Prišiel čas na Stanley Cup! Joe Sakic zavelil do boja

Na prelome tisícročí to bolo o troch kluboch – New Jersey, Detroite a Colorade. S výnimkou Dallasu Stars nevybojoval medzi rokmi 1995-2003 Stanley Cup nikto iný. Avs to dokázali dvakrát – v rokoch 1996 a 2001. Po dvadsiatich rokoch sa do organizácie vrátila zabudnutá nádej.

Vracajú sa slávne časy? Colorado Avalanche po ťažkých rokoch vzhliadajú k najvyšším métam. A opäť s Joe Sakicom ako ústrednou postavou.

Keď sa Quebec Nordiques presťahovali do Denveru, Sakic dostal kapitánske „C“ ako prvý hráč v histórii Avalanche. Prvá sezóna znamenala Stanley Cup. Keď ho o päť rokov získali znova, Sakic ho opäť zdvíhal nad hlavu ako kapitán. Kanadský rodák s chorvátskymi koreňmi je kľúčom k úspechu Avs.

Zdroj obrázku: NHL.com

Keď po sezóne 2008/09 ukončil kariéru, mohlo sa zdať, že si klub musí nájsť nového spasiteľa. So Sakicom v zostave neurobili play-off iba dvakrát, potom, čo skončil kariéru, nasledovalo oveľa menej úspešné obdobie. Ale Sakic sa vrátil. Chcel prinavrátiť zašlú slávu.

V roku 2014 začal budovať tím, čo dnes útočí na Stanley Cup.

51-ročná legenda dobre vie, čo je potrebné urobiť pre výhru. Zároveň nechodí okolo horúcej kaše. Môže byť pre Avs cieľom niečo iné ako Pohár? „Každý u nás sa sústredí na jedno – na to, aby sme vyhrali titul. Jediná vec, na ktorú sa momentálne zameriavame, je hokej.“

Týmito slovami reagoval podľa väčšiny hokejovej verejnosti jeden z najlepších manažérov v lige na otázky o mimosezónnych záležitostiach. Novinári sa doňho opreli pre končiace kontrakty a neistú budúcnosť. Zmluvu na ďalší rok nemá Landeskog, Saad, Jost, Bellemare, Söderberg, Nemeth, Calvert či Grubauer.

Sakic počas uzávierky prestupov ladil svoje mužstvo na víťazstvo. Z Detroitu získal obrancu Patrika Nemetha, z Chicaga útočníka Carla Söderberga, zo San Jose gólmana Devana Dubnyka.

Vzdával sa aj draftových volieb, behom posledných týždňov prišiel o tri – v roku 2021 by malo Colorado voliť iba trikrát v roku 2022 zatiaľ päťkrát. Sakic dokončil prestavbu. Počas svojho pôsobenia draftoval dnes stabilné súčasti zostavy – Mikka Rantanena, Tysona Josta aj Cale Makara.

Pochopiteľne sa teda nezameriaval na to, čo bude. Veď hocičo iné ako zisk Stanley Cupu bude sklamaním. Sakic nemal dôvod nevylepšovať mužstvo. „Cítili sme, že bol na to ten správny čas,“ povedal. K tomu, že vymieňal drafty či mladíkov, dodal: „Veríme, že prospektov máme v organizácii stále dosť.“

Zároveň vyberal citlivo.

Do tímu sa jeho pričinením dostal bek Patrik Nemeth. Švédsky zadák z klubu odišiel po sezóne 2018/19. Bol jedným z prvých defenzívnych partnerov vtedy zaúčajúceho sa Cale Makara, ktorý v roku 2019 naskočil bez predošlých skúseností v lige rovno do play-off. Prostredie Colorada pozná aj Söderberg, ďalší Švéd. Farby klubu reprezentoval medzi rokmi 2015-2019 a utvoril si tu osobné maximá.

„Viem, že sú obaja nadšení z toho, že sa môžu vrátiť k nám,“ vyjadril sa Sakic. „To isté môžem povedať o nálade v našej kabíne. Obaja zaplnia presne to miesto, ktoré zaplniť potrebujeme.“

A čo odkázal na záver? Zavelil do boja.

„Veríme nášmu mančaftu. Očakávame sami od seba výhry, naším jediným cieľom je Stanley Cup. Vieme, že nie sme jediní s touto ambíciou. Okolo nás hrá množstvo kvalitných tímov a tie si myslia, že sú tiež v dobrej pozícii na to, aby to dokázali. Tak, ako my.“

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.