Oh my Hockey

Prenikni hlbšie do sveta NHL

Pred pätnástimi rokmi sa z Thorntona stal „žralok“. Kto vyhral tento trejd?

2 min read

Zdroj obrázku: NBC Sports

Dnes je to pätnásť rokov od momentu, keď Boston Bruins odprevadili kapitána Joe Thorntona do San Jose Sharks. Keď si vypočujete (resp. zopakujete) protihodnotu, asi sa vám to bude zdať ako jasný výsledok a otázka z nadpisu článku vám príde triviálna.

Ale vôbec to nemusí byť tak.

Na jednej strane odišla budúca legenda. Thornton sa vtedy ako 26-ročná superstar odsťahovala do Kalifornie. Späť šli obranca Brad Stuart, center Wayne Primeau a jediný skutočne vynikajúci hokejista, Nemec Marco Sturm.

Čisto takto to vyzerá jasne – Joe Thornton sa v drese San Jose Sharks stal okamžite najväčšou hviezdou. V prvom roku v ich drese zvládol získať ako Art Ross Trophy, tak Hart Trophy, mimochodom dodnes jeho dve jediné individuálne trofeje.

V rámci závideniahodnej kariéry v uniforme „žralokov“ si Thornton zahral v 1104 stretnutiach, pričom zaznamenal 1055 bodov. Samozrejme, nikto z mužov putujúcich opačným smerom sa k týmto hodnotám ani len nepriblížil.

Dôsledky trejdu však siahajú ďalej. Nie pre Sharks, pre Bruins áno.

Joe Thornton nikdy nedoviedol Sharks k Stanley Cupu.

Potom, čo „Jumbo Joe“ celkom šokujúco odišiel, Mike O’Connell uvoľnil miesto pre Patrice Bergerona na mieste prvého a Davida Krejčího na mieste druhého centra. Na prácu O’Connella potom nadviazal Peter Chiarelli, ktorý 2. júna 2006 podpísal Zdena Cháru.

Bez dostatočného priestoru, ktorý Bruins v onom trejde získali, by to nebolo možné.

A áno. Chára ako kapitán doviedol Bruins v roku 2011 až k Stanleyho poháru. Výmenou za Brada Stuarta a Wayna Primeaua do Calgary Flames Chiarelli v roku 2007 získal Chucka Kobasewa a Andrewa Ferenca. Druhý menovaný bol jedným zo základných kameňov defenzívy „medveďov“ pri víťazstve posvätného hokejového grálu pred deviatimi rokmi. Plus sa je faktom, že „Chia“ bol svojho času naozaj šikovným manažérom, veď na miesto hlavného kouča priviedol Claude Juliena.

Chápadla tejto výmeny siahajú oveľa, oveľa ďalej, než by si nezainteresovaní mohli myslieť. Ďaleko za spomínané tri mená. Chára, Sturm či Ference, tí by bez štartéru, ktorým bol tento trejd, zrejme bostonský dres nikdy neobliekli.

Suma sumárum – ak by sme rátali čisto štyri mená zahrnuté v trejde, vyhrali by Sharks. Takto sa to ale nerobí, tobôž nie v odbornejších článkoch. Kto sa stal víťazom trejdu za vás?

V našom internom hlasovaní vyhrali Boston Bruins.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.