Kariéru končí Ryan Miller, jeden z najlepších amerických brankárov histórie

Na to, čo v hokeji dosiahol, môže byť právom hrdý. Z nesmelého chlapčaťa pýtajúceho sa otca, či by si to nemohol vyskúšať v bráne, sa stal vzor ďalších mladých brankárov. V histórii Spojených štátov nenájdete gólmana, ktorý by v NHL vyhral viac zápasov.

Ryan Miller ohlásil, že jeho kariéra je na konci. Skončí po sezóne.

„Útlemu dieťaťu z Michiganu sa podarilo vypracovať a reprezentovať svoju krajinu, a urobiť v NHL skvelú kariéru,“ hovoril Miller počas videohovoru s rodinou a priateľmi. „Nech som vám príkladom, že s nadšením a vôľou na sebe pracovať môžete dosiahnuť svoje ciele. Ak na mňa mladíci pozerajú ako na vzor, teší ma to.“

40-ročný Američan odchytal na ľadoch NHL 18 sezón. Dokopy sa predstavil v 794 dueloch z ktorých vyhral 390. Jeho kariérnym priemerom je 2,64 gólu na zápas, pričom za svoj chrbát nepustil 91,4% pukov letiacich na jeho bránu. V sezóne 2009/10 sa stal víťazom Vezina Trophy. Chytával za Buffalo Sabres, St. Louis Blues i Vancouver Canucks. Kariéru zakončí v drese Anaheimu Ducks.

Úspešný bol aj na medzinárodnej scéne. Z majstrovstiev sveta síce nemá medailu, no bol jednotkou americkej reprezentácie pri ťažení za olympijským striebrom v roku 2010. Jedno stretnutie odchytal aj o štyri roky v Soči.

V NHL hrával i jeho mladší brat Drew a bratranci Kelly, Kevin a Kip Millerovci. Všetci v útoku, len Ryan sa vymykal.

„Vždy som bol zameraný skôr na defenzívu, myslel som si, že tam môžem byť rozdielový,“ spomína. „Veľa ľudí má talent a hoci sú blízko cieľu, nedosiahnu ho. Preto si myslím, že som mal šťastie. Našiel som šport, ktorý milujem, moju osobnosť som zladil s brankárskou pozíciou a zvyšok som si vybojoval.“

Odchádza do dôchodku, no ostáva žiť v Kalifornii blízko oceánu. Rozhodla hollywoodska kariéra jeho manželky, herečky Noureen DeWulf. Miller by sa nechcel úplne dištancovať od hokejového sveta, práve naopak. Chce pomáhať mladším vo vývoji a neskôr skúsiť rolu v manažovaní klubu.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.