Sajmonov pohľad: Corey Crawford "zmizol", štyri dni nebol na tréningu

Oh My Hockey|8. jan 2021 o 14:09

Za New Jersey Devils ešte neodohral jediný duel. Corey Crawford je "nezvestný". Vynechal už štyri za sebou idúce tréningy a hoci nikto nepochybuje o jeho skúsenostiach, v NHL si takéto niečo nikto nedovolí len tak.

Crawfordove absencie sú momentálne programom dňa. Prečo nehrá? Kam zmizol? Čo sa deje? Je to vážne? Viete niekto? Sú to otázky, ktoré nahrávajú špekuláciám, ale sú opodstatnené. Manažment klubu s ním po otvorení trhu podpísal dvojročnú zmluvu v celkovej hodnote 7,8 mil. dolárov. A to nie je málo. Ľudia preto, prirodzene, chcú vedieť, čo je vo veci.

Podľa Corey Masisaka ide o osobné dôvody. Potvrdil mu to aj kouč Lindy Ruff. Čo však môže byť zaujímavejšie je, že prvé dva vynechané dni Devils označili ako "maintenance days". To sú dni voľna, ktoré klub udeľuje hráčom, aby si doliečili zranenie alebo si oddýchli. Väčšinou je jeden-dva, nie štyri a nie v prípravnom kempe.

Nič presnejšie sme sa zatiaľ nedozvedeli. Všade vidíme "osobné dôvody" a fanúšikovia Devils sa modlia, aby ho opäť uvideli na ľade. "Dostal svoj priestor. Nikto ho nepozná, ako sa pozná on sám," reagoval na situáciu Travis Zajac. "Všetci chceme byť súčasťou tohto tímu. Bude musieť urobiť rozhodnutie, na ktoré dostane toľko času, koľko bude potrebovať. Chceme ho tu."

Medzitým sa za "osobným voľnom" začali objavovať ďalšie poznámky. Všetkým dávam prívlastok údajné, lebo sú nepodložené. Jednou z nich, najväčšou, je údajný nedostatok motivácie. Ten z kruhov NHL poznáme veľmi dobre, často ho asociujeme s prípadom Ryana O'Reillyho. Keď hral za Buffalo Sabres, sám vyhlásil, že ho nebaví hokej. Neprešlo veľa času a vyhral Stanley Cup pre klub, ktorého sa nedávno stal kapitánom.

Kým s tým ale nepríde overený zdroj, nepovažoval by som nič za stopercentnú pravdu. Pamätáme si, ako počas play-off ľudia zavrhli Tuukku Raska, keď opustil tím. Pritom mal doma chorú dcéru, pri ktorej chcel byť. Keby Henrik Lundqvist okamžite nevysvetlil, prečo nebude pokračovať v kariére, možno by sa mu tiež dostalo podobných urážok.

Ďalšou vecou čo sa týka nedostatku motivácie je, že ešte pred polrokom Crawford vyhlasoval, že chce byť jednoznačnou jednotkou. Prípad je však totálne zamotaný, veď prečo by potom odchádzal z Chicaga, ktoré mu cestu za touto métou priam vydlaždilo?

Zmluva amerického gólmana sa mi od začiatku nepozdávala. V známkovaní nových podpisov sa mu ušla trojka. Ako som vtedy povedal, nešlo mi len o hokejovú stránku kontraktu. Crawford stále dokáže byť veľmi platný a v zásade sa Devils nečudujem, že ho podpísali k rastúcej hviezde Mackenzie Blackwoodovi, no je tu háčik.

Pri pohľade na východiskovú sezónu Coreyho pred off-season 2020 by som si nebol pomyslel, že dostane takúto zmluvu. Zoznam jeho zranení ma prinútil uvažovať, či po poslednej sezóne neplánuje ukončiť kariéru. Preto som nechápal, prečo sa Hawks zbavili Lehnera, ktorého mohli pokojne podpísať aj na ďalších päť rokov.

Nakoniec klub opustil aj Corey a o aktuálnej situácii v bráne Chicaga radšej pomlčať.

Ale od Hawks sa vráťme ku Crawfordovi. Súhrn jeho zranení je, povedzme si otvorene, dlhý. A možno ani nie tak dlhý ako nebezpečný. S následkami otrasu mozgu z decembra 2017 sa vyrovnával do októbra 2018. V decembri roku 2018 utrpel ďalší otras mozgu, z listiny dlhodobo zranených bol stiahnutý 25. februára 2019.

To už bol varovný prst. Riziko, že príde ďalší so závažnejšími následkami, bolo (a stále je) veľké. Podpisovať hráčov po viacerých väčších zraneniach je vždy riskom. Stalo sa to napríklad v prípade Erika Karlssona. Švédsky bek je vraj až teraz, po jednej celej sezóne, čo má vo vrecku 11,5 milióna ročne, úplne fit. Ak by som sa mal staviť, neverím, že to vydrží do konca ročníka 2026/27 a ak áno, tak už vôbec neverím, že bude mať stále hodnotu 11,5 mil. ročne.

Vravel som to v podcaste, poviem to aj teraz: Crawfordov kontrakt je "boom or bust", teda buď to vypáli a Corey svojimi skúsenosťami pomôže Blackwoodovi stať sa gólmanom, ktorý jedného dňa bude siahať po Vezina Trophy, alebo ho (pravdepodobne zranenia) prinútia väčšinu času sedieť doma. Keby bolo na mne, zvolil by som inú kombináciu sumy a dĺžky, z niečoho zľavil, ale za oponu rokovaní Coreyho a Devils nevidím, čiže toto rozhodnutie nechcem odsúdiť.

Zostáva veriť, že tieto štyri dni nie sú predzvesťou niečoho veľkého a negatívneho. Ak by sa tak stalo, Crawford by bol odstrašujúcim príkladom rizika, ktoré na seba každý rok berú generálni manažéri pri podpisovaní zmlúv.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Sajmonov pohľad: Corey Crawford "zmizol", štyri dni nebol na tréningu