Sajmonov pohľad: Dostane Halák novú zmluvu? Bruins sa vraj nebránia

Keď podpisoval Jaroslav Halák jednoročný kontrakt pred sezónou 2020/21, väčšine ľuďom zableskla hlavou myšlienka, že to bude jeho posledný ročník v drese Bruins. Po sezóne končí zmluva aj Tuukkovi Raskovi a na NHL čakajú ďalší.

Duo Halák-Rask patrí k najstarším v súťaži. Jaro bude mať o dva mesiace 36 rokov. Jeho fínsky kolega o päť dní oslávi 34. narodeniny. Preto ma prekvapila správa Boba McKenzieho, ktorý hovorí, že Boston by pred koncom sezóny mohol pokojne podpísať oboch na ďalší rok.

„Ich dvojke, Jarovi Halákovi, a tiež Tuukkovi Raskovi, jednotke, sa končia kontrakty,“ povedal insider vo vysielaní NBCSN. „Môžu prísť počas sezóny debaty o zmluve? Krátko: áno. Bruins sa nebránia podpisu jedného alebo pokojne oboch z nich, ak budú cítiť obojstranný záujem.“

Vlani jeden z najlepších tandemov súťaže zatiaľ nedosahuje podobné štatistiky. Tuukka Rask si medziročne pohoršil o takmer tri percentá úspešnosti, slovenský kolega o necelé dve. Bruins však zatiaľ zotrvávajú na predbežne postupových priečkach.

Osobne mám z Haláka od jeho príchodu k Bruins dobrý pocit. Kedysi ho jeho nekonzistentnosť ťahala poriadne dolu, vďaka čomu sa neudržal na poste dlhodobej jednotky. V Massachusetts ale našiel, čo hľadal. Úlohu šitú na mieru. Je síce dvojkou, ale chytá slušnú porciu zápasov. A je spoľahlivý, sú obdobia, keď dokonca viac ako hviezdny Fín.

Lenže nie je najmladší a nie je súčasťou, bez ktorej by Boston padol na dno. Možno sú to kruté slová, ale je to holý fakt. Prihliadnuc na to, že NHL je biznis a kluby musia rozmýšľať v prvom rade nad tým, ako sa posúvať vpred bez veľkých prepadov, sa môj názor na Halákovu budúcnosť nemení.

Už počas minulej sezóny som avizoval, že Halák pravdepodobne podpíše ročný kontrakt. Stalo sa. Mojou ďalšou víziou bolo, že po tomto kontrakte v mužstve zostane Rask, ktorému bude dvojku robiť Dan Vladař, resp. Jeremy Swayman. Obaja začali sezónu AHL vo veľkom štýle, „medvede“ majú príjemné starosti.

Stále to pre mňa dáva logiku. Vladař bol v sezóne 2019/20 štatisticky najlepším gólmanom farmárskej súťaže. V tomto roku pokračuje vo vynikajúcich výkonoch, no prechod z univerzity medzi seniorov sa vydaril aj Swaymanovi, ktorého považujem za budúceho brankára NHL.

Čakať ďalšie roky by im asi veľmi nebolo pochuti. Zvlášť prihliadnuc na skutočnosť, že Vladař už očividne prerástol AHL. Mentora ako Rask by potreboval. Fínsky brankár patrí k najlepším vo svojej generácii.

Kľúčový pre Boston je Rask, čo potvrdzuje aj McKenzie. „Myslím si, že Bruins od neho čakajú náznaky, ako by chcel pokračovať,“ povedal. Ďalšou vetou však opäť otvoril možnosť Halákovho návratu: „Bruins sú v každom prípade otvorení možnosti priviesť ich oboch späť.“

Ak sa na to pozrieme hlbšie – bude to dávať zmysel?

Halák aj Rask už sú za svojím „prajmom“. Halákovi v ďalšej sezóne začne ťahať na štyridsiatku. Raska si však viem predstaviť v roli jednotky ešte dva či tri roky, čo bude záležať na jeho výkonoch. Ja byť na mieste Dona Sweeneyho, držím si všetky možnosti, kým môžem, ale prikláňam sa skôr k uvoľneniu Haláka. Mať v AHL tak perspektívne mladé duo a prepásť ideálny čas na výchovu novej jednotky by bolo kruté.

Medzi Vladařom a Swaymanom to bude tuhý boj, ale verím, že sa jedného dňa môžu stať najlepším brankárskym duom v lige. Čech má 23, Američan 22. Preto sa nie je kam plašiť, ani na čo čakať. Mám pocit, že sezóna 2021/22 bude ideálna pre výber mladšej dvojky. Podľa aktuálnej situácie sa zdá, že bude Raskovi kryť chrbát Vladař, ale vrcholnú úroveň si vyskúša aj Swayman, ktorý, mimochodom, zatiaľ v AHL ani raz neprehral.

Bruins sú jednou z najlepšie vedených organizácií v súťaži. Čo sa týka premeny mužstva a udržania sa v bojoch medzi najlepšími patria medzi špičku, veď za posledných 13 rokov sa len dvakrát nepozreli do play-off. Tri razy pritom došli až do finále Stanley Cupu.

Z toho dedukujem, že sa Halákov čas v klube po sezóne naplní. Jediný variant, kedy by ostal, by asi bolo rozhodnutie Raska ukončiť kariéru. Halák by si vzal pod krídla Vladařa/Swaymana a potom by „medvede“ mohli spoliehať na nové duo.

Skôr to však vidím na Halákov odchod. Tuukka podpíše kontrakt na dve-tri sezóny a potom si bude môcť spokojne „zbaliť švestky“.

Čo bude s Jarom je na inú debatu. Možno skončí, ale skôr si ešte na záver kariéry dopraje angažmán dvojky. Ponúka sa možnosť podpisu trebárs v New Yorku Rangers, kde majú dvojicu Georgijev-Šesťorkin. A zdá sa, že tá v kope nevydrží, veď obaja Rusi majú za cieľ stať sa jednotkou. Tu som však zabŕdol do čisto teoreticko/špekulatívnej roviny.

Moja vízia pre Boston je jasná. Nevidím dôvod nechávať si oboch terajších gólmanov. Môžu byť platní, ale vo svojich radoch majú budúcich brankárov NHL, u ktorých môže byť ďalšie čakanie skôr na škodu ako na úžitok. A verím, že obaja si dobre uvedomujú svoju cenu a výkonnosť.

McKenzieho vyjadrenia preto beriem skôr ako fakt, že si Boston necháva všetky možnosti otvorené. Je to celkom rozumné. Podľa mňa však Halák nedostal „iba“ ročný kontrakt pre nič za nič. A myslím si, že po tejto sezóne si bude musieť nájsť nové pôsobisko.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.