Prvý zápas, prvá strela, prvý gól: Debut Radima Zohornu ako z veľkej knihy

Pred necelými 37 rokmi, 11. októbra 1984, naskočil po prvýkrát na ľad v drese Pittsburghu Penguins Mario Lemieux. Keď prišlo jeho prvé striedanie, nerozpakoval sa a ukázal, čo vie najlepšie. Vystrelil. A z prvej strely dal prvý gól.

Keď sa písal 25. marec 2021, Pittsburčania zažili mierne déjà vu. V drese s tučniakom na hrudi tentoraz odohral svoju premiéru Radim Zohorna. Čoskoro 25-ročný český útočník otváral skóre zápasu v 18. minúte. Tiež zo svojej prvej strely v kariére. Pred ním podobnú parádu dokázalo len osem ďalších hráčov Penguins.

Zohorna naštartoval Pittsburgh k víťazstvu 4:0 nad biednym Buffalom. Sabres prehrali šestnásty zápas po sebe a k vyrovnaniu negatívneho rekordu Pittsburghu, ktorý v sezóne 2003/04 prehral 18-krát za sebou, im zostávajú dve ďalšie porážky.

Pri debute dostal nikdy nedraftovaný forvard osem a pol minút. Stihol dvakrát vystreliť, dvakrát dokonca hitoval. Pripísal si dva zisky puku.

„Bol to úžasný moment,“ povedal na gól po zápase gólman Casey DeSmith. „On si takéto niečo určite zaslúžil. Navyše som v tejto sezóne nezažil, aby lavička oslavovala tak veľmi nejaký gól. Dokonca ja som v bráne dvíhal ruky, ako som bol z toho nadšený.“

S DeSmithom súhlasil aj kapitán Sidney Crosby, jeden z radujúcich sa na striedačke: „Viete, keď niekto hrá prvý zápas, vráti vás to do momentu, keď ste ho hrali vy. Všetci z nás majú v hlave podobné zážitky. Vidieť ho skórovať v prvom zápase, vidieť na ňom tie emócie, to bolo pre nás veľkým povzbudením.“

Zohornov priestor v zostave prišiel vtedy, keď kouč Mike Sullivan oznámil, že Kasperi Kapanen utrpel zranenie v dolnej časti tela. Jeho stav sa posudzuje na týždennej báze, preto nie je vylúčené, že Zohorna pridá ďalšiu porciu zápasov.

Ako v NHL býva zvykom, Čech dostal pred duelom – ako každý debutant – sólové kolečko okolo ľadovej plochy. Ako sám povedal, páčilo sa mu to. Predtým to vídaval len na Instagrame, tentoraz podobné pocity mohol konečne zažiť na vlastnej koži.

„Bolo to úžasné,“ pridáva sa k svojim zverencom hlavný kormidelník mužstva, Mike Sullivan. „Hlavne to bol skvelý gól. Ukázal, že má dobré ruky a že je naozaj šikovný. Myslím si, že odohral naozaj dobrý zápas. Vidieť na ňom tie emócie – a nie len na ňom, na celom tíme – je naozaj „cool“. Zakaždým, keď hocikto strelí svoj prvý gól v NHL, si myslím, že sa všetci spoluhráči vedia stotožniť s tým, čo preňho tento moment znamená. Na prvý gól sa jednoducho nezabúda.“

Zohorna doplnil, že bol mierne nervózny, ale po presnom zásahu z neho opadol všetok stres.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.