Ohmyhockey.com

Blog mladých zarytých hokejových fanúšikov o situácii na klziskách aj mimo nich.

Pokročilé štatistiky: Čo znamenajú a ako sa v nich orientovať? (2.časť)

4 min read

Zdroj obrázku: Getty Images

Hokej sa čoraz viac komplikuje. Nie, nie vizuálnou stránkou na ľade. Viac práce majú tí, ktorých väčšinou na zápase na kamerách nevidno. Skauti, analytici, konzultanti. Týmto všetkým už zďaleka nestačí pohľad na hráča. Prácu im skrížili pokročilé štatistiky.

Situáciu im to uľahčuje najmä v tom ohľade, že môžu spoľahlivejšie analyzovať hru hráčov. Na druhej strane bez toho, aby ich chápali, sa im môže poriadne „zamotať hlava“. Občas ich vo svojich blogoch a článkoch používa aj redakcia Oh my Hockey. Ako bolo viackrát avizované, je potrebné ich vysvetliť, a presne preto vznikol tento článok.

Ak ste nevideli jeho prvú časť, odporúčame si ju prečítať ešte predtým, ako sa zahryznete do tejto novej. Nájdete ju v tomto linku.

Dnes sa zameriame na ostatné zaujímavé grafy z dielne „kráľa vizualizácií pokročilých štatistík“, Billa Comeaua.


ROLLING TRENDS

Graf s názvom Rolling trends rozhodne nie je taký komplikovaný ako bola vizualizácia vysvetľovaná v prvej epizóde. Ide o graf, ktorý vysvetľuje výkony mužstiev vo vybraných štatistikách počas sezóny.

Výhodou je, že tu máte na výber z viacerých pokročilých štatistík, o ktoré sa zaujímate. Môžete preskúmať vývoj sezóny v rámci streľby, ofenzívy, defenzívy, corsi, šancí a takto by sme mohli pokračovať ešte dlho. Ovládanie grafu je jednoduché, môžete si vybrať porovnávané tímy a štatistiky, ba dokonca časové obdobie. Sledované štatistiky sú vysvetlené v prvej časti.

Graf vyzerá takto. Znázornili sme v ňom Tampu Bay Lightning, je v ňom zaznačený vývoj štatistiky očakávaných gólov na 60 minút v porovnaní s ostatnými klubmi Atlantickej divízie. Vyskúšať si ho môžete v tomto odkaze.


TEAMS HEAT MAP

Chcete vidieť, či je váš tím vo forme? Od toho tu je Teams Heat Map, ďalšia tímová grafika z dielne Billa Comeaua. Zobrazuje aktuálne poradie klubu v súčasných ligových štatistikách, teda na akej priečke sa nachádza v bodoch, percentuálnom bodovaní, strelených a inkasovaných góloch, gólovom diferenciáli v hre piatich proti piatim, presilovke aj oslabovke či percentuálnej úspešnosti streľby.

Aj tu je orientácia jednoduchá, bonusom je farebné zvýraznenie hodnôt – modrá (najlepšia), červená (najhoršia). Graf nájdete v tomto odkaze.


GAMESHOTS

Počas sezóny sa každý pondelok aktualizuje vizualizácia GameShots. Vďaka nej môžete preskúmať miesto strely, nebezpečenstvo, tím, strelca či brániaci tím.

Návod na použitie je jednoduchý: Vyberiete si tím alebo strelca, ktorý strieľa. V kombinácii s ním si môžete zvoliť brániaci tím a uvidíte, ako ktorý tím hrá proti vybraným oponentom či ako sa proti nim darí niektorému strelcovi. Ako príklad sme si do grafu vybrali kráľa strelcov minulej sezóny Davida Pastrňáka a jeho výkony proti Montrealu Canadiens.

Ak by ste strelcov chceli skúmať detailnejšie, tento odkaz je presne pre vás! Môžete si zvoliť tretinu, v ktorej prišli dané strely, typ strely a ďalšie zaujímavé faktory. Tento graf určite odporúčame! Nájdete ho tu.

Vysvetlivka: Červené kruhy sú góly, žlté strely mimo bránu, zelené strely, ktoré chytil súperov gólman.


NHL GOALIE PERFORMANCE

Poslednou vizualizáciou, ktorú si dnes ukážeme, je jediná brankárska v našej sérii. Jej názov je NHL Goalie Performance. Funguje na princípe pokročilých štatistík zo servera MoneyPuck a hlavným ukazovateľom preň sú tzv. „expected goals“, teda počet očakávaných gólov za chrbtom daného brankára.

Tie sú vypočítavané skrz dve ďalšie štatistiky – góly, ktoré brankár (ne)chytí navyše oproti priemeru ligy a percentuálna úspešnosť, ktorú si brankár udrží oproti priemeru ligy. V hornej ponuke nájdete vizualizácie ukazujúce tieto štatistiky osobitne či tzv. „heat map“, ktorá funguje na rovnakom princípe ako heat map tímov.

V bočnej ponuke na vás čakajú ďalšie štatistiky, ktoré vám umožňujú porovnať brankárov nie len podľa očakávaných gólov, ale aj napríklad podľa počtu nebezpečných striel, ktoré na nich za jeden zápas smerujú. Nech sa páči, tu je odkaz.

Druhú časť seriálu o pokročilých štatistikách máme za sebou. Ak máte nejaké otázky, neváhajte sa pýtať!

SPORTBY.SK

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.