Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Sajmonov pohľad: Haláka čaká posledná sezóna v Bostone

4 min read

Zdroj obrázku: NHL.com

Misky váh v NHL sa priklonili na pozíciu číslo dva. Rolu jednotky si už Jaro Halák skúsil a dodnes je braný za nedoceneného brankára. Svoje si odkrútil už v mnohých kluboch, no v Bostone našiel zem zasľúbenú, zdá sa.

Pri Tuukkovi Raskovi sa vyšvihol na jednu z najlepších dvojok, ak nie úplne najlepšiu. Európske duo je právom označované za jedno z najlepších v celej súťaži. Halákovi aktuálna pozícia vyhovuje, no tomuto tandemu už nedávam viac ako rok.

Halákovi po tejto sezóne, ktorá je už pravdepodobne pasé, končí zmluva. Rask zostáva, keďže ju má ešte na ďalší rok. Ak Boston chce aj o rok pomýšľať na Stanley Cup, myslím, že by si mal ponechať brankársku istotu, ktorá kryje chrbát Raskovi. Tou je, samozrejme, Halák.

Táto dvojica starne. Jarovi ťahá na 35-ku a Tuukka len nedávno oslávil 33. narodeniny. Jeden rok to spolu ako skúsení veteráni ešte potiahnu. Ak však Boston chce mať úspech do budúcna, potrebuje vychovať novú jednotku bez toho, aby ju len tak hodil do rozbúrenej rieky menom NHL.

Prvým variantom je, že bratislavský rodák opustí tím kapitána Cháru už v tomto roku a na miesto dvojky zasadne Dan Vladař. Český brankár mal v AHL skvelé štatistiky, 93,6-percentnú úspešnosť, no osobne si myslím, že mu Bruins nechajú na farme miesto jednotky a nenechajú si ujsť ďalší rok ako favorit na celkové prvenstvo.

Pri Raskovi tak opäť očakávam Haláka. Po sezóne 2020/21 však príde na čistky, lebo musí prísť. A odnesie si to Halák.

Rask sa síce vyjadril, že je možné, že po skončení aktuálneho kontraktu dá zbohom aj aktívnej kariére, ale osobne tomu neverím. Nebude ešte taký starý (bude mať 34) a „medvede“ by sa tým pádom mohli ocitnúť v peknej kaši bez preverenej brankárskej jednotky.

Trpezlivosť ruže prináša a Boston na to bude musieť pripraviť hlavne pražského rodáka Vladařa. 22-ročný gólman zaznamenal veľký progres, avšak neviem, či natoľko, aby Bruins pustili Haláka na trh s voľnými hráčmi. Ak áno, bol by v TOP 15 najväčších lákadiel pre tímy hľadajúce nové posily.

Najprospešnejší variant by bol podľa mňa takýto: Ponúknuť Halákovi zmluvu na jeden rok. Po tomto roku dať Raskovi posledný ročný kontrakt a Haláka pustiť na trh s voľnými hráčmi. Pri Raskovi v sezóne 2021/22 zaučiť budúcu jednotku, mladého Jeremyho Swaymana, jedného z najlepších brankárov NCAA. Rask potom ukončí kariéru a v Bostone máme o pár rokov dvojicu Swayman-Vladař, podobnú tej dnešnej. Myslím si, že Vladař zvládne spoľahlivo splniť úlohu dvojky až 1B gólmana a odchytať v sezóne 35 zápasov, ak budú obaja gólmani zdraví a bude to potrebné. Tým pádom by táto generačná výmena v bránkovisku nemusela „medvede“ bolieť, práve naopak. Prvý rok môže byť bolestivý, no duo postupne naberie potrebné skúsenosti.

Otázne je, či pri prosbe na Vladařa, aby ešte dva roky vydržal v AHL, Bruins obstoja. Je potrebné si uvedomiť, že Daniel, hoci mu v Oh my Hockey úplne neveríme, že by mohol patriť medzi elitné jednotky ako Tuukka Rask (viac to vidíme na pozíciu č.2), bol štatisticky najlepším brankárom AHL. V 25 stretnutiach púšťal priemerne iba 1,79 gólu na zápas pri 93,6-percentnej úspešnosti. Prekonal aj budúcu veľkú hviezdu NHL Igora Šesťorkina

S príchodom Swaymana by tak mohol cítiť krivdu. Teraz sa musia preukázať manažérske schopnosti Dona Sweeneyho, pretože by Vladář dostal určite lepšie zaplatené v KHL a chytal by na vyššej úrovni ako na farme. Český brankár je preto zádrheľom v skladačke, ktorú som poskladal.

Aj keby ale tento plán úplne nevyšiel, nemyslím si, že zostane Halák v Bostone dlhšie ako jeden rok. Kto vie, možno odíde už teraz. Nevedno, dokedy chce chytať, možno ho nečaká len posledný rok v Bostone, ale i v kariére.

Bruins ale súčasnú starnúcu dvojicu dokážu nahradiť. Opakujem však, že to bude závisieť aj od ochoty mladých.

4 thoughts on “Sajmonov pohľad: Haláka čaká posledná sezóna v Bostone

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.