SAJMONOV NOTES #1: O duu Ružička-Pospíšil, Stevensových predkoch aj "winter classic" na Bajkale

Oh My Hockey|11. mar 2021 o 15:36

Nedávno sa ma priateľka opýtala: „Ešte ťa to baví?“

Sledoval som práve piaty zápas NHL za dva dni. Doba covidu zasiahla aj mňa a moju rodinu. Nie vždy mám na hokej toľko času, ale večerné víkendové zápasy si väčšinou nenechám ujsť. Času som mal habadej, veď som bol v karanténe. A tak som hltal každú sekundu najlepšej hokejovej ligy sveta.

Neberte moju priateľku zle. Protiklady sa priťahujú. Ja tiež niektorým veciam nerozumiem – napríklad tomu, ako môže niekto stráviť tri hodiny v Louvri. Keď som tam bol ja, obzrel som si zopár obrazov, ale väčšinu času som sa namiesto obdivovania umenia bavil so spolužiakmi.

Ale hokejové umenie – do toho sa dokážem „zamilovať“ aj každý deň. Najviac sa zabávam, keď sa Američania sťažujú, lebo sa hokej kdesi na opačnom pobreží začína pre nich o desiatej večer. Chcel by som ich vidieť vstávať na zápasy o jednej, druhej, či dokonca štvrtej ráno. A nie len jednorazovo – ale počas celej sezóny. Takáto obeta nám, fanúšikom z Európy, môže slúžiť ku cti – veď potvrdzuje, že pre hokej máme vášeň, hoci len málokedy nemusíme bojovať s únavou.

Odpoveď je jasná. Áno. Ešte ma to baví. A ako študent masmédií, ktorý by z NHL – ak by mohol – ani nespustil oči, mám aj kopec nápadov.

Toto je jeden z nich.

Prijmite moje pozvanie a poďte sa s pomocou mojich myšlienok zahĺbiť do vôd súťaže, kam sa dostanú len tí najlepší.

Predstavujem vám Sajmonov notes. Verím, že si nájde fanúšikov, že sa stane tradíciou a že sa naplní môj plán, aby vychádzal každý štvrtok.

1. Keď sa povie Stockton Heat, pre Slovákov to znamená Adam Ružička. Na farme Calgary si práve on vybojoval najviac pozornosti. Šnúru štyroch po sebe idúcich stretnutí s tromi bodmi v každom z nich ešte v Stocktone nikto nikdy neťahal. Otázky typu „Pôjde do NHL?“ sú preto medzi nami na dennom poriadku. V tomto som skôr skeptický – rád by som ho videl „hore“ už v tejto sezóne, možno by mu mohol pomôcť aj fakt, že sa Calgary nedarí a vedie ich kouč Sutter. Ten má vysoké „veže“ Ružičkovej postavy rád.

Situáciu ale komplikuje taxi squad, kde by mohol Adam vychladnúť a ktorý vznikol preto, aby sa veľmi „nebehalo“ medzi mužstvami. To viete, covid.

Nevravím, že je jeho povolanie nemožné. Ružička je v parádnej forme a v NHL sa ho raz iste dočkáme. Otázne je, ako na jeho búchanie na dvere zareagujú Flames. A či preňho samotného nebude lepšie ešte sa vyhrať na farme. Má len 21 a život pred sebou. Môže to znieť prehnane, ale Pospíšil má smerom k NHL asi o niečo lepšie vyhliadky. Teda... mal by, keby...

Mimochodom, Elite... Je to Ružička, nie Růžička.

2. Tri bodky za posledným „keby“ pokračujú v bode číslo dva. Zaujímavý je aj Adamov spoluhráč Maťo Pospíšil. Toho som vyspovedal v mojom (zatiaľ) životnom článku pred jeho odchodom do zámoria. Ten mu skomplikoval pozitívny výsledok na covid. Bohužiaľ, nie je to jediná balamuta, čo sa mu prihodila.

Počul som, že Martin hrá už nejaký ten čas na liekoch, preto sa preňho táto sezóna onedlho pravdepodobne skončí. Jeho kroky by mali viesť na operáciu ramena. Je mi to ľúto – tvrdý útočník je flexibilný, prispôsobivý a sebavedomý, na ľade dokáže splniť akúkoľvek úlohu, a to ho posúva smerom k NHL. Už v drese extraligových Košíc dokazoval, že je o triedu-dve inde ako väčšina hráčov našej súťaže. A to ho ešte aj trápilo rameno...

3. Uvažujem, kto má na Skinnerovej trochu vtipnej (a zároveň dosť smutnej) situácii najväčší podiel. Mám troch kandidátov, nech si o tom rozhodne každý sám. Jedným z adeptov je, pochopiteľne, hráč. Pozerať sa na jeho hru miestami až bolí. Na druhej strane – kto mu dal ten obrovský balík? Stačila jedna 40-gólová sezóna a Skinner dostal od Jasona Botterilla kontrakt, aký dostávajú superhviezdy. Deväť miliónov do konca ročníka 2026/27.

No a potom je tu Krüger. Súhlasím, že je neakceptovateľné, aby tím, v ktorého strede hrá Hall, Eichel, Dahlin či Reinhart patril k totálnemu dnu súťaže. Ale Skinner je zlý od začiatku trvania zmluvy. Tie milióny mu akoby zviazali ruky. Už vlani v 53 zápasoch zaknihoval len 23 (14+9) bodov. A hádajte kto je kormidelníkom mužstva od začiatku minulej sezóny? Správne, Krüger. 40 gólov z čias Phila Housleyho akoby Skinner prehral v lotérii.

4. Radujú sa fanúšikovia Sabres z každého gólu takýmto spôsobom? Alebo im proste odľahlo, že to tam konečne padlo ich druhému najdrahšiemu hráčovi? (Ospravedlňujem sa za dávku irónie, ale nemôžem si pomôcť. Veľmi by ma zaujímalo, ako došli Skinner s Botterillom k tej sume.)

5. Kirilla Kaprizova som pred sezónou vyhlásil za víťaza Calder Trophy. Som rád, že k tomu má nakročené a že sa mu v Minnesote Wild darí. Čo ma na „divochoch“ zaráža je opatrnosť pri Kaapovi Kähkönenovi. Konečne sa odhodlali zobrať ho do NHL (už som sa bál, že to nepríde nikdy).

Kaapo podáva veľmi dobré výkony, v posledných zápasoch priam senzačné, drží si slušné čísla a vyhráva. Konkrétne ťahá sériu ôsmich víťazstiev po sebe. Myslím si, že je brankárom, u ktorého nie je na čo čakať.

Má 24, vlani vyhral hlasovanie o Baz Bastien Memorial Award, cenu pre najlepšieho gólmana AHL. A namiesto toho, aby som pred sezónou čítal „poďme z neho urobiť jednotku“, to bolo skôr o tom, akou dvojkou bude pre 33-ročného Talbota 33-ročný Stalock. Žralo ma to.

Týmto spôsobom sa chcem poďakovať Edmontonu Oilers za to, že Stalocka nenechali prejsť waiver listinou a odbremenili Kähkönena. Netuším, čo bránilo Wild konečne hodiť fínskeho mladíka do divokých vôd NHL. Veď od nich v tejto sezóne nikto nečaká Stanley Cup. A keď už vychovávate budúceho lídra v útoku, prečo popri ňom nevytiahnuť aj budúcu tímovú jednotku?

6. Alexander Ovečkin sa v počte gólov na klziskách súpera zaradil na druhé miesto za Wayna Gretzkého. Najlepší strelec histórie ich v kariére dal 402. „Ovi“ už 363 – zostáva 39 a dobehne ho. Vyzerá to omnoho reálnejšie ako dostihnúť Gretzkého 894 gólov celkovo.

7. Po Winter Classic pri jazere Tahoe sa na NHL zniesla vlna kritiky. Pre milovníkov hokeja na jazerách by bolo v prvom rade krásne uskutočniť podobnú akciu na reálne zamrznutom jazere. Ako protipól nám poslúži menej medializovaný zápas z Ruska. Na jazere Bajkal s ľadovými mantinelmi odohral Slava Fetisov s niekoľkými ďalšími ruskými legendami zápas pod holým nebom pred zrakmi stovák, možno tisícok divákov.

Akcia mala poukázať na klimatické problémy a bola spojená s uctením si žien, keďže sa konal na MDŽ. Fetisov je ambasádorom Programu Spojených národov pre životné prostredie (patriaceho pod OSN).

„Ľudia v našej krajine otvorili oči a začali vnímať krízu životného prostredia,“ povedal legendárny Fetisov podľa Washington Post. „Myslím, že to bol najlepší zápas v mojom živote. A, čo je hlavné, toto ihrisko sme vybudovali s láskou.“

8. Ak sa vrátim do pre-season, ďalší hráč, na ktorého som sa tešil, bol Nolan Patrick. Dvojka draftu 2017 ešte nemala možnosť naplno preraziť v NHL. Žiaľ, v doterajšom priebehu sezóny je sklamaním a často sa špekuluje o tom, kedy ho Alain Vigneault posadí. Zatiaľ sa neodhodlal.

Niekto by si mohol povedať, že je to premrhaný talent. Na druhú stranu by si jeho zdravotnými komplikáciami iste nechcel prejsť nikto. Pre problémy s migrénami nehral od apríla 2019.

Sledoval som jeho účinkovanie v predsezónnom kempe a živil som nádej, že jeho hra bude vyzerať lepšie. Bohužiaľ, mal som veľké oči. Patrickov posledný, teda piaty bod prišiel v podobe gólu ešte 26. januára, v siedmom zápase sezóny. V ďalších stretnutiach sa nepresadil. Ružovo nevyzerajú ani jeho pokročilé štatistiky, a to najmä ofenzívne – očakávaných gólov je menej než u priemerného forvarda súťaže, nebezpečné šance takmer netvorí...

9. Som veľmi rád, keď trafím predpoveď. Zo súboja Demko verzus Markström pre mňa vždy vychádzal víťazne prvý menovaný. O Američanovi som už písal. Za parádne výkony, tobôž za obranou Canucks, bol odmenený nálepkou druhá hviezda týždňa. Snáď ma môj šiesty zmysel nesklame ani pri vyššie spomínanom Kähkönenovi.

10. Kekäläinen uhasil špekulácie o Tortorellovom odchode tlačovkou, no Kevynovi Adamsovi sa to tak ľahko nepodarí. Skúsil niečo podobné – ohlásil konferenciu a novinári sa mohli pýtať. Generálny manažér Buffala Sabres si uvedomuje vysokú hodnotu Jacka Eichela a bol by rád, ak by okolo neho mohol vybudovať víťazné mužstvo. Eichela už má, s mužstvom to skúsil... a nevyšlo.

Sabres som už chvíľku riešil. Teraz sa pristavím pri ich kapitánovi.

Vince Z. Mercogliano, hokejový novinár píšuci pre viacero známych médií (špeciálne vypichnem USA Today), sa v jednom zo svojich článkov zamýšľal nad tým, čo by mohol New York Rangers stáť príchod Jacka do ich tímu. Toto spojenie je dosť pravdepodobné, hovorí sa o ňom už aj v štruktúrach ligy či medzi generálnymi manažérmi, hoci Adams povedal, že Eichel zatiaľ nepožiadal o trejd.

Mercogliano píše, že by Sabres za Eichela určite chceli Filipa Chytila. Český center má len 21 rokov a potenciál patriť medzi lídrov bodovania tímu. K mladíkovi by „jazdci“ mali pridať aj voľbu v prvom kole draftu. Ani tu to však nekončí.

Novinár sa zamýšľa nad tým, či by boli Rangers ochotní poslať do Buffala obrancu K'Andre Millera, ale ja si to nemyslím. Na Manhattane majú s týmto chlapcom veľké plány. Skôr či neskôr by sa z neho mal stať líder kabíny a možno aj s písmenkom na hrudi. Aj podľa Mercogliana je reálnejšie, že by do mužstva Sabres v prípade výmeny Eichela pribudol jeden z kvarteta Nils Lundkvist, Zac Jones, Matthew Robertson, Braden Schneider. Ako finálny dielik skladačky si Mercogliano vybral Bučneviča.

O výmene Jacka Eichela za voľbu v prvom kole, Filipa Chytila, Pavla Bučneviča a jedného zo spomenutých štyroch bekov by sa vravelo ešte dlho. Ja teraz nechcem zachádzať do žiadnych analýz, keďže sú to stále iba nástrely toho, čo sa môže stať. Každopádne podotýkam, že na Twitteri už teraz existujú búrlivé diskusie o tom, či je Eichel hodný takej protihodnoty a kto by z danej výmeny vyšiel ako víťaz.

11. Ozaj, všimli ste si, koľko clickbaitov vychrlila česká a slovenská scéna, keď prišla informácia, že Eichel nenastúpi do zápasu z dôvodu zranenia? Kto by to bol povedal, že 90% hokejových médií spĺňa kritériá bulváru.

12. Pre tých, čo si dajú záležať na sledovaní mladých hráčov, prišla v poslednom týždni naozaj veľká novina. Kirby Dach sa vrátil na tréning Chicaga Blackhawks. Prekvapilo ma, že to dokázal tak rýchlo, veď od operácie škaredo vyzerajúceho zápästia uplynuli iba dva mesiace a týždeň.

Ťažko povedať, koľkokrát už Hawks oľutovali, že nešli cestou New Yorku Rangers či New Jersey Devils a pustili mladíka reprezentovať. Na MSJ si nezahral ani sekundu, zranil sa už v príprave proti Rusom. Našťastie by sa mal stihnúť vrátiť v priebehu sezóny 2020/21, hoci – ako potvrdil kouč Jeremy Colliton – má pred sebou ešte dlhú cestu.

Dach bol trojkou draftu 2019 a z onoho ročníka nastupovali v sezóne 2019/20 iba on, Jack Hughes a Kaapo Kakko. Dach prekonal dvojicu nad ním v bodovej produkcii na 60 minút (1,51), počte strelených (2,52) i inkasovaných (2,23) tímových gólov na 60 minút, plus v štatistike Corsi (48,4%).

Letný plán pre jeho osobného trénera Iana Macka bol jasný – pripraviť ho na „nálož“ odohratých minút. Vlani dostával niečo cez 14 minút na zápas, teraz by musel ako člen jednej z prvých dvoch formácií vydržať niekedy aj cez dvadsať. Škoda, že sa jeho drina vložená do prípravy zatiaľ nemohla ukázať priamo na klziskách najlepšej súťaže sveta. Ostáva nám veriť. Dachov návrat na ľad a do tímu je podľa mňa veľmi pozitívnou správou.

13. Údajne viac ako polovica generálnych manažérov si myslí, že Wilson dostal sedemzápasový trest za faul na Brandona Carla len pre svoje meno. Elliotte Friedman povedal: „Najzaujímavejšie je, že veľa ľudí verí, že bol suspendovaný len preto, lebo je to Tom Wilson.“

K tomu poviem len jedno: Tom Wilson si za svoju históriu, čiže aj za sedemzápasový trest, môže sám. Nemôžeme sa pozerať rovnako na niekoho, kto nikdy nebol suspendovaný (viď faul Connora Murphyho na Erika Černáka) a niekoho, o kom je známe, že s prekračovaním hranice nemá najmenší problém.

14. Strhla sa trošku kritika, že sme Tima Stützleho na začiatku sezóny kritizovali, hoci po vydaní článku pozdvihol svoje výkony a má lepšie čísla ako Lafrenière (nebojte sa, čoskoro príde aktualizovaný článok o tejto problematike). Ba čo viac, my sme ho v našom rankingu mali až na piatom (!) mieste, hoci sme vedeli, že bude draftovaný v prvej trojici – v podstate bola top trojka jasná už pred draftom.

Je neskutočné, koľko ľudí už stihlo v porovnaní s nemeckým útočníkom odsúdiť celkovú dvojku draftu, Quintona Byfielda. Za zvyšok redakcie poviem, že si stále myslíme, že bude mať QB lepšiu kariéru ako Stützle. To, že bude na NHL pripravený o niečo neskôr, neznamená nič. Hodnotiť draft po tretine prvej sezóny je vtipné, zvlášť, ak si človek zakladá len na tých dvadsiatich zápasoch, čo zatiaľ odohrali Stützle a Laf, a neodohral Byfield.

Kto číta blog Oh my Hockey pravidelne, vie, že nestrieľame „od buka“. Hodnotenie a tvrdenia o veľkom nemeckom talente boli podložené jasnými argumentami. Zároveň nemusíme mať pravdu, čo sa týka ich budúcnosti – ale za to nás snáď nikto nezastrelí. Krištáľovú guľu nemáme.

15. Aby sme ostali ešte chvíľu pri drafte 2020, čo poviete na toto: V rankingu Oh my Hockey si fínsky talent Anton Lundell vyslúžil tretie miesto. Ak si pamätám dobre, žiaden väčší skauting web ho nemal vyššie. Čakali sme aj to, že ho draftujú nižšie, hoci nás napokon kluby nemilo prekvapili. Fínsky forvard sa prepadol až na dvanástu priečku a oblečie si dres Floridy Panthers.

Lundell má devätnásť a pol roka a vo fínskej Liige zbiera viac ako bod na zápas (konkrétne 25 bodov v 24 zápasoch). Žiaril aj na juniorských majstrovstvách sveta. Na drese má „áčko“ a v drese HIFK hrá medzi mužmi už tretiu sezónu. Je zrelý na profesionálny hokej, veď len jediný hráč v mužstve trávi na ľade v priemere viac času. Lundella kouči nasadzujú v priemere na 19 minút a 8 sekúnd, čo sa im náramne vyplácalo. Škoda, že už dlhšie nehral, liečil sa z covidu. Verím, že po návrate bude naďalej dominovať a že ho čoskoro budeme vídať aj v NHL.

16. Draft 2021 by sa mal uskutočniť v pôvodne zamýšľanom termíne, a teda 23.-24. júla. Kvitujem to. Aspoň sa ukáže, ktorá organizácia má skutočne dobrý skauting. Pracovať v týchto podmienkach a voliť hráčov, z ktorých niektorí vynechali celú kľúčovú preddraftovú sezónu, musí byť náročné. Kto má rád chaos, príde si na svoje, veď jednotkou môže byť hneď sedem mladíkov!

O TOP 10 nášho mid-season draft 2021 rankingu hovoríme v priloženom videu:

17. Pozornosť v ostatných dňoch budí meno Mattias Ekholm. Švédsky obranca nepatrí medzi „untouchable players“ Nashvillu Predators, hoci je to kvalitný bek. O tom, že je pre manažérov po biznis aj hokejovej stránke „sexy“, sa nemusíme baviť. V prvom rade zarába krásnych 3,75 mil. dolárov. Za obrancu jeho kalibru parádna suma.

Spomedzi kandidátov na jeho zisk menoval Pierre LeBrun na kvarteto Boston, Winnipeg, Washington a Philadelphia.

Najviac ma zaujali Capitals. Klub známy pretlakom v defenzíve. Ten, u ktorého sme si na Slovensku robili nádej, že v tejto sezóne prijme do zostavy talentovaného Martina Fehérváryho. Perspektívny bek sa tam doteraz nedostal, lebo na ľavej strane hrávajú Dillon, Orlov a Chára a v prípade zranenia (či suspendovania) niektorého z nich nemá problém zaskočiť Jonas Siegenthaler.

V defenzívnej činnosti sú čo sa týka inkasovaných gólov na zápas aj tak podpriemerní – rečou čísla 3,12 GA/GP. V tomto sú deviati najhorší, asi preto poškuľujú po top-4 bekovi, ktorý je spoľahlivý v obrane aj útoku. Jediným existujúcim variantom výmeny je podľa mňa odchod niektorého z bekov klubu z hlavného mesta USA. Ekholm by neslúžil ako doplnenie, ale skôr ako prestavba obranných radov tímu. Niečo mi hovorí, že by sa Brian MacLellan nestránil poslať ako protihodnotu Dmitrija Orlova. Samozrejme, netvrdím, že by to bol one-for-one trejd. Je to len moja špekulácia.

18. V NHL sa nám v posledných dňoch rozmohli debaty o tvrdých hitoch a suspendáciách. Wilson, Murphy... a teraz Dante Fabbro. Najhoršie na situácii, ktorú vidíte nižšie vo videu, je, že dostal len dve minúty. Pritom vlani dala liga rozhodcom skvelú možnosť ohodnotiť faul väčším trestom a ísť ho prekonzultovať k videu. Slúži to (resp. to má slúžiť) ako akási poistka. Ale vedia o tejto možnosti aj rozhodcovia? Iste, každý je omylný, ale tu máme priam exemplárny príklad, keď sa daná novinka dala využiť v praxi.

19. Maple Leafs uvažujú o Ericovi Staalovi v kontexte trade deadline. To be continued (maybe)...

P.S. Len, čo som to dopísal, vyšiel na svetlo sveta Pierre LeBrun s informáciou, že sa veterán nebráni trejdu do tímu favorita na Pohár.

20. Písal som to na Twitter, ale chcem sa s tým podeliť aj v záverečnej myšlienke tohto článku, so širšou hokejovou verejnosťou: V malebnom mestečku Snina, odkiaľ pochádzam, žije Scotta Stevensa bratranec z druhého kolena. Stevensovi starí rodičia prišli do Kanady z Bajeroviec, z obce na východnom Slovensku v okrese Sabinov. O Scotta som sa zaujímal, veď je to legendárny obranca. Tak sme sa pýtali jeho bratranca. Bohužiaľ, konštatoval, že na Slovensko zanevrel a prerušil s nimi kontakty. Vraj pre peniaze, asi je na ne úzkostlivý. Možno sa mi o tom raz podarí napísať obsiahlejší článok. Len je škoda, že sa do takej parádnej príležitosti vopchala táto smutná prekážka. To s peniazmi je asi len Scottova paranoja, hoci detaily do hĺbky nepoznám, a tak sa ich neodvážim hodnotiť. Ak však zbierate mená hokejistov s koreňmi na Slovensku, môžete si k Alexovi Delvecchiovi, Elmerovi Vaskovi, Taylorovi Hallovi, Alexovi Tuchovi či Kevinovi Labancovi bez problémov pripočítať aj Scotta Stevensa.

BONUS! Už onedlho sa môžete tešiť na druhé vydanie zostavy Seattle Ohmyhockeys! Pravda, už sú to "krakeni", ale Ohmyhockeys budú navždy v našich srdciach. A keďže sa nesporne blížime k expansion draftu, budeme predpovedať, koho si kluby ochránia a ako asi bude nový tím vyzerať.

[wpedon id=6690]

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»SAJMONOV NOTES #1: O duu Ružička-Pospíšil, Stevensových predkoch aj "winter classic" na Bajkale