Ne. sep 20th, 2020

Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Sajmonov pohľad: Arizona si chce ponechať Halla. Je to ale dobrý nápad?

6 min read

Zdroj obrázku: NHL.com

Plán nebol opäť skončiť medzi neúspešnými. Tentoraz nie. S týmto úmyslom zdvihol John Chayka v decembri telefón a zavolal do kancelárie Rayovi Sherovi, vtedajšiemu generálnemu manažérovi New Jersey Devils. Cieľ bol jasný. Taylor Hall.

Útočník so slovenskými koreňmi bol vymenený za Nicholasa Merkleyho, Natea Schnarra, Kevina Bahla a dve podmienečné voľby v drafte (1. a 3. kolo). Hall sa potešil. Ako sám tvrdil, skočiť z nepostupovej na postupovú pozíciu v priebehu dňa je na nezaplatenie: „Hral som v kariére iba päť zápasov v play-off, ale pamätám si z nich každý detail, lebo boli zábavné a je to skutočný míľnik mojej kariéry. Prichádza pre mňa veľa možností do nasledujúcich mesiacov a na stretnutie s tímom sa veľmi teším.“

V ten deň okupovala Arizona tretiu priečku Západnej konferencie za St. Louis Blues a Coloradom Avalanche. Zatiaľčo ich súperi si svoje pozície udržali, Coyotes si adíciou Halla do svojej zostavy až tak nepomohli. Ba naopak. Dnes sú na ôsmej, poslednej postupovej pozícii. Zdola na nich dýcha Winnipeg, ktorý má jednobodové manko a zápas k dobru. Štyri body na nich stráca Minnesota a päť Nashville, no majú na konte o tri resp. štyri duely menej.

V 24 zápasoch s Hallom v zostave získali „kojoti“ 22 bodov s bilanciou deväť výhier, jedenásť prehier a štyri prehry po predĺžení. Darcy Kuemper, ktorý ich dovtedy držal takmer nadľudskými výkonmi, za ten čas odchytal iba dve stretnutia. Od 17. decembra, čo je deň trejdu, je Arizona siedmym najhorším tímom súťaže. Gólový diferenciál činí -8, na rozdiel od „pred-Hallového“ obdobia, keď bol na hodnote +13.

Blíži sa nám uzávierka prestupov. Čísla hovoria jasne – Arizona sa po príchode Halla zhoršila, aj keď je jasné, že za to môže viacero faktorov. A ako je na tom samotný Hall?

Ten bol pred prestupom členom New Jersey, v tejto sezóne jedného z najhorších mužstiev. Bol ich najproduktívnejším hráčom. V tridsiatich zápasoch, ktoré za „diablov“ v tomto ročníku odohral, mal 25 kanadských bodov, o päť viac ako druhý Kyle Palmieri. V hre ale bol veľký rozdiel. Útočne síce bol Taylor suverénne lepší, ale čo sa týkalo bránenia a two-way hry, mohli sa Devils spoľahnúť viac na druhého menovaného. Svedčia o tom nie len grafy, ale aj tabuľka +/-. Hall v nej mal -11, kým Palmieri +3. Po odchode Halla sa Palmieri dokonca bodovo zlepšil, odvtedy zbiera bezmála bod na stretnutie.

Taylor sa stal najproduktívnejším hráčom aj u Coyotes. Od svojho trejdu tu nazbieral rovnú dvadsiatku bodov v 24 zápasoch. Jeho prvý prenasledovateľ, Conor Garland, šestnásť v 23. Neberte to ale tak, že sa jeho príchodom všetci okolo neho útočne zhoršili. To nie. Bodovanie ostalo v hráčskom priemere Coyotes vyrovnané. To obrana, faktor, o ktorom sa vravelo ako o zádrheli v prípade tohto mančaftu už skôr, sa prejavil. A prejavil sa, ako inak, bez zraneného Darcyho Kuempera. Ako som naznačil už skôr, príchodom Halla Chayka obrannú situáciu vôbec nevyriešil. Myslel viac na neproduktívny útok, lenže zranenie Kuempera ukázalo veľkú dieru.

V útoku Yotes mierne poskočili. V období pred Hallom priemerne vsietili 2,64 gólu na stretnutie, kým teraz je to 2,83. Z 24. priečky v lige sa dostali na 22. Žiadna sláva, povedzme si. Skutočným pokladom Hall napokon nebol a možno ani tou očakávanou zmenou, hoci dal klubu za ten krátky čas naozaj veľa. Prejavil sa Kuemper efekt a prejavil sa naplno. Pred Hallom inkasoval púštny klub priemerne 2,33 gólu na zápas, v čom boli lepší iba Dallas Stars. Po Hallovom príchode (a Kuemperovom zranení) upadli do priemeru. Hodnota 3,17 gólu na zápas sa pri ich útoku musela niekde ukázať. I stalo sa a Arizona musí zubami-nechtami bojovať o play-off, pričom sa zdá, že čoskoro opustí postupové pozície.

Čo si môžeme povedať je, že Taylor je medzi najlepšími hráčmi Coyotes, ak nie je vôbec najlepší. Priniesol však to, čo Arizona potrebovala? Sčasti. Strieľa oveľa viac, prináša veľa úsilia, vie vybojovať puky, vyhráva rýchlostné súboje a Rick Tocchet na ňom stavia, a to až tak, že priemerne hráva 19 minút a 9 sekúnd v jednom zápase, čomu sa vôbec nečudujem. Ale problém je hlbšie, je viac vzadu a je podstatnejší.

Plus tu máme Hallov kontrakt. Pre Johna Chayku ďalšia nelichotivá situácia. Taylor sa poľahky môže stať niečím, čím bol počas vlaňajšieho trhu s voľnými hráčmi Artemij Panarin. Stačí, že sa rozhodne nezostať. Je v poslednom roku zmluvy, tri milióny mu vypláca Arizona a zvyšok New Jersey.

Nová zmluva ale prinesie viac. 28-ročný rodák z Calgary určite na šiestich miliónoch nezostane, ba dokonca si môže pýtať kontrakt vo výške okolo desiatich miliónov dolárov. Pre malý hokejový trh v Arizone to môže byť problém. Boli by ochotní spraviť istú rekonštrukciu preto, aby mohli mať Halla za takúto čiastku?

Taylor je obrovský risk. Navyše, ako bolo odsúhlasené, nebude prijímať žiadne debaty o novej zmluve v priebehu sezóny, čo znamená, že ani počas trade deadline nie je šanca, že sa Yotes dočkajú nejakej istoty. Navyše, ak budú chcieť podpísať Halla, nebude môcť zostať tím pokope. Ak aj pustia Carla Soderberga (4,75 milióna dolárov ročne) a Brada Richardsona (1,25 milióna dolárov ročne) skúsiť si UFA trh, je pravdepodobné, že bude musieť odísť ešte niekto ďalší.

Situácia je zamotanejšia, než sa zdá. Kým organizáciu niekedy Marián Hossa vykúpil svojim kontraktom na listine dlhodobo zranených, dnes im je táto zmluva, trvajúca do konca sezóny 2020/21, skôr na príťaž. Stane sa dôležitým faktorom podpisu či nepodpisu Halla. Každopádne, ak by odišiel zadarmo, bol by to pri pohľade na ďalšiu sezónu prestupový fail Johna Chayku. A v lete ho bude musieť vyvážiť na trhu s voľnými hráčmi i v prestupovom okne.

Arizona má od označenia „Cup contender“, teda kandidát na Stanleyho pohár, ešte poriadne ďaleko. Potrebujú nebezpečnejší útok, potrebujú pevnejšiu defenzívu. Kedy sa chystá prvý potenciálny útok na Stanley Cup? Najskôr, keď skončí Hossov kontrakt, teda o dva roky.

Ohľadom situácie Taylora Halla som sa opýtal Matta Laymana, jedného z insiderov púštneho klubu. Ten si myslí, že sa Coyotes s Hallom, ktorý je ako talizman odpudzujúci play-off, pred prestupovou uzávierkou nerozlúčia. Sám je zástancom toho, aby ostal. „Nemyslím si, že by mala prísť výmena,“ jasne reagoval na moju otázku. „Jedným z dôvodov je, že fanúšikovia Coyotes prahnú po účasti v play-off už veľa rokov a toto je najlepšia šanca za dlhú dobu. Ak by Arizona vymenila Halla práve teraz, odoslali by fanúšikom zlý odkaz. Takisto si myslím, že by to prinieslo zlý odkaz do kabíny. Stále sú na priečkach, čo im prinášajú vstupenku do play-off a myslím si, že by mali urobiť všetko, čo je v ich silách, aby sa tam v tejto sezóne dostali. Možno by som to cítil inak, ak by sme sa bavili o inej organizácii, ktorá by mala na konte viac účastí v play-off v poslednej dobe. Ak by som bol John Chayka a na mojom stole by pristála skutočne výborná ponuka za Halla, určite by som to zvážil. Musela by tam však byť veľmi dobrá protihodnota.“

Vymení Arizona Halla pred uzávierkou prestupov? Myslím si, že nie. Podpíše s nimi Hall nový kontrakt? Momentálne sa to nedá predpovedať. Jeho plány sú totálne nejasné…

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.