro 23 rokov) a jeho budúcnosť zďaleka nie je taká jasná, ako by sa mohlo zdať. Všetko preto, lebo patrí Tampe Bay. A Bolts majú skutočne nabité mužstvo – dokonca až tak, že je zjavné, že si ho pre platový strop nebudú môcť nechať celé pokope.

Ako jedna z lákavých a reálnych možností tu je trejd Erika Černáka. S Michailom Sergačovom vstupujú do módu obmedzených voľných hráčov a čakajú ich rokovania. Okrem nich zo zadákov môžu odísť Zach Bogosian, Kevin Shattenkirk či Luke Schenn, pričom je ich situácia ešte ľahšia, nakoľko sú neobmedzenými voľnými hráčmi.

Obaja mladíci ale budú potrebovať dobrý bridge, s ktorým by súhlasili a bez Yzermanovho čarovného prútika na pozícii generálneho manažéra sa to asi nestane bez toho, aby neprišla obeta. Dovolím si tvrdiť, že Bolts radšej pustia Černáka ako Sergačova.

Dôvod je jednoduchý: Sergačov je aktuálne lepší hokejista. Síce sa Tampe Černák ako defenzívny špecialista náramne hodí, kto vie, či nájdu spôsob, ako si ho udržať. Na ich mieste by som hľadal, keďže ofenzívy majú v mužstve až nad rámec a obranná skala sa im hodí. Otázne je, ako to vidia poprední muži floridskej organizácie.

Je pravda, že pokročilé štatistiky zaznamenali mierny prepad aj v Sergačovovej hre, ale nejde o nič prelomové. Súvisí to aj s hrou celého mužstva, nakoľko sa Tampa Bay nerozbehla za rekordmi ako vlani, i keď neskôr opäť začali šliapať ako hodinky. U Černáka je pokles výkonnosti výraznejší – a v jeho neprospech hrá, že sa to týka aj brániacej činnosti.

MICHAIL SERGAČOV

ERIK ČERNÁK

Doteraz boli obaja lacní, Černák stál dokonca menej ako sedemsto tisíc dolárov, ale Tampa sa určite poobzerá po možných destináciách pre slovenský talent. A aj keby sa nepozerala, iste sa jej niekto pripomenie. Tímov, pre ktoré by Černák mohol dávať zmysel, je v NHL mnoho. Za najväčších ašpirantov na zisk jeho služieb sa momentálne pokladá Vancouver Canucks a Los Angeles Kings.

Pripravil som si teda dva návrhy. Jeden pre Vancouver, jeden pre Los Angeles. Poviem úprimne, čo si myslím: Mohli by sme takto pokračovať aj s pätnástimi ďalšími tímami, ale k čomu by to bolo? Preto zostáva otázka, kam zamieri Erik Černák, skôr rečníckou. Hľadať presnú odpoveď pomocou analýz by nám mohlo zabrať veľmi veľa času.

VANCOUVER CANUCKS

Povedzme si na rovinu, že ani Nucks nemajú s platovým stropom práve najľahšiu situáciu. Navyše nemajú ani veľa draftových volieb nazvyš, veď v tomto roku volia až v treťom kole. Museli by zvážiť, či by sa im oplatilo dať do Černáka takú dôveru. Na druhú stranu sa o nich často vraví ako o ašpirantovi na prekonanie kanadskej kliatby čo sa týka víťazstiev v Stanley Cupe. A Černák by sa do ich tímu plného talentu skutočne hodil, pretože mnohokrát ukazuje, že je na svoj vek hokejovo vyspelým a defenzívne schopným hráčom.

Lightning budú radšej za drafty. Majú skvelé mužstvo a druhé kolo s podmienečným štvrtým by im mohli dať zábezpeku aj do budúcna. Za Černáka je to podľa mňa akurátna cena. Ba čo viac, Bolts majú volieb do budúcich draftov habadej a mohli by s nimi umne hospodáriť v prípade potreby aj na trhu.

LOS ANGELES KINGS

Už ho raz poslali preč a teraz by ho mohli privítať späť. Naozaj, Černák bol súčasťou jedného z najhorších trejdov Kings v ére platových stropov, ja som ho dodnes veľmi nepochopil. Napokon však môže opäť skončiť v slnečnej Kalifornii. Takýto pravák by sa do tímu Kings, ktorý sa postupnými krokmi začína dvíhať, veľmi hodil.

Neverím, že by Tampa nepomýšľala na protihodnotu v podobe ďalšieho obrancu. Prospekta, ktorý by im nezaťažil platový strop. A tým by mohol byť Braden Doyle, vlaňajší výber „kráľov“ v šiestom kole draftu, ktorý v prvej podraftovej sezóne ukázal, že by mohol mať na viac ako jeho draftová pozícia ukázala (hoci je pravdou, že je to fyziologický opak Erika). On sám, samozrejme, nestačí, ale keďže majú Kings veľa draftov, v treťom kole 2021 dokonca dva picky, jeden by za Černáka pokojne mohli obetovať a podľa môjho názoru by neoľutovali.

Keby sa vám to zdalo málo, mohlo by zavážiť aj to, že sa Tampa môže dostať do úzkych a Černáka budú potrebovať vymeniť. V tomto momente začína automatická výhoda pre kupca. Keby Bolts nástojili na vyššej cene, Kings môžu prihodiť podmienečný výber v šiestom/siedmom kole draftu v roku 2021 alebo 2022, prípadne namiesto tretieho kola dať druhé.

Černák ale ostáva záhadou. Pri jeho mene sa objavuje kopec možností, dokonca aj taká, že by ostal v Tampe, ktorá by musela vykľučkovať z ošemetnej situácie. Inak ale o mladého zadáka určite bude záujem, čiže sa Lightning nemusia báť, že by neboli možnosti na jeho trejd. Zatiaľ však nemáme zdroje, ktoré by hovorili o konkrétnom záujme konkrétnej organizácie.

3 thoughts on “Sajmonov pohľad: Kam zamieri Erik Černák?

    1. On patrí tiež do tej skupinky, ktorá v sa v sezóne 2019/20 zhoršila. Každopádne je to zaujímavý nápad, Blues by sa iste neštítili získaniu nejakých pickov navyše od Canucks. Len osobne by som vo Vancouveri preferoval Černáka, je to omnoho defenzívnejší hráč ako Dunn.

      1. Určite jedna z možností. Ale Černák mal z môjho pohladu viac down season ako Dunn. A ďalší point, kreatívneho hráča, kt. je schopný byť quarterback (a ja do budúcna) tažšei získaš ako hráča ako je Černák. Mám rád jeho hru a dokonca si myslím, že pár v zložení Dunn a Černák by mohol seríozne dominovať. Keby mali Canucks 1th. round pick, tak by možno siahli po Kaidenovi Guhlem, čo by bol mistake. Ten hráč nemá tools aby bol TOP4 D, takže určite radšej Černák 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.