Sajmonov pohľad: Cestujeme v čase! V Bostone chytá duo Vladař-Swayman

Na Slovensku poznáme o cestovaní v čase jeden populárny vtip (my východniari to zvykneme označiť slovom „pripovidka“). Náš stroj času vyzerá trochu inak, ako by si ho predstavili v ostatných kútoch sveta. Je tekutý a definovaný percentami. A posúva len do minulosti, keď si niekto po treťom-štvrtom poháriku povie: „A som tam, kde som bol včera…“

Cestovanie časom funguje v prenesenom význame slova všelijakými spôsobmi. Ten, ktorý opíšem v mojom dnešnom blogu, nás ale – na rozdiel od „tekutého svetra“ – neposunie do minulosti. Práve naopak – zranenie a choroba to zariadili tak, že pri pohľade na bránkovisko Bostonu Bruins kontrolujem kalendár, či v ňom náhodou nesvieti rok 2023.

Tuukka Rask je zranený a Jaroslav Halák v izolácii, keďže mu test na koronavírus ukázal pozitívny výsledok. Do momentu Halákovho zapísania na covid protokol sa z tandemu budúcnosti musel do brány postaviť iba Dan Vladař. Českému gólmanovi však čoskoro prišla na výpomoc známa tvár.

Jeremy Swayman sa dnes v noci dočkal premiéry v najlepšej hokejovej lige sveta. Hoci bola dosť nečakaná a zapríčinili ju iba nepríjemnosti, Swayman si s ňou azda ani nemohol poradiť lepšie. Svojím výkonom zatienil rodák z Aljašky dokonca aj kapitána Bergerona, ktorý okrem hetriku zaznamenal 900. bod v kariére.

„Jeden z najlepších zážitkov môjho života,“ opísal svoje pocity tesne po skončení stretnutia. „Nemám slov.“

Po zápase dostal veľké objatie od kapitána Patrica Bergerona. „Je to veľký líder a všetko, čo sa o ňom hovorí, je pravda. Dokáže držať mužstvo pohromade.“

Aby som to celé upresnil: Swayman okorenil debut štyridsiatimi zákrokmi. Za jeho chrbát prešli len dva puky. Flyers doma podľahli Bruins 2:4. Obidvom gólom predchádzal tlak Philadelphie, chyby v obrane „medveďov“. Swayman proti projektilom Voráčka a Gostisbehera v podstate nemal šancu.

Kým pre nádejného Američana šlo o prvý štart v kariére, Čech Dan Vladař si ľady NHL v sezóne 2020/21 vyskúšal už štyri razy. Ani jeho výkony sa nedajú označiť za zlé, práve naopak. 92,2-percentná úspešnosť a priemer 2,25 gólu na zápas hovoria jasnou rečou.

Kto moje blogy číta dlhšie, viackrát som sa vyjadroval k budúcnosti bránkoviska Bostonu. Preto mi aktuálna situácia sadla.

Dvojka Vladař-Swayman môže pripomínať Vaněčka. Pôvodne zamýšľaná trojka už je ostrieľaným nováčikom. Jeho čas mal tiež prísť až od najbližšej sezóny, čo malo platiť aj o Vladařovi. Čakanie je napokon kratšie, hoci vo vzduchu stále visí možnosť návratu Henrika Lundqvista.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!


„Najprospešnejší variant by bol podľa mňa takýto: Ponúknuť Halákovi zmluvu na jeden rok. Po tomto roku dať Raskovi posledný ročný kontrakt a Haláka pustiť na trh s voľnými hráčmi. Pri Raskovi v sezóne 2021/22 zaučiť budúcu jednotku, mladého Jeremyho Swaymana, jedného z najlepších brankárov NCAA. Rask potom ukončí kariéru a v Bostone máme o pár rokov dvojicu Swayman-Vladař, podobnú tej dnešnej. Myslím si, že Vladař zvládne spoľahlivo splniť úlohu dvojky až 1B gólmana a odchytať v sezóne 35 zápasov, ak budú obaja gólmani zdraví a bude to potrebné. Tým pádom by táto generačná výmena v bránkovisku nemusela „medvede“ bolieť, práve naopak. Prvý rok môže byť bolestivý, no duo postupne naberie potrebné skúsenosti.“

Tieto slová som napísal pred vyše rokom. Medzitým Vladař potvrdil status jedného z najlepších brankárov v AHL a aj do vôd NHL vstúpil pravou nohou. Misky váh naklonil na svoju stranu, keďže Swayman – hoci patril k špičke univerzitných brankárov – chytá medzi profesionálmi iba prvý rok.

Český gólman navyše potvrdzuje, že nemusia byť presné ani moje úvahy o role 1B brankára. Bruins môžu mať o pár rokov starosti podobné tým, ktorými „trpia“ Rangers. Len si namiesto mien Lundqvist, Šesťorkin a Georgijev dosaďte Rask, Vladař a Swayman.

A čo s Halákom? No, na internete nájdete zákutia, kde sa rozmýšľa o predĺžení jeho kontraktu, ale to by prišlo jedine vtedy, ak by Rask odišiel do dôchodku, dovolím si povedať.

Myslím, že som dobre vysvetlil, čo som myslel „cestovaním v čase“ v úvode článku. Dvojica Vladař-Swayman na istú dobu opanuje bránkovisko Bruins. Predpokladám, že môže jedného dňa nahradiť duo Rask-Halák spred roka-dvoch nie na sto, ale pokojne na stodesať percent a stať sa jasne najlepšou a najperspektívnejšou dvojicou ligy.

Nech je tak či onak, nech sa jednotkou stane Vladař alebo Swayman, máme možnosť sledovať prvé náznaky toho, čo NHL čaká už o pár rokov. Budúcnosť brankárskeho postu by mala fanúšikov Bostonu tešiť. Swayman vyhral osem z deviatich duelov AHL, do ktorých nastúpil, a to s priemerom nižším ako dva góly na zápas a 93,3-percentnou úspešnosťou. Vo Vladařovi zas majú za vlaňajšok štatisticky najlepšieho gólmana farmárskej ligy.

Ak si niekto môže povedať „budúcnosť je sladká“, dovolím si tvrdiť, že sú to fanúšikovia Bruins hľadiaci na svoje brankárske talenty.


DOVOĽTE NÁM USKUTOČNIŤ ĎALŠIE VÍZIE!
Už roky čítate blog Oh my Hockey úplne zadarmo. Aby to tak pokračovalo a mohli sme napredovať, prosíme, podporte nás dobrovoľnou čiastkou. Ďakujeme!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.