SAJMONOV NOTES #6: Ako som (snáď) pomohol Hrivíkovi ku kontraktu v KHL

Málo času. Z toho dôvodu bude v dnešnom notese o trošku menej bodov ako zvyčajne. Avšak napriek tomu som sa na jeho vydanie veľmi tešil. Prečo?

V začínajúcej novinárskej kariére už som aj ja prežil všeličo (hoci si uvedomujem, že je to oproti väčšine novinárov iba zlomok). Ale posledný mesiac bol, musím povedať, veľmi zaujímavý. Perný. A páčil sa mi.

Nebudem sa rozpisovať o tom, že bol najúspešnejším v histórii webu Oh my Hockey, čo sa týka čísel. Skôr by som vám chcel rozpovedať iný zážitok.

Jedného dňa mi začali prichádzať správy. Vraj čo viem o Hrivíkovi. Aký je to človek? Party man? Tímový hráč?

Netušil som, ako je možné, že si z radov KHL vybrali na takýto rešerš práve mňa. Ale bral som to ako poctu. Potešilo ma to. A tak som rozhodil siete, oslovil som novinárov, s ktorými mám blízke vzťahy a pýtal sa.

Na jednej strane som chcel pomôcť Marekovi, hoci on o mne pravdepodobne nič nevie. Na druhej som však toto zadanie bral s absolútnym rešpektom, preto by som si nedovolil prikrášľovať ho.


Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png

1. O to viac ma neskôr potešilo, keď na svetlo sveta vyšla informácia, že Marek bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať v Torpede. Vo švédsku zažil geniálnu sezónu, stal sa najproduktívnejším aj najužitočnejším hráčom prestížnej SHL. K dokonalosti chýbal tímový úspech.

Ostáva dúfať, že sa mu v KHL, ktorú považujem za druhú najlepšiu ligu sveta, bude dariť. Skúšal to tam už v ročníku 2018/19 v drese Víťazu Podoľsk, v 26 dueloch zaknihoval 15 bodov. Žiadne detaily nového kontraktu neviem. Len ma hreje pocit, že som mu k podpisu v KHL (snáď) dopomohol svojou maličkosťou, hoci je „na tutti“ jasné, že sa tam dostal na 99,9% vďaka predvádzanej hre.

2. KHL má väčšie meno ako švédska najvyššia súťaž, o čom sa vie. Leksand opúšťa okrem Hrivíka aj jeho spoluhráč Peter Cehlárik, ktorý má vážnu ponuku z KHL. Práva na Cehlárika vlastní v rámci súťaže Lokomotiv Jaroslavľ. Na druhej strane sa Cehlárik vyjadril, že sa rozhoduje medzi KHL a Švajčiarskom.

3. Uňho vidím aj možnú budúcnosť v zámorí, lenže mu bráni, že naňho stále vlastnia práva Boston Bruins. Ak by chcel ísť do NHL, existujú tri varianty.

Prvou je Boston Bruins. Zo zmluvného hľadiska je to najjednoduchšia a najrýchlejšia možnosť. Problémom je to, že sa žilinský rodák pred časom sťažoval na nedostatok príležitostí v klube. Necítil posun.

Spomínané vyjadrenia pre novinára Tomáša Prokopa z Denníka Šport poodhalili zákulisie jeho nie práve ideálnych vzťahov s trénerom Cassidym: „Cítim to aj na sebe, že pracujem štyri roky s rovnakými ľuďmi a nedarí sa mi prekročiť hranicu toho, aby som presvedčil trénera Bruins Brucea Cassidyho natrvalo. Občas som mal pocit, akoby len čakal na moju chybu a mohol ma poslať späť na farmu. Je na ňom, komu verí. Zišla by sa mi zmena. Snažili sme sa o ňu s agentom už minulý rok v lete. Hneď si ma však podchytili kvalifikačnou zmluvou. Pravidlá im stále hrajú do kariet.“

Druhou šancou je výmena. Boston by musel práva naňho vytrejdovať do inej organizácie, avšak po ďalšom článku od Tomáša Prokopa táto možnosť padá. Napriek záujmu zo strany klubov NHL ho Bruins nevymenia.

Preto je najpravdepodobnejšia tretia možnosť. Ak do NHL, tak keď Bostonu vypršia práva naňho. Vďaka kvalifikačnej ponuke bude súčasný stav trvať až do jeho 27. narodenín (čiže do augusta 2022). Ak teda chce niektorý klub NHL podpísať Cehlárika, musel by ho najprv získať výmenou alebo počkať, kým bude mať 27 rokov a definitívne sa stane voľným hráčom.

4. Možno sú to konšpirácie, ale Cehlárika akoby Boston trestal za to, čo povedal na trénera Cassidyho a na organizáciu v návale nespokojnosti. Vyzerá to doslova-dopísmena akoby mu robili naschvál… A to je pre kariéru mladého hráča ako on dosť zlé, zvlášť, keď nezanevrel na zámorie.

5. Vráťme sa do NHL. Najlepší hráč posledného obdobia? Connor McDavid. Génius – inak ho nazvať ani nedokážem.

Ak sa pozrieme na situáciu spred dnešného duelu proti Calgary, konštatujeme toto: Za dva zápasy má sedem bodov. Za 3 zápasy 10 bodov. Za 4 zápasy 13 bodov. Za 5 zápasov 15 bodov. Forma ako hrom, lenže on nie je hráčom, ktorý vyletí a potom spadne do priemeru. Práve naopak – škoda, že už v tak mladom veku vynechal pomerne dosť zápasov. Dnes mohol byť na vyšších číslach, byť zdravý po celú kariéru, nemal by som pochybnosti, že raz dosiahne 2000 bodov.

Teraz vyvstáva otázka, či zvládne v skrátenej sezóne získať stovku bodov. V posledných ôsmich dueloch musí pozbierať 16 bodov. Donedávna som bol skeptický, ale teraz to vyzerá naozaj vcelku reálne.

6. San Jose Sharks majú záujem predĺžiť zmluvu Matta Nieta. Ten už si v tejto sezóne nezahrá, no ak nájdu spoločnú reč, Sharks sú všetkými desiatimi za to, aby zostal. Momentálne berie sedemsto tisíc dolárov, myslím si, že by za svoj prínos, špeciálne v oslabeniach, mal v budúcom ročníku zinkasovať viac.

7. Do zámoria by sa mohol pozrieť Jegor Činachov. Predpokladám, že keď Columbus Blue Jackets v prvom kole posledného draftu zariskovali a vybrali si ruského overagera, brali ho po dobrom pohovore. A s vedomím, že nebude trucovať, teda nenechá sa roky prosiť, kým sa uráči podpísať kontrakt a prísť do Ameriky.

Už dlhšiu dobu počúvam špekulácie, že počas nadchádzajúcej offseason podpíše prvú zmluvu v NHL. Jeho agent dôrazne prízvukoval, že podobné záležitosti budú riešiť po skončení play-off KHL. Činachov ho včera v drese Avangardu vyhral. Dosiahol strop, Gagarinov pohár. A verím, že jeho cieľom je NHL, preto si myslím, že v lete podpíše zmluvu.

8. Joe Thornton sa už do San Jose zjavne neplánuje vrátiť, keďže predáva svoju fakt luxusnú vilu. Stačí vám desať miliónov vo vrecku a je vaša.

9. Mimochodom, napadlo vám niekedy porovnávať Joe Thorntona a Patricka Marleaua čo sa týka San Jose Sharks? Akože „kto je väčší žralok“? Možno by sa to robiť ani nemalo, ale musím natrieť sám seba, že som nad tým naozaj uvažoval. Nechám tu pre vás rečnícku otázku:

Keď sa povie San Jose Sharks, kto vám napadne skôr? Patrick Marleau alebo Joe Thornton?

10. Nechcem byť prehnane optimistický, ale s draftom 2021 to vyzerá z pohľadu Oh my Hockey nádejne, preto ostaňte pozorní. E-kniha je samozrejmosťou, ale možno vyjde aj niečo viac…

11. Keď sme pri drafte, čoskoro by sa mali prepisovať učebnice hokejového dejepisu. Bratia Hughesovci sa podľa mňa stanú najúspešnejším bratským triom dejinách draftu, čím predbehnú Erica, Jordana a Marca Staalových.

O tejto téme som sa rozpísal v článku pre patreonov. A – skromne – dovolím si povedať, že sa celkom podaril. Okrem ich rodinného pozadia tam nájdete všakovaké zaujímavé informácie a fakty. Článok dotvoril môj kolega a skaut Jakub Hromada, ktorý priložil ruku k dielu a doplnil ho skauting reportom.

Koho iného by som o to prosil, ak nie toho, čo ho má vo svojom osobnom rankingu na prvom mieste?

12. Quinton Byfield sa konečne dočkal debutu v NHL! Teší ma to o to viac, že som fanúšikom Kings a veľmi som si prial, aby si ho manažment „kráľov“ vzal z druhého miesta minuloročného draftu. Byfield sa ukázal na presilovkách, v oslabení či počas powerplay na konci stretnutia. Je budúcnosťou Kings, o tom nepochybujem.

13. V minulom notese som sa pýtal, ako sa bude dariť Coloradu Avalanche bez Phillipa Grubauera. No… žiadna sláva.

V piatich zápasoch štyri body, teda podpriemerných 40% z možných desiatich. Štyrikrát chytal Dubnyk, raz Johansson a hoci prvý menovaný začal dobre, jeho čísla v druhých dvoch dueloch padli.

Súperi boli ťažkí, o tom žiadna… ale ak sa Avs zraní Grubauer pred alebo počas play-off, tím je nahratý. Tam niet ľahkých zápasov.

14. Jedna breaking novinka: Tomáš Jurčo bol povolaný do NHL. Opäť. To isté minule Marko Daňo, ktorého nechcem očierňovať, nepoznám jeho výkony v tejto sezóne. Avšak bodovo mu to v AHL nejde. Budem zvedavý, či mu Jets dajú priestor aj v stretnutí NHL, ak áno, nečudoval by som sa, keby šlo o jeho posledný zápas v profilige. Jeho meno už sa skloňuje v súvislosti s českým Třincom.

15. Shea Weber podľa nových špekulácií zvažuje koniec kariéry. Ako som písal v minulom notese – „má kontrakt na ďalších päť sezón s priemerným platom 7 857 143 dolárov. Vážim si ho ako legendu, ale je ďalším dôkazom toho, že podpisovať štrnásťročné zmluvy s 27-ročnými hráčmi nikdy nebol dobrý nápad…“

Ak by sa tak rozhodol, pre Canadiens by to bolo čo sa týka hry dobré. Myslím si, že je aktuálne jedným z najpreplatenejších hokejistov súťaže. Nie, žeby si ten plat zopár rokov späť nezaslúžil. Ale Habs v podstate doplácajú na chybu Nashvillu.

Weber je kapitánom a súhlasím, že musí mať neoceniteľný prínos pre kabínu. Za menšie peniaze by stále predviedol trochu muziky. Lenže dohrať ten kontrakt nie je v jeho silách. A ak sú špekulácie pravdivé, sám si to dobre uvedomuje.

16. Veľmi sa mi páči Spencer Knight. Tri zápasy, tri výhry – niečo podobné dosiahol vo veku veľmi čerstvých 20 rokov ako druhý najrýchlejší v histórii. Vidím v ňom budúcnosť, doslova vodcu nastupujúcej brankárskej éry. Víťaza Veziny, možno niekoľkonásobného.

Mimochodom, meno Knight rozobrali aj naši skauti v podcaste Young Guns, ktorý už môžu vidieť patreoni. Najviac sa mi pri debatovaní o brankároch páčil „hlod“: „Bobrovskij a Driedger tvoria veľmi zaujímavú dvojicu, s rozdielom len nejakých deväť miliónov v plate.“

17. Iľja Kovaľčuk, hoci v play-off určite nebol tým najrozdielovejším hráčom, vyhral v drese Avangardu Gagarinov pohár. Ale víťazom nie je len on! Pamätáte si na jednotku draftu 2012, Naiľa Jakupova?

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je patreon-1024x190.png

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.