S hokejom začal, lebo nechcel spať v škôlke. Šimon Groch je najlepším Slovákom podľa skautingu NHL

Z malého chlapca, ktorý nechcel spať v škôlke, vyrástol v obrancu, ktorého skauti NHL označili za najkvalitnejšieho Slováka pred blížiacim sa draftom. Šimon Groch sa cíti povzbudený, no zostáva pokorný. V poslednej sezóne zažil úspechy i pády – napríklad ten, že sa z Edmontonu musel vracať domov pred začiatkom majstrovstiev sveta do 20 rokov.

O svojich cieľoch, minulej i budúcej sezóne, štúdiu, mládežníckej reprezentácii nabitej talentom a mnohom ďalšom sa rozhovoril pre blog Oh my Hockey v najnovšej draftovej e-knihe.

„Šimon Groch je defenzívne ladený two-way obranca so skvelým korčuľovaním a čítaním hry v strednom a obrannom pásme. Má veľmi presnú rozohrávku, ktorou začína útoky svojho tímu.“
(Samuel Tirpák, scouting report)


Si hokejistom, ktorý môže byť vybraný v nadchádzajúcom drafte. Cítil si preto behom sezóny nejaký tlak?

Nepovedal by som, že tlak, skôr motiváciu sa zlepšiť a posúvať sa ďalej. Samozrejme, chcel som ísť na juniorské majstrovstvá a zahrať si v „áčku“ Olomouca. Celú sezónu ovplyvnila pandémia, nevedeli sme, čo bude ďalej – juniorská súťaž sa nehrala, trénoval som s mužmi v Olomouci, ale do zápasov som sa nedostal. Napokon som si preto zvolil cestu projektu SR 18, zavolal som trénerovi, či by ma zobrali, keďže o mňa mali záujem už predtým. Našťastie to vyšlo.

Chcel si sa zlepšiť, podarilo sa ti to?

Myslím, že áno, cítim vo svojej hre progres.

Dokážeš nejako posúdiť svoje šance na drafte?

Ja to posudzovať nechcem, nerád takto hodnotím veci. Viem, že šancu určite mám, zvlášť po tom, čo ma NHL Central Scouting v európskom rebríčku zaradili na 42. miesto, ale v konečnom dôsledku bude záležať na manažéroch, nie na skautoch.

Ako si už naznačil, podľa NHL Central Scouting máš práve ty zo Slovákov na drafte najvyššiu šancu. Za sebou si nechal Šimona Bečára či Róberta Bača. Čakal si takéto pozitívne umiestnenie v ich rebríčku?

Úprimne, ja som to veľmi nesledoval, len mi to posielal agent. Potešilo ma to, povedal som si, že sa oplatilo na sebe pracovať.

Zdroj obrázku: Súkromný archív Š.G.

Bol si už v kontakte s niektorými klubmi NHL?

Na začiatku sezóny nám chodili dotazníky ohľadom NHL Draft Combine, ktorý sa napokon asi ani neuskutoční. Zopár klubov mi tiež poslalo nejaké dotazníky, ale nič viac.

V uplynulej sezóne si odohral zopár medzištátnych zápasov za reprezentáciu do 18 rokov, ktorá sa nemohla zúčastniť MS a postúpiť späť medzi elitu. Slovensko by malo sľubné mužstvo, má silný ročník. Myslíš si, že ak by ste dostali šancu, dokázali by ste spraviť výborný výsledok aj medzi svetovou elitou?

Ak to mám objektívne zhodnotiť, myslím si, že by sme dosiahli lepší výsledok ako pred nami ročník 2001, ktorý vypadol. Verím, že by sme postúpili a aj vo vyraďovacej fáze vedeli zamútiť vodu. Vezmime si prípravné duely s Čechmi, mali sme mladý tím, veľa hráčov z mladších ročníkov a hrali sme s nimi vyrovnanú partiu, hoci nám to občas nepadalo. Keď som videl ich vystúpenia na majstrovstvách sveta, tiež sa často vedeli vyrovnať silným súperom, len im chýbala rozvaha v zakončení. Čiže verím, že by sme mali šancu hrať o vysoké priečky.

Bojoval si o miestenku na MS do 20 rokov, napokon si neprežil posledné škrty. Ako si znášal toto rozhodnutie trénerov?

Musí sa to akceptovať, sú to tréneri, majú hlavné slovo. Ja som do toho dal všetko, ale prial som to aj ostatným, nebola medzi nami nevraživosť alebo rivalita, že by niekto hral na seba. Páčilo sa mi, že sa…

FOTO: Súkromný archív Š.G.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.